Zatímco v minulosti se kryptoměny nepohybovaly v souladu s tradičními aktivy, jako jsou akcie, v poslední době se jejich propojení stále více sbližuje. Nyní se objevil zatím nejjasnější signál, že se kryptoaktiva, jako jsou bitcoin a ether, pohybují v souladu s akciemi, protože obavy z inflace poslaly akcie a kryptoaktiva dolů.

Důvody jsou různé, ale z velké části se jedná o institucionální držitele, kteří svá riziková aktiva kalibrují podobným způsobem, ať už se jedná o technologické akcie nebo bitcoin. Měsíční inflace v USA v dubnu klesla z 8,5 % na 8,3 %, což naznačuje, že růst cen našel „vrchol“ – ale čerstvé maximum 8,6 % z minulého pátku otřáslo jak akciovými, tak krypto trhy. 

Bitcoin začal týden silně, když se dostal nad úroveň 31 000 amerických dolarů, ale později v průběhu týdne se obchodoval převážně kolem 30 000 dolarů. O víkendu se však na platformě eToro propadl pod 25 000 dolarů, a to díky obavám z inflace. 

Podobně se ether obchodoval až kolem úrovně 1 900 dolarů, zato v pozdějším průběhu týdne kolísal kolem 1 800 dolarů. Během víkendu však cena výrazně klesla a nyní se obchoduje okolo 1 300 dolarů. 

The Merge je na dobré cestě, vývojáři ohlásili úpravu kódu ‘difficulty bomb’

Nadcházející „sloučení“ blockchainu Ethereum je na dobré cestě, protože byl dokončen test sítě Ropsten. V pátek vývojáři zapojení do transformace blockchainu oznámili, že na staré síti proof-of-work zavedou do provozu tzv. ‚difficulty bomb‘, aby podpořili přijetí nového systému.

Sloučení v podstatě přesune blockchain Ethereum z modelu proof-of-work (PoW) na model proof-of-stake (PoS). To má motivovat držitele kryptoměn k účasti v síti a usiluje o přechod od PoW, protože se jedná o energeticky velmi náročný proces.

Těžaři sice budou moci i nadále provozovat PoW, ale po spuštění bude zavedena tzv. ‚difficulty bomb‘, která proces těžby výrazně ztíží, aby je od ní odradila. Z toho vyplývá, že v budoucnu se bude těžit mnohem méně tokenů ether a předpokládá se, že se časem stane deflačním kryptoaktivem díky modelu PoS – kdy jsou v podstatě držitelé povzbuzováni k tomu, aby se chovali jako střadatelé. 

Vývojáři však vznesli výhrady, někteří naznačují, že by bomba obtížnosti mohla zpomalit proces The Merge. Zakladatel Vitalik Buterin předpověděl, že se uskuteční v srpnu, nejpozději v říjnu. 

Mastercard spustí platby NFT

Společnost Mastercard, která se zabývá globálními platebními sítěmi, hodlá na svých kartách spustit přímou podporu platforem NFT a Web3. Firma uvádí, že se snaží umožnit zákazníkům přístup na trh a snížit bariéry pro produkty se svými platebními řešeními.

Vzhledem k tomu, že oblast NFT a Web3 rychle roste, nelze podceňovat přidání významného infrastrukturního prvku, jakým je Mastercard. Přístup je pravděpodobně jednou z klíčových otázek, pokud jde o nově vznikající finanční technologie, jako jsou NFT, a odstranění překážek vstupu je pro tuto oblast přínosem. 

Na nově vznikajícím trhu NFT vyrostl bohatý a rozmanitý sektor a navzdory oslabení cen v posledních měsících se na projektech, nápadech a inovacích stále pracuje. Když do této sféry vstoupí obrovští institucionální finanční hráči, jako je Mastercard, je to velký okamžik. Mastercard má již své možnosti, pokud jde o jiná kryptoaktiva, ale NFT a Web3 jsou v tomto ohledu stále v plenkách. 

Firma spolupracuje s některými významnými hráči, včetně společnosti The Sandbox, která je k dispozici na platformě eToro pod tokenem SAND, a umožňuje zákazníkům používat karty Mastercard na různých platformách k placení za digitální zboží. Společnost Mastercard uvádí, že její partnerské firmy dosáhly v roce 2021 obratu přibližně 25 miliard dolarů. 

Salesforce spouští vlastní platformu NFT

Cloudová softwarová společnost Salesforce spouští vlastní platformu NFT s názvem NFT Cloud. Firma je celosvětovým lídrem v oblasti podnikového cloudového softwaru a v posledních několika letech získala vedoucí postavení v oblasti cloud computingu, takže platforma NFT je pro ni přirozená. 

Platforma umožní podnikovým zákazníkům firmy razit a spravovat vlastní NFT a pomůže jim vytvářet strategie zapojení značky a přístupu k ní. Jedná se o klasickou hru firmy, která nabízí ostatním podnikům nástroje otevírající nové technologie. 

I když již existuje silný trh s platformami NFT a široká škála způsobů, jak je vytvářet, význam firem, jako je Salesforce, které nabízejí tento druh nástrojů, spočívá v tom, že otevírají trh firmám, které nemusí mít dostatečnou interní technickou zdatnost, aby si vytvořily vlastní produkt od nuly. 

Spotřebitelé mají jasný zájem o NFT, které jim pomáhají propojit se se značkami, které mají rádi. Nabídka Salesforce je pro jejich firemní zákazníky docela lákavou myšlenkou, kterou by mohli přijmout.

Avatar Autor
Simon Peters

Je analytikem kryptoaktiv pro společnost eToro s detailními znalostmi souvisejících trhů a průmyslu. Jeho prací v eToru je mimo jiné i pomáhat bonitním klientům s investicemi do kryptoaktiv. Simon vystudoval strojní inženýrství na Brunelově univerzitě v Londýně a má certifikát CFA UK Level 4 v oblasti řízení investic.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou!

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi když nás na jeden pozvete.

Chci vás pozvat!