Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním článku se budeme zabývat další aplikací na mixování coinů Tornado Cash, která vzala za své po policejním zátahu. Podíváme se na nové šílenství ohledně jména GameStop, která nabralo obrátky i ve světě kryptoměn, a v neposlední řadě si ukážeme třeba i dlouhý list firem, které již investovaly do bitcoinových ETF fondů. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.

Vývojář aplikace Tornado Cash odsouzen za praní peněz

Pokud jste četli některé z našich týdeníků, jistě jste v nich viděli zprávy o nedávných soudech s vývojáři aplikací soustředících se na soukromí. Jak to tak vypadá, regulátor si prostě brousí zbraně na cokoliv, co se jen ochomýtá kolem privátních transakcí. 

Novinka se tentokrát netýká nutně nového přírůstku do této skupiny postižených, jako spíš zakončení jednoho případu. Vývojář a zakladatel aplikace Tornado Cash, Alexey Pertsev, byl totiž odsouzen na pět let a čtyři měsíce do vězení za údajné “vyčištění” 1,2 miliardy dolarů. Proč je případ tak kontroverzní?

Tornado Cash je typická mixovací služba, která dokáže prostředky rozdělit a znovu spojit takovým způsobem, kdy je pak prakticky nemožné určit jejich vlastníka. Aplikace je také non-custodial, což znamená, že služba v žádný moment nedrží prostředky zákazníků a nemá nad nimi kontrolu. Pertsev prostě udělal nástroj, který mohli lidé používat podle svých vlastních záměrů. Byl odsouzen za něco, co do určité míry umožnil jeho výtvor, ale on nejspíš nic z toho neudělal.

Nezdá se vám to trochu divné, a to zvlášť k nedávným státním útokům na všechny podobné aplikace a jejich vývojáře?

Více na stránkách Cointelegraph.

Neoficiální GameStop memecoin překonal tržní kapitalizaci 100 milionů dolarů

Pamatujete si na akcie společnosti GameStop? Příběh této firmy se zapsal do historie, neboť se pojí s velkým množstvím běžných lidí, kteří dokázali spojit svůj kapitál a použít ho tak, že s tím vypálili kurník velkým správcům aktiv.

Takový příběh má svou sílu a v komunitě může rezonovat pěkně dlouho. To můžeme vidět i na memecoinu GameStop, který vznikl na blockchainu Solana. Jen za poslední týden se jeho cena zvedla o 2 000 procent, díky čemuž coin překonal tržní kapitalizaci 100 milionů dolarů. Toto strmé stoupání má pravděpodobně souvislost s rostoucí cenou akcií GameStop.

Více na stránkách Cointelegraph.

Více než 600 firem odhalilo své investice do bitcoinu

Za minulý týden podala velká spousta firem zprávu o svém hospodaření Komisi pro kontrolu cenných papírů v USA. U více než 600 z nich se potvrdily debaty o investicích do kryptoměnových aktiv. Jen mezi profesionálními správcovskými firmami se držená kryptoaktiva dostala na celkem 3,5 miliardy dolarů.

Největším držitelem je Millenium Management, kteří mají pod svými křídly bitcoinová ETF za 1,9 miliardy dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Směnárna Coinbase zažila výpadek celého systému

Americká kryptoměnová burza Coinbase měla minulý týden celkový výpadek, díky kterému nebylo možné využívat jejich služby. Z bývalých zkušeností se již Coinbase zachovala podle zaběhlého režimu, kdy uživatele začala okamžitě uklidňovat s tím, že jsou jejich prostředky v bezpečí. Pravděpodobnou příčinou je nejspíš přetížení serverů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinové Runes tokeny umřely, denně se jich vydá o 99 procent méně

Bitcoinové Runes zažily velký boom, který ale již podle všeho odezněl. Zatímco na vrcholu slávy denní objem nově vytvořených Runes došplhal na 23 001, před pár dny spadlo toto číslo na pouhých 157. Zajímavá je také výše poplatků, které ten den dosáhly na 3 835 dolarů, což je jen kapka v moři z celkem zaplacených 4,5 milionu dolarů od vzniku Runes.

cointelegraph.com

Jak z grafu jistě vidíte, je to v podstatě trend posledních několika dní.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nový šéf skupiny Vanguard pojede stále ve starých kolejích

Investiční skupina Vanguard dostala do vedení nového šéfa, kterým je Salim Ramji. Čekalo se, že se s touto změnou možná přehodí i rétorika týkající se bitcoinových ETF, avšak Ramji potvrdil předchozí odmítavý přístup. Od Vanguardu tedy žádná kryptoměnová ETF v blízké době nečekejte.

Více na stránkách Cointelegraph.

Americký stát Wisconsin investoval 164 milionů dolarů do bitcoinového ETF

To, že dnes firmy investují do kryptoměn, je již relativně normální zpráva. Když do nich ale vloží peníze nějaká státní služba, je to důvod ke zpozornění. Do bitcoinového ETF investoval i americký stát Wisconsin. Rada státu zakoupila ETF od firmy Blackrock a Grayscale, a to za celkovou částku 164 milionů dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

El Salvador vytěžil již přes 474 bitcoinů skrze geotermální energii

El Salvador zprovoznil svůj plán na těžbu kryptoměn skrze geotermální energii, ke které má země přístup. Od spuštění v roce 2021 se jim povedlo vytěžit již 474 jednotek, které dnes stojí 29 milionů dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage