Drazí čtenáři, vítáme vás u již tradičního vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připravenou nálož několika novinek, které si zaslouží vaši pozornost. V minulých dnech byla zajímavá především situace kolem Komise pro kontrolu cenných papírů v USA (SEC). Zdá se, že se začíná zvedat velké množství hlasů ze soukromé i veřejné sféry, které se vůči jejich činnosti týkající se kryptoměn ohrazují. Pojďme se na to společně podívat.

Obchodní komora USA se vymezuje vůči fungování SEC

V minulém týdeníku jsme si představili petici, kterou vytvořila kryptoměnová směnárna Coinbase. Cílem tohoto dokumentu bylo donutit Komisi pro kontrolu cenných papírů v USA k nějakému vyjasnění situace ohledně regulace kryptoměnového prostředí. Podle očekávání se nestalo vůbec nic. Rozhodně nebyla jedinou firmou, ale teprve teď se vůči SECu postavila i jedna z velice uznávaných institucí v USA.

Obchodní komora USA se pustila do SECu s tím, že jejich kroky jsou plánovaných chaosem, tedy nikoliv pouze neschopností. Komora se také postavila za již zmíněnou petici.

SEC se cíleně snažil o zakalení vod kryptoměnového prostředí tím, že si vydobyl autoritu nad digitálními aktivy se svou velmi agresivní politikou založenou na zákazech,” řekl mluvčí Obchodní komory USA. 

Kromě toho také Obchodní komora označila jednání SECu ve věci petice za protizákonné.

Více na stránkách Decrypt.

Empower Oversight jde soudní cestou

Kromě velkých institucí se do SECu pouští i jiné společnosti. Ripple (XRP) je již dlouhou dobu ve sporu se Komisí pro cenné papíry. Empower Oversight vyzval v soudním řízení SEC k odhalení dokumentů z roku 2018, ve kterých by bylo možné odhalit nějaký konflikt zájmu.

Více na Blockworks.

Na burzách je nejméně bitcoinu za posledních 5 let

Vzhledem k tomu, v jakém stavu se momentálně kryptoměnový svět nachází, není nic překvapivého na tom, že množství bitcoinu na burzách klesá. Za zmínku ale jednoznačně stojí síla, s jakou se to děje, neboť jsme dnes na nejnižší hodnotě za posledních 5 let, tedy od roku 2017.

cryptoglobe.com

Tento trend může ukazovat na strach z různých regulací, který se přelévá do vyššího zájmu o samosprávu kryptoměnového majetku. Kromě jiného ale ukazuje, že investoři začínají přemýšlet o bitcoinu spíše v dlouhodobém horizontu. Obě zprávy jsou v každém případě pozitivní.

Více na Cryptoglobe.

Více než 700 bankovních institucí v USA je v ohrožení

Samotná centrální banka USA již přiznává, že v problémech bude daleko více institucí, než se mohlo na první pohled zdát. Podle nové zprávy vydané Fedem je v tuto chvíli přes 700 bank, které reportovaly nerealizované ztráty dosahující na 50 % jejich kapitálu. Je jen otázkou, jak se bude situace do budoucna vyvíjet, když Fed stále a neústupně zvedá úrokové sazby, které celé prostředí stále více ochlazují.

Podrobnosti na serveru The Daily Hodl.

Z bankovního sektoru USA odteklo přes 900 miliard dolarů

Stále máme ve světě dolarový standard. Je možné, že se tato éra začala chýlit ke konci? Jen za poslední rok odteklo z bankovního sektoru přes 900 miliard dolarů z celkových 18 bilionů dolarů, které v něm byly před rokem. Lidé přesouvají peníze do bezpečnějších aktiv, jiných měn a hotovosti.

fred.stlouisfed.org

Více na stránkách The Daily Hodl.

Britský regulátor možná získá pravomoc zabavovat kryptoměny na směnárnách

Možná jsou před námi těžké časy. Ve Velké Británie se v tuto chvíli rozhoduje o tom, že by mohl mít regulátor pravomoc k peněženkám směnáren, ze kterých by mohl kryptoměny zabavovat.

V principu by to bylo podobné, jako když nějaký člověk nezaplatí daně. Úřad má možnost zablokovat bankovní účty a prostředky zabavit. Tamní regulátor nastínil myšlenku, že by se něco podobného mohlo udělat i u kryptoměn. Samozřejmě je to prakticky možné pouze u centralizovaných peněženek a existuje proti tomu jednoduchá obrana – držet své kryptoměny na soukromých walletkách.

Více na webu Finbold.

Binance končí v Kanadě, důvodem jsou údajně regulace

Kryptoměnové společnosti to mají v dnešním prostředí těžké. Regulace jsou stále ostřejší a mnoho firem končí. Pod podobným tlakem je i největší kryptoměnová burza na světě Binance, neboť nedávno opustila Kanadu. Binance má údajně problém především se zákony, jenž se týkají stablecoinů a obchodních limitů.

Více na stránkách Cointelegraph.

V Texasu je držení kryptoměn oficiálním právem všech občanů

Texas je kupodivu relativně pokrokový stát v pohledu na kryptoměny. Zákonodárci se při hlasování shodli na tom, že by mělo být právo na držení kryptoměn zapsáno přímo do zákonů, přičemž pro zapsání hlasovalo 139 hlav, zatímco proti stály pouze dva hlasy.

Více na Coinjurnal.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage