Drazí čtenáři, zdravíme Vás v dalším týdnu. Posledních několik dní bylo především ve znamení voleb. Mediální masáž, spousta stresu a rozhádaných rodin jde s touto událostí ruku v ruce.

Pojďme si od toho alespoň na moment odpočinout. Podívejme se teď společně na události, které se staly minulý týden v kryptoměnovém světě.

Bitcoin roste a boří hranici 20 000 dolarů

Jak už to tak bývá, kryptoměny neustále a nečekaně předvádějí svou dynamickou povahu. Ještě 2 týdny zpět bylo možné hledat zprávy o “mrtvém Bitcoinu” apod. Mračno, které nad trhem převládalo od pádu burzy FTX, se alespoň trochu roztrhalo a bitcoin se konečně s cenovkou vyhoupl nad 20 000 dolarů.

Společně s králem kryptoměn se přirozeně svezl i celý kryptoměnový trh. Nejvíce zazářila Solana, která ke své ceně přidala 40 %.

600 milionů dolarů ztraceno v likvidacích

Každé takové zemětřesení s sebou nese i tsunami likvidací. Růst ceny bitcoinu na trhu způsobil nucené uzavření pozic u nespočtu traderů. Celkové likvidace se vyšplhaly na 650 milionů dolarů, přičemž 590 milionů dolarů bylo na shortových obchodech.

Více na stránkách Cryptopotato.

Írán a Rusko chtějí vlastní stablecoin podložený zlatem

Když vás chce svět odříznout od přístupu k obchodu a platebnímu systému, je jasné, že se budete snažit najít alternativu. Tyto dvě země nedávno uvedly, že by chtěly vytvořit stablecoin, jehož hodnota by byla podložená zlatem. Sloužit by měl jako měna pro zahraniční obchod v Perském zálivu.

Cílem je nahradit fiat měny jako rubl, americký dolar či íránský riál. Fungovat by měl v oblasti Astrachaň. Město je na území Ruské federace a proudí přes něj zahraniční obchod mezi Íránem a Ruskem.

Relativně úsměvným faktem je, že Írán i Rusko výslovně zakázalo používání měn jako bitcoin nebo USDT. V tuto chvíli se čeká jen na stranu Ruska, která musí nejprve vytvořit zákony pro regulaci kryptoměnového trhu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Je libo Vulkanický dluhopis z El Salvadoru?

El Salvador se do historie kryptoměn zapsal jako první země, která dala bitcoinu status zákonného platidla. Nayib Bukele, prezident Salvadoru, ale nijak nebrzdí. 12. ledna se objevila zpráva, že tamní legislativní struktura dala zelenou takzvaným “Volcano Bonds” – dluhopisy zajištěné samotným bitcoinem.

Vydávání Vulkanických dluhopisů má za cíl vybrat prostředky na stavbu města Bitcoin City. To má vzniknout právě v El Salvadoru a bude napájeno termální energií. V tomto ohledu se počítá s hodnotou 500 milionů dolarů v dluhopisech, přičemž dalších 500 milionů by mělo být vybráno na nákup bitcoinu.

Více na stránkách Cryptoglobe a Decrypt.

Delisting Tetheru z kanadského Crypto.com

Crypto.com je společnost známá především díky svým kryptoměnovým platebním kartám a tokenu CRO. Několik tříd karet s cashbackem a jinými bonusy udělalo ve své době díru do světa. Tether je už dlouho dobu nejobchodovanější stablecoin ze všech.

Po tomto úvodu si asi dovedete představit, že se nejedná o úplnou maličkost. Celý problém souvisí s tím, jak se některé kryptoměny berou. Zákon na spoustu z nich nahlíží jako na cenné papíry, které ale neprošly legislativně správným procesem vydávání. Pro kontrolní úřady je to samozřejmě problém.

Zdroj: Cryptopotato.com

Uživatelé Crypto.com v Kanadě mají čas do 31. ledna na to, aby tether vybrali nebo směnili do jiné kryptoměny. Jestliže tak neudělají, burza jim automaticky překonvertuje pozice do stablecoinu USDC

V tuto chvíli se jen spekuluje, jestli jde skutečně o problém se zákonem, nebo o obchodní strategii, která má podpořit USDC stablecoin. Pokud se jedná o první případ, mohl by to být začátek větších regulací (minimálně v Kanadě) spojených s rizikem rozšíření na další kryptoměnové společnosti.

Více se můžete dočíst na stránkách Cryptopotato.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage