Vítáme vás u dalšího On-chain okénka. Jak jste si jistě všimli, z relativně stabilních cen se tento týden stala naprostá houpačka. Po pádu burzy FTX se celý kryptoměnový trh zhroutil. Pokud si chcete přečíst bližší informace o tom, co se vlastně stalo, můžete se podívat na naše zhodnocení situace zde. Nové události se promítnou až v dalším onchain okénku, které vyjde příští úterý. Máte se tedy na co těšit.

My se teď podíváme na situaci těsně před pádem. Budeme řešit především dlouhodobé držitele. Pojďme na to.

On-chain data:

Jak jsme si již řekli, dnešní On-chain okénko bude zaměřeno především na dlouhodobé držitele bitcoinu. První z ukazatelů, který si představíme, je tzv. HODLer Net Position Change.

Metrika má za cíl zobrazit změnu v množství coinů, které jsou dlouhodobě neaktivní, respektive dlouhodobě zainvestované či ztracené. To vše vždy na rozmezí 30 dní. Protože metrika pracuje pouze se změnou, na grafu přirozeně nebudou ztracené coiny vidět, neboť ty se ve výsledku vůbec nepohybují.

Je jen logické, že uprostřed býčího trhu bude část dlouhodobých investorů své coiny odprodávat. Přesně to můžeme vidět v první části grafu. V tomto období se dlouhodobí investoři zbavovali bitcoinů v tempu desítek tisíc jednotek za měsíc, přičemž maximum bylo 150 tisíc coinů za měsíc. Celkově v býčím trhu odprodali dlouhodobí držitelé 450 tisíc jednotek. 

Po prvním propadu ceny přišla změna v trendu a začala fáze akumulace. Ta trvá až doteď. HODLeři pevně drží a své coiny neprodávají. Můžeme to vidět i z celkového množství dlouhodobě držených coinů, které jsou zobrazené jako oranžová křivka.

https://insights.glassnode.com/the-week-onchain-week-45-2022/

Podobnou úvahu můžeme udělat také z grafu ukazujícího krátkodobé držitele. Procento coinů, které jsou držené kratší dobu než 6 měsíců, je dnes na minimech a zůstává v klesajícím trendu.

Dalším zajímavým ukazatelem je Realized HODL Ratio. Vcelku známá metrika, která porovnává množství bitcoinů, které se pohnuly před méně než týdnem a těch, které zůstaly na jedné adrese déle než rok a méně než 2 roky. Zde jde především o trend křivky. Na dlouhodobém horizontu je krásně vidět cykličnost. Při růstu ceny se poměr zvyšuje, neboť přibývá počet nových investorů a optimismus nutí všechny neustále nakupovat. Naopak při dosažení vrcholu lze vidět obrat v poměrovém ukazateli a jeho pokles.

Důležité je všimnout si především oranžových linií. Ty značí, kdy se poměrový ukazatel drží na stejné hodnotě. V minulých cyklech s vrcholy v roce 2018 a v roce 2015 byla stabilita ukazatele indicií, která napověděla, že se trend začíná obracet. Dnes jsme ve stejné situaci. 

Stejnou informaci nám dává Realized HODL Waves. Ukazuje coiny podle jejich stáří a váží je realizovanou cenou, tedy cenou, která byla v moment jejich přesunutí z adresy na adresu. Jednotky v krátkodobém držení jsou na naprostém minimu. To znamená, že bitcoiny se sdružují především k dlouhodobým investorům.

Poslední graf, který si dnes představíme, porovnává aktivitu drobných a velkých investorů.

Modrá křivka je medián aktivity malých investorů, zatímco ta červená jsou velcí hráči. Lze si na obou cyklech všimnout, že nejprve začal zájem retailových investorů, kteří začali býčí trh, a až později se přidali i větší investoři a instituce. Vstup velkých firem jakožto investorů do bitcoinu byl vidět hlavně v posledním cyklu. Jistě si vzpomenete na novinky o Elonu Muskovi a ohromné nákupy do pokladnice Microstrategy v čele s Michaelem Saylorem. Dnes se na grafu ukázala stejná formace, jako v minulém cyklu. Možná se nám zde opravdu tvoří cenové dno.

Co si myslíte vy? Jsme už za tím nejhorším propadem, nebo se právě nacházíme v oku bouře? To samozřejmě nemůžeme s jistotou říct. My se na vás budeme každopádně příští týden těšit s novou náloží on-chain dat.

Zdroj: Glassnode on-chain

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!