Drazí čtenáři, vítejte u našeho dalšího vydání novinek z kryptoměnového světa. Je pravda, že většinou se zabýváme hlavně zahraničními zprávami. Tentokrát se ale podíváme k našim východním sousedům, kteří kryptoměnám natáhli pomocnou ruku a udělali tak krok směrem k modernější budoucnosti. Ani by nás nepřekvapilo, kdyby to některé zapálené nadšence donutilo zvážit stěhování. O co přesně jde? Pojďme se na to společně podívat.
Na Slovensku snížili daň z kryptoměn
Slovensko bylo v minulosti pro kryptoměnový svět spíše strašákem. U našeho souseda byla až doposud zavedena jedna z nejvyšších daní na světě z kryptoměn, která dosahovala na necelých 40 % a neumožňovala žádné osvobození díky časovému testu. To bude ale zanedlouho minulostí.
Z novely o dani z příjmu nově vyplývá, že bude daň razantně snížena. V případě, že budou investoři držet kryptoměny déle než rok, bude daň pouhých sedm procent. U doby držení pod jeden rok bude zisk započítán do základu daně k ostatním příjmům.
Tyto skvělé zprávy ale nejsou to jediné. Budoucnost kryptoměn má pravděpodobně jen dva možné konce – buď je bude používat celý svět, nebo nikdo. Aby byla první realita úspěšná, musí být platba kryptoměnami co nejsnazší, a to jak z pohledu technického, tak byrokratického. V úpravě zákona je proto doplněk, který říká, že příjmy v kryptoměnách do 2 400 eur nebude nutné danit. To zásadně snižuje náročnost použití celého systému.
Více na stránkách news.refresher.sk.
Binance ztrácí jednoho z nejdůležitějších obchodních partnerů
“Vše záleží na reputaci – Braňte ji svým životem.”
Tento citát od Napoleona Hilla velice úzce souvisí s tím, čím si právě teď prochází Binance. Největší kryptoměnová směnárna se před pár měsíci dostala pod ohromný nápor ze strany regulátorů, kteří ji po celém světě osočují ze všech možných nekalých praktik. Tento bouřkový mrak nad hlavou firmy má dopad nejen na státní sféru, ale také na soukromý sektor.
PaySafe Payment Provider je jedním z globálních poskytovatelů platebních systémů, který se právě teď od burzy oddělil. Binance tento krok potvrdila. Pro zákazníky to znamená, že již nebude možné využívat tuto službu k procesování SEPA plateb na peněženky Binance.
Binance je momentálně jako hořící les, ze kterého utíkají všechna zvířátka. Je jen otázkou, zda se povede oheň uhasit, nebo burza lehne popelem.
Více na Decrypt.
Vodafone bude využívat Cardano pro svůj NFT projekt
Největší halo kolem technologie NFT je v tuto chvíli za námi, nicméně postupně se začínají probouzet velké společnosti. NFT kolekce má například kavárenský řetězec Starbucks. Teď se do této skupiny přidává i telekomunikační gigant Vodafone.
Poskytovatel telekomunikačních služeb chce vytvořit svou vlastní NFT kolekci na blockchainu Cardano. Firma tvrdí, že chce kolekci, která bude sloužit nějakému reálnému účelu a držitelé díky ní získají určité benefity.
Prozatím bude tento projekt dostupný výhradně pro zákazníky v Německu, nicméně Vodafone chce najít způsob, jak oslovit i zahraniční zákaznickou bázi.
Více na Cryptoglobe.
Kraken musí odeslat IRS záznamy o svých zákaznících
Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz Kraken byla v minulém týdnu vyzvána k tomu, aby finančnímu úřadu USA odevzdala záznamy o všech klientech, kteří provedli nějakou transakci za více než 20 000 dolarů. IRS to odůvodňuje tím, že chce najít případné daňové úniky. Kromě jiného bude ale firma donucena sdílet cílové adresy, hashe, a v případě nutnosti i zbytek dat.
Mohlo by se to zdát jako banalita. Je ale dobré připomenout si, jak naše soukromí v rukou společností s KYC trpí.
Více na Cointelegraph.
SEC odmítl žádosti o licencování bitcoinového ETF
V minulém týdeníku jsme hovořili o tom, že se největší správce aktiv BlackRock ucházel o licencování svého vlastního spotového bitcoinového ETF. Tyto věci jsou bohužel pod dohledem Komise pro kontrolu cenných papírů USA, která, jak jistě víte, vede proti kryptoměnám křížovou výpravu. SEC vše podle očekávání zamítl. Společně s tím byla byla zmařena i žádost od Fidelity, ARK Investment a jiných správcovských firem.
Podle SECu byly žádosti příliš obecné a aktiva nedostatečně popsána. Komise si například představovala, že firmy poskytnou nějaký návrh spolupráce se spotovou burzou či jiným subjektem, který by správu a nákup kryptoměn zajišťoval.
Více na Cointelegraph.
Revolut odstraňuje kryptoměny
Revolut je aplikace původně zaměřená na směnu a zahraniční platby. Postupně ale přidala i možnosti investic, mezi kterými byly také kryptoměn.
Ve světle posledních událostí společnost stáhla ocas a ze svých systémů odstranila možnost nákupu kryptoměn jako Cardano, Polygon a Solana, které SEC identifikoval jako cenné papíry.
Více na Cryptoslate.