Evropská unie se poprvé pustila do regulace kryptoaktiv. Nové nařízení týkající se provozování platforem pro obchodování s investičními nástroji založenými na tzv. technologii sdíleného registru má odstranit překážky rozvoje trhu s kryptoaktivy a zároveň jej dostat pod kontrolu. Týkat se bude například digitalizovaných dluhopisů nebo investičních tokenů, nikoliv ale kryptoměn, pro které se připravuje samostatná regulace. Pilotní režim nového nařízení schváleného v létě startuje již za půl roku.

Od 23. března budou muset provozovatelé nových obchodních platforem požádat o vydání povolení. Podle experta na právo v oblasti fintechu advokáta Filipa Murára z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr regulace kryptoaktiv nastaví rovné podmínky pro investice a zvýší jejich atraktivitu u konzervativních investorů.

„Nové nařízení se netýká kryptoaktiv v podobě obecně známých kryptoměn, neboť ty plní pouze úlohu platebního prostředku za zboží nebo služby. Řeší naopak investiční nástroje jako jsou digitální dluhopisy nebo investiční tokeny. Ty jsou totiž alternativou klasických regulovaných investic jako jsou například převoditelné cenné papíry a logicky by tak měly podléhat obdobným pravidlům. Dosud to ale byl spíše Divoký západ,“ říká expert na právo v oblasti fintechu advokát Filip Murár z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr. „Účinnost tohoto nařízení navíc na rozdíl od jiných evropských regulací nezdrží český legislativní proces, protože jím v tomto případě procházet nemusí. Použít ho bude možné okamžitě.“

Co řeší nařízení regulace kryptoaktiv?

Nařízení se zabývá tzv. security tokeny, které představují pohledávku investora za emitentem nebo účast investora na určité entitě či projektu. Příkladem mohou být digitální dluhopisy Evropské investiční banky vydané v roce 2021, nebo token Polybius (PLBT) vydaný estonskou entitou Polybius Foundation za účelem financování vybudování digitální banky Polybius Bank (polybius.io), jehož držitelé mají právo na rozdělení 20 % ze zisku Polybius Bank za každý finanční rok.

Kdo bude chtít od 23. března 2023 – kdy nové nařízení vstoupí v účinnost – provozovat novou obchodní platformu, musí požádat o vydání povolení. K žádosti bude potřeba zpracovat doprovodné dokumenty, např. obchodní plán nebo plán kybernetické bezpečnosti. Konkrétní návod, jak o povolení požádat, ale ještě stanoven není.

„Je evidentní, že budoucnost regulatorního vývoje v oblasti kryptoaktiv a digitálních financí je mimořádně komplexní a čeká nás ještě řada nových výzev. Jednoznačným přínosem nové regulace ale bude nejen legitimizace kryptoaktiv v rámci trhu EU a zajištění rovných podmínek pro zúčastněné obchodní platformy, ale také – vzhledem k velikosti a významu evropského trhu – i potenciál nastavit světový standard mezinárodní regulace kryptoaktiv,“ doplňuje advokát Filip Murár. Nařízení EU č. 2022/858 o „pilotním režimu pro tržní infrastruktury vedené na technologii sdíleného registru“ bude účinné tři roky a na základě vyhodnocení Evropská komise může přistoupit buď k prodloužení pilotního režimu o další tři roky, k rozšíření pilotního režimu i na další druhy security tokenů, ke změně pilotního režimu, jeho trvalému zakomponování do evropské regulace finančních služeb nebo ke zrušení.

Další články o kryptu:

O advokátní kanceláři Noerr

Mezinárodní advokátní kancelář Noerr je jednou z nejdéle působících mezinárodních advokátních kanceláří v Česku. Nabízí své služby předním mezinárodním, regionálním i českým společnostem. Noerr má silné postavení nejenom v Německu, ale také v regionu střední a východní Evropy, kde kancelář zastupuje více než 100 právních a daňových poradců. Pražská kancelář byla založena již v roce 1990 a přes 30 let radí zahraničním i lokálním klientům v souvislosti s jejich činností v České republice. Zaměřuje se především na poradenství v oblasti fúzí a akvizic, korporátního práva, bankovnictví a financí, restrukturalizace a insolvence, soudních sporů, nemovitostí a pracovního práva. Více informací naleznete na noerr.com

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!