Drazí čtenáři, vítáme vás u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy vám přinášíme řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Hlavní věc, která zalila komunitu pozitivní náladou, je krok učiněný Komisí pro kontrolu cenných papírů v USA vůči očekávanému spotovému ETF na bitcoin. Kromě toho se také podíváme na rekordní obtížnost těžby bitcoinu a třeba na nový Trezor. Přejeme vám příjemné čtení.

SEC se neodvolal k soudu, bude muset zvážit žádost o bitcoinové ETF

Potvrzení a spuštění burzovně obchodovaného fondu ETF na spotový bitcoin je událost, která má potenciál odstartovat býčí trh. Není proto nijak zvláštní, že je celá komunita ohledně této věci jako na jehlách. V minulém týdnu se stal další posun, který je velmi pozitivní.

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA již smetla ze stolu řadu žádostí. U té poslední z firmy Grayscale dostala SEC však příkaz, aby návrh skutečně prošla a posoudila. Byla zde možnost, že se vůči tomuto rozhodnutí Komise odvolá k vyšší soudní instanci, čímž by proces znovu pozdržela. Tak se ale nestalo. Komise svou šanci propásla, což znamená, že v příštích několika dnech dostaneme skutečnou zpětnou vazbu.

Svůj komentář k tomu přidala i firma Reuters, jejichž analytik Erik Balchunas odhaduje povolení některé z žádostí na leden 2024.

Více na stránkách Dailycoin.

Rozdíl v ceně GBTC a spotovém bitcoinu klesá

Společně s větší pozitivitou ohledně bitcoinového ETF klesá i diskont hedgeového fondu GBTC. Greyscale Bitcoin Trust je obchodovatelný produkt, který investuje do spotového bitcoinu. Pro investory a instituce se jedná o možnost, jak toto aktivum vlastnit bez toho, aby se o něj museli starat. Na druhou stranu podkladové aktivum skutečně nedrží, nemají nad ním kontrolu a jsou napospas regulátorům. Tyto nevýhody způsobují diskont.

Právě tato sleva teď klesá. Důvodem je očekávání povolení bitcoinového ETF, které by mohlo otevřít i možnost k výběru bitcoinu z GBTC apod.

Více na webu Cointelegraph.

Trezor vydal novou peněženku a doplňky

Naše malá zemička se může pyšnit mnoha úspěchy. Vyrobila se u nás dokonce i první hardwarová kryptoměnová peněženka s názvem Trezor. Firma nedávno oslavila výročí deseti let a v souvislosti s tím vydala několik nových produktů. Které to jsou?

Tím největším trhákem je především úplně nová kryptoměnová peněženka s názvem Trezor Safe 3. V kryptoměnových peněženkách se jedná o základní třídu s cenou 1899 Kč v předobjednávkách.

Peněženka umožní uložení až 7000 kryptoměn a bude dostupná v celkem čtyř barvách.

Kromě toho firma vydala i nový systém pro úschovu kryptoměnových seedů – Trezor Keep Metal. Do této ochranné schránky se dá vložit dvanáctimístný seed, přičemž Trezor nabízí i sadu pro kompletní Shamir backup.

Více na stránkách Cointelegraph.

Obtížnost těžby bitcoinu dosáhla nového maxima

Těžba hraje v kryptoměnových systémech s algoritmem Proof-of-Work zásadní roli. Poskytuje totiž zabezpečení celého blockchainu. Bitcoin je v tomto ohledu tou nejrobustnější sítí ze všech. Síť podporují těžaři po celém světě, kteří ji propůjčují svůj výpočetní výkon. Jeho celková výše se pak odvíjí především od ceny.

Čím vyšší cena bitcoinu je, tím více těžařů se může do sítě připojit. Důvod je prostý. Proti výnosům za těžbu stojí náklady za spotřebu elektřiny a údržbu zařízení. Na určité ceně je jen určité procento těžařů, pro které je tato aktivita výnosná. Když se naopak cena zvýší, naroste i množství těžařů, kterým se vyplatí pracovat.

Více na webu Cointelegraph.

Ferrari bude přijímat kryptoměny

Adopce kryptoměn je fenomén, který nikdy nekončí. Další konvertovanou ovečkou do našeho stáda příznivců je luxusní automobilka Ferrari. Tento výrobce sportovních vozů plánuje přijímat kryptoměny ve spolupráci se společností BitPay. Platit za stroje by mělo být možné s pomocí bitcoinu, etheru a stablecoinu USDC. K platební možnosti nebudou mít přístup zákazníci ze zemí s přímým zákazem a jinými tvrdými restrikcemi, mezi které patří například Čína.

Více na The Block.

Uniswap testuje kryptoměnovou peněženku pro Android

Uniswap je jednou z nejznámějších decentralizovaných burz na světě. Není proto divu, že se vývojáři odhodlali k vytvoření vlastní appky, jejíž součástí bude i kryptoměnová peněženka. V aplikaci bude možné kryptoměny nakupovat a prodávat, a to dokonce bez toho, aby musel uživatel prohazovat jednotlivé sítě.

Uniswap má samozřejmě plány i na zavedení aplikace do App Store, ale prozatím na to není program připravený.

Více na webu Cointelegraph.

Stablecoin podložený nemovitostmi USDR ztratil svůj peg

USDR je stablecoin, který si vzal za cíl vytvořit coin podložený nemovitostmi v kombinaci s jinými coiny. Bohužel je realitní trh podstatně méně likvidní než například forex, což má své velké nevýhody. O tom už ví své vývojáři tohoto projektu, který se jim doslova zhroutil po rukama. 

Peg stablecoinu USDR, tedy upevnění k určité hodnotě, spadlo z jednoho dolaru na 0,53 USD. Dle zprávy za to může zmíněná malá likvidita nemovitostního trhu, který nedokázal vyrovnat převis nabídky nad poptávkou.

Více ja Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage