Zdravíme vás všechny u dalšího dílu On-chain okénka. Někteří z vás se pohybují v kryptoměnovém prostoru již pěknou řádku let. Spousta z vás si možná dokonce prožila chvíle, kdy se v roce 2013 zmítal kryptoměnový svět v podobných křečích, jaké zažívá dnes. Jediný rozdíl je ten, že tehdy se jednalo o burzu se jménem Mt. Gox, zatímco teď jde o společnost FTX. 

Co se ve zkratce stalo – burza FTX a společnost Alameda Research jsou sice individuální entity, ale obě patří pod křídla Sama Bankman-Frieda. FTT je nativní token burzy FTX. Skoro 2 týdny zpět se dostaly na veřejnost finanční výkazy Alamedy. Podle nich vlastnila ohromné množství FTT. To bylo ale naceněné hodnotou, kterou už token dávno neměl. Zároveň by v případě problémů nebyli schopni zaplatit své závazky. Jakmile to zákazníci začali zjišťovat, z obav o své prostředky odstartoval bankrun na FTX. Burza následně přilila olej do ohně tím, že zastavila výběry kryptoměn. Výsledek je zatím takový, že se burza FTX dostala do bankrotu.

Pojďme se podívat na to, co tato kauza udělala na blockchainu.

On-chain data

Přirozeně se dalo očekávat, že finanční prostředky zákazníků budou z burzy FTX odtékat rapidním tempem.

Glassnode – on-chain

Na Bitcoinu je tato situace jasně vidět. Stejný obrázek je i na grafu rezerv etheru a stablecoinů.

Panika a výběry ale nezůstaly v žádném případě omezené pouze na burzu FTX. Vzhledem k tomu, jak jsou kryptoměny otevřené a systém relativně rychlý, se uspíšené stahování prostředků rozšířilo i do jiných společností. Lidé mají strach, že se bude celá situace opakovat i jinde, a tak převádějí kryptoměny do soukromých peněženek.

Za poslední týden zažily burzy jeden z nejrychlejších odlivů kryptoměn v historii.

Glassnode on-chain

Jen za minulých 7 dní zákazníci odeslali z burz přes 72 tisíc jednotek bitcoinu a celkově kolem 1,1 milionu etheru.

Glassnode on-chain

Měli bychom si všimnout jednoho důležitého faktu – lidé své kryptoměny neprodávají. Kryptoměny s největší důvěrou a podporou jsou naopak odesílány na soukromé peněženky. Fakticky se tak držitelé nezříkají kryptoměn jako takových, nýbrž centralizovaných služeb, které mohou o svých rezervách mlžit, nebo přímo lhát. Tedy zatímco se burzy plní stablecoiny s okamžitou likviditou, skutečně pevné projekty se konečně dostávají do té správné formy vlastnictví, která je na soukromých non-custodial peněženkách.

Na koho se tak trochu zapomíná jsou těžaři. Těžaři Bitcoinu zajišťují zabezpečení blockchainu. Jejich hlavním nákladem je elektřina spotřebovaná na provoz těžařských stanic. Když cena kryptoměn roste, těžaři se dostávají na vyšší marže. Zároveň se objevují nová místa s dostatečně levnou elektřinou pro to, aby se vyplatilo těžit. Co ale když cena klesá tak drasticky, jako můžeme vidět teď?

Správný těžař je jako dobrý hospodář – pracuje, sklízí, ale zároveň šetří na zimu, kdy nebude vydělávat. Za minulý týden byli těžaři nuceni odprodat zhruba 7,7 tisíc jednotek bitcoinu. Pokles jejich rezerv je tak zhruba o desetinu.

Glassnode on-chain

Pokud se cena nebude zvedat, je z logiky věci velice pravděpodobné, že spousta těžařů bude nucena skončit a odejít z trhu. V návaznosti na to samozřejmě poklesne hashrate (výpočetní síla sítě). V případě, že by byl skok ve výpočetní síle sítě velký, je možné, že v nějakém časovém intervalu bude i odesílání transakcí pomalejší a dražší.

Poslední zprávou dnešního vydání bude pohled na dlouhodobé držitele. Ti jsou zpravidla považováni za poslední “obranu”, protože statisticky prodávají až jako poslední. Množství bitcoinů v dlouhodobém držení rostlo několik měsíců. Bohužel se ale křivka v posledních dnech převrátila. Od 6. listopadu se z rukou dlouhodobých investorů odprodalo 61,5 tisíce jednotek bitcoinu.

Pokud panika neutichne, bude tento trend s velkou pravděpodobností pokračovat. Stejnou věc můžeme vidět na grafu Entity-Adjusted Dormancy.

Glassnode on-chain

Tato veličina ukazuje, kolik “kryptodní” je v průměru zničeno prodejem. Pokud někdo nakoupil bitcoin, držel ho 30 dní a následně prodal, “ztratilo” se pouze 30 dní. Při držení v řádu 90 dní se křivka dostane na 90. 

Jak můžeme z grafu odpozorovat, v posledních několika dnech tento ukazatel strmě stoupal. Fakticky to znamená, že se do oběhu postupně dostávají coiny, se kterými se nic nedělalo delší dobu.

Závěr

Je třeba zachovat chladnou hlavu. Ať už se na problém s FTX budeme dívat jakkoliv, neodmyslitelným faktem zůstává, že úroveň ceny není nijak napojená na technické pozadí kryptoměn. Jak jsme si ukázali, lidé neztrácejí důvěru v technologii, ale v centralizované služby. To je ve výsledku jen plus, neboť se kryptoměny posouvají blíže k jejich původnímu záměru – Peer-to-Peer platební systém bez prostředníků a třetích stran. To znamená i bez burz, směnáren a podobných služeb. Tyto Black Swan události jsou ozdravným procesem, ze kterého nakonec vyjde celý kryptosvět silnější.

Zdroj: Glassnode on-chain

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou – třeba za BTC (on-chain)

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!