Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Vůbec první věc, na kterou se společně podíváme, je konec P2P obchodní služby LocalMonero. Dále se pak podíváme třeba na Grayscale a jejich rozhodnutí o zrušení ETFka na ethereové futures, nebo na velice malé objemy prostředků na kryptoměnových burzách. Uvařte si čaj, pohodlně se usaďte a pojďme se na to vrhnout.

P2P služba na obchodování monera LocalMonero končí

Jistě jste si v posledních měsících a letech všimli toho, jak kryptoměnové klima přituhuje a sbírá černé mraky v podobě naštvaných regulátorů. Mrzí nás to? Rozhodně. Je se čemu divit? Vůbec ne. Jakmile se nějaká věc stane dostatečně velkou a výnosnou, státní aparát se prostě začne zajímat. O to víc v případě, že se jedná o nástroj podporující soukromí.

Projekt, který je na tuto “vlastnost” nejvíce zaměřený, je Monero. Kryptoměna, která na nesledovatelných transakcích stojí. Aby bylo obchodování této kryptoměny co nejjednodušší, vznikla stránka LocalMonero. Portál na bázi Peer-to-Peer umožňoval nákup a prodej od lidí k lidem bez toho, aby museli využívat nějakého prostředníka.

Bohužel se stalo očekávané – po sedmi letech bude LocalMonero končit. Osud stejný jako LocalBitcoins. Provozovatelé služby se rozhodli stránku ukončit kvůli nedávnému tlaku, který začal být vyvoláván na podobné projekty. Vývojáři prozatím neuvedli žádný konkrétnější důvod.

cointelegraph.com

Už teď není možné na stránce nic obchodovat. Fungování celého webu bude definitivně ukončeno 7. listopadu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Grayscale ruší svůj návrh na schválení ETF na ethereové futures kontrakty

Burzovně obchodovaný fond na spotový bitcoin již máme na trhu. Tedy dokonce několik. Momentálně se tak čeká na dvojku na trhu, kterou je Ethereum. Jedna z firem, která se do toho pustila, je Grayscale. Společnost má aktivní žádost na spotové ETF, avšak také chtěla schválit ETFko na ethereové futures kontrakty. Tu ale z nějakého důvodu minulý týden stáhla

Podle všeho to měl být trik, který měl Komisi pro kontrolu cenných papírů donutit k rychlejšímu jednání.

cointelegraph.com

Na fotce výše můžete vidět všechno aktivní žádosti na spotové ETF na ether.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnové směnárny registrují nejmenší přítoky kapitálu za posledních 10 let

Investoři do kryptoměn většinou po eventu půlení očekávají poměrně strmý růst. Často se po halvingu mění také fungování burz z hlediska objemů, což můžeme vidět i dnes.

Podle všeho jsou dnes přítoky na burzy nejmenší za posledních 10 let. Jejich velikost se podobá spíše době, kdy byla cena bitcoinu pod 1 000 dolarů.

Důvodů k tomu může být hned několik. Jeden z nich může být třeba očekávání investorů, kteří se snaží držet coiny jak dlouho je to jen možné bez toho, aby je museli prodávat pod cenou.

Data plynou pouze z oficiálních burz, avšak nic pořádného nevíme o OTC trhu, tedy tom mimoburzovním. Tímto způsobem nakupují hlavně firmy a jiné instituce, které takto získávají velké objemy coinů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Mastercard navazuje partnerství týkající se tokenizace aktiv

Blockchainová technologie by mohla v budoucnu umožnit tokenizaci velkého množství aktiv. Akcie by se daly nakupovat a prodávat mezi lidmi bez nějakých prostředníků, prakticky okamžitě. To stejné třeba s nemovitostmi. Přesně na něčem takovém teď pracuje Mastercard. Firma navázala spojenectví s několika bankovními institucemi. Společně začaly pracovat na systému zvaném RSN, skrze který by měl být možný settlement dluhopisů a investičních prostředků peněžního trhu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Wells Fargo má na své rozvaze bitcoinové ETF fondy od ProShares a Grayscale

Ještě před nedávnem by si jen málo lidí vsadilo na to, že bude bitcoin nakupovat i někdo jiný než individuální investoři. Dnes už není zas tak divné, když se objeví na rozvaze nějaké gigantické firmy.

Minulý týden vydala jedna z největších amerických bank Wells Fargo informace o svých aktivech. Mezi nimi se nachází i informace o držených bitcoinových fondech ProShares Bitcoin Strategy ETF (nabízí expozici do bitcoinových futures) a Grayscale Bitcoin Trust (ETF na spotový bitcoin).

I když je to velice malý objem, stále jde o první krok k (a můžeme jenom doufat) větší expozici v budoucnu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Objeví se na bitcoinovém blockchainu stablecoiny?

Zajímavou myšlenku poskytla Elizabeth Stark. Její společnost Lightning Labs by mohla v brzké době přinést technologii stablecoinů na bitcoinový blockchain. Pokud by se něco takového povedlo, byl by to další skvělý posun k decentralizovaným financím na Bitcoinu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage