Kanadské krypto burzy a směnárny nově umožňují nákup určitých kryptoměn pouze do výše 30 000 CAD (přibližně 560 000 CZK). Účelem je „ochrana zákazníků“. Ke změnám dochází poté, co se do věci vložila Kanadská správa cenných papírů (Canadian Securities Administrators, CSA).

Podle nových pravidel, která se však týkají pouze určitých kanadských provincií a teritorií, můžou uživatelé nakoupit za rok kryptoměny v hodnotě ne vyšší, než jaká je stanovena. Limit se však netýká všech kryptoměn. Například burza Newton uvádí, že se limit netýká kryptoměn Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) a Bitcoin Cash (BCH).

Zajímavé je, že limit si obyvatelé můžou zase navýšit, pokud dané kryptoměny znovu prodají. Pokud tak někdo nakoupí Solanu za 20 000 CAD, ale později část získaných kryptoměn prodá za 10 000 CAD, limit pro další nákupy bude 20 000 CAD. Po 1 kalendářním roce se navíc limit vynuluje a uživatel může znovu nakoupit za až 30 000 CAD. Bitcoinu, Etherea, Litecoinu a Bitcoinu Cash mohou uživatelé nakoupit kolik chtějí.

Je cílem eliminovat kryptoměny pochybné hodnoty, tzv. „shitcoiny”?

Zmíněné limity se také netýkají všech částí Kanady. Pokud uživatel žije v Albertě, Britské Kolumbii, Manitobě nebo Québecu změny ho nijak neomezí. Burzy přímo neuvádí, jaký je přesný důvod nového opatření. Odborníci zmiňují, že smyslem opatření by mohlo být odradit nezkušené uživatele od nákupů kryptoměn, které nejsou prověřené.

V kryptoměnové komunitě se často používá pojem ”shitcoiny”. Ten může označovat málo známé kryptoměny, jejichž cena je často uměle vytvořena pouze uměle vytvořenou poptávkou. Někdy se ale pojmem shitcoin označují všechny kryptoměny s vyjímkou Bitcoinu. Jaký byl ale důvod omezit objem nákupů kryptoměň, kromě 4 zmíněných však zůstává nejasné.

Zdroj: Newton

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat