Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. V tuto chvíli se zdá, že se chystá nějaká velká bouře. V komunitě byste jen výjimečně narazili na člověka, který není nedočkavý na schválení bitcoinového ETF. I přes hlasité hučení tohoto davu se však zbylý svět nezastavil – kryptoměny se rozšiřují, firmy je adoptují a regulátoři proti nim bojují. Na toto pozadí se dnes podíváme. Vezměte si do ruky šálek horkého čaje a pohodlně se usaďte. Přejeme vám příjemné čtení.

Uniswap spouští plnou verzi své vlastní peněženky

O peněžence z dílen vývojářského týmu Uniswap jsme se bavili již v minulém týdeníku. Tenkrát se však jednalo pouze o testovací režim. V tuto chvíli je již peněženka plně funkční a v ostré verzi si ji můžete stáhnout na Google Play store.

cointelegraph.com

Z pohledu uživatelského rozhraní je největší novinkou přímé napojení na decentralizovanou směnárnu Uniswap, díky čemuž už nebude nutné přebíhat do nějakého prohlížečového rozhraní apod. Zbytek funkcí je vcelku standardní.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Podle Banky pro mezinárodní vypořádání neobsahují stablecoiny dostatečné systémy pro udržení stability 

Kryptoměny jsou trnem v oku u mnoha státníků a samotných institucí. O to víc jsou v zaměřovači stablecoiny, které dokáží z hlediska fungování zastat standardní procesy s fiat měnami. O této problematice se ve svém reportu vyjádřila i Banka pro mezinárodní vypořádání.

Instituce popsala stablecoiny jako primitivní systémy, které stojí na velice vratkých pilířích. Tyto projekty údajně postrádají bezpečnostní síť v podobě centrální banky, která dokáže v případě nějakého maléru zasáhnout a udržet stabilitu vůči ostatním měnám. Stablecoiny drží svůj peg pouze třemi způsoby – rezervy, překolateralizace a algoritmické obchodní protokoly. Banka tvrdí, že ani jedna z těchto funkcí není dostatečně silnou ochranou proti případné ekonomické a tržní volatilitě.

Jako řešení navrhuje vytvoření určité centrální instituce s názvem Regulated Liability Network, která by byla na všechny stablecoiny napojená a mohla by sloužit jako věřitel poslední instance.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Tether plánuje velké investice do bitcoinového miningu

Tether je největší stablecoiny z hlediska objemu obchodů a zamknutého kapitálu na světě. Ačkoliv se společnost stojící za Tether stará zejména o tuto kryptoměnu, své úsilí věnuje i jiným oblastem tohoto odvětví. Jedna z ambic je například získání až 1 % výpočetní síly bitcoinového blockchainu. K tomu by měla sloužit zhruba 500milionová investice, kterou společnost plánuje udělat v příštích šesti měsících.

Více na stránkách Cointelegraph.

New York přitahuje opratě, nová pravidla pro kryptoměnové firmy

Spojené státy americké se sice většinou označují jako jeden celek, ale to rozhodně neznamená, že jde o homogenní útvar z hlediska pravidel. V tomto duchu přišel stát New York s novými podmínkami pro kryptoměnové společnosti. Firmy, které budou chtít požádat o vydání nových coinů na burzy apod., budou muset nově splnit mnoho podmínek z hlediska technologie, kyberbezpečnosti, trhu, likvidity a další. Tato úprava by se mohla dotknout až 690 společností, které mají v tomto státě sídlo.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kazachstán oficiálně spouští vlastní CBDC

Pravda je, že adopce kryptoměnové technologie je nejrychlejší v zaostalejších částech světa. V Kazachstánu byla minulý týden provedena první platba s tamním typem centrální kryptoměny, a to pomocí platební karty.

Systém je napojený na platební sítě Visa a Mastercard, a tedy i na Apple Pay, Google Pay atd. Tento pokrok jde ruku v ruce s utahováním pravidel pro “volný obchod kryptoměn”, takže se spíše zdá, že si Kazachstán připravuje půdu pro státní ovládnutí tohoto odvětví.

Více na stránkách Cointelegraph.

Commerzbank získala licenci pro správu kryptoměnových aktiv

U našich německých sousedů se dostala vůbec první banka do pozice plnohodnotného správce digitálních aktiv. Tento titul získala Commerzbank, čímž všem dokázala, že jde v čele pokroku. Z hlediska konkurenceschopnosti je to důležitý krok, neboť v Německu již do kryptoměnového světa vstoupily například WertPapierServiceBank nebo třetí největší instituce v zemi DZ Bank.

Více na stránkách Cointelegraph.

Tvůrce Mutant Ape Planet NFT čelí soudu, hrozí mu až pět let vězení

Jistě znáte to pořekadlo o božích mlýnech. V tomto případě již došlo na lámání chleba, neboť tvůrce NFT kolekce Mutant Ape Planet čelí pěti letům ve vězení za pokus o podvod. Provinil se provedením tzv. “Rug pullu”, což je případ, kdy někdo posbírá velké množství kapitálu na základě falešných slibů a pak velmi rychle exituje s velkou částí peněz.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage