Drazí čtenáři, vítáme Vás u našeho pravidelného okénka do kryptoměnového světa. Za poslední týden se toho stalo mnoho – jak u nás v České republice, tak v zahraničí. Kromě změny politické garnitury proběhl vývoj i v kryptoměnách, a především Bitcoin začíná vystrkovat růžky se svou rostoucí cenou.

Pojďme se podívat na novinky, které jsme si pro Vás připravili.

Bitcoin Fear and Greed Index po dlouhé době v zeleném

Někteří z vás už jistě na tento nástroj narazili. Fear and Greed Index je ukazatel měřící přepálenost či podhodnocenost trhu s bitcoinem. K tomu používá několik metrik. 

Některé započítané metriky sledují pohyb ceny a trhu (volatilita či objem obchodů), jiné zase chování lidí (množství příspěvků na sociálních sítích, trendy ve vyhledávání apod.). Následně se vše agreguje, vyváží a převede do jednotné hodnoty

Index se dostal na hodnotu “Greed” poprvé za 10 měsíců. Naposledy se na podobných číslech nacházel 30. března 2022. Není se čemu divit. Od začátku roku se cena bitcoinu zvýšila o 40 %.

Nedělejte si však iluze – Index rozhodně není křišťálová koule a v žádném případě nepředpovídá budoucí pohyby. Ukazuje jen momentální náladu trhu.

Bitcoin Fear and Greed Index si můžete prohlédnout na stránkách Alternative.

Binance udělala chybu – Společnost držela svá aktiva společně s majetkem zákazníků

Minulý týden v úterý se největší kryptoměnová směnárna přiznala k závažné chybě – Binance smíchala své rezervní tokeny ke kryptoměnám s aktivy zákazníků. V době vydání zprávy držela Binance rezervy ke svým 94 coinům v peněžence se jménem “Binance 8”. V peněžence bylo uloženo větší množství tokenů, než jaká je potřebná velikost rezerv. Tento fakt indikuje, že se do rezerv přimíchala i zákaznická aktiva.

Mluvčí Binance přiznal, že se tato chyba stala. Momentálně Binance pracuje na vyřešení omylu.

Jestliže by aktiva zůstala smíchaná, byl by problém ověřit míru zajištění tokenů. To by mohl být velký problém vzhledem k sentimentu, který si trh stále drží po pádu burzy FTX.

Více se můžete dozvědět na stránkách Bloomberg.

Americká senátorka chce ustanovit Bitcoin legálním platidlem v Arizoně

Wendy Rogers není v kryptoměnách a legislativě žádným nováčkem. Už v roce 2022 se pokoušela o protlačení Bitcoinu do popředí a uznání této kryptoměny jako zákonného platidla v Arizoně. Bohužel se tato iniciativa minula účinkem. Teď to ale zkouší znovu.

Senátorka na svém Twitteru citovala Goldman Sachs a jejich report o Bitcoinu. V případě úspěchu by se Bitcoin postavil na stejnou úroveň jako americký dolar.

Ačkoliv je její snažení s největší pravděpodobností odsouzeno k dalšímu neúspěchu, zůstává faktem, že je tento “protest” dalším kusem skládačky v adopci Bitcoinu. Asi nikdo si před pár lety neuměl představit, že by chtěli politici prosadit nástroj, který bere moc z rukou státu. A přesto jsme zde. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Převody vlastníků aut pomocí platformy Tezos?

Department of Motor Vehicles v Kalifornii testuje blockchain Tezos ve spojitosti s převodem práv k automobilům. 25. ledna vydala vývojářská společnost spolupracující s úřadem zprávu o vytvoření úspěšné testovací verze. Celková optimalizace by měla být dokončena v příštích třech měsících. 

Pokud by se nápad dobral k úspěšné implementaci, znamenalo by to mnoho změn. V první řadě by začal přechod papírových informací do digitální podoby. Skončila by zároveň spousta podvodů založených na zatajování informací o vozidlech.

Automobily s nějakým problémem mají v Kalifornii specifický zápis v rejstříku. Při jejich prodeji v Kalifornii je nutné tuto informaci uvádět. To se dá ale obejít prodejem v jiném státě. 

Částečně veřejný blockchain by tak mohl nakupujícímu dovolit ověřit historii vozidla a rozhodnout se podle pravdivých a aktuálních informací.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Zdroj: Fintree Krypto týdeník

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage