Drazí čtenáři, vítejte u našeho již tradičního vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Za posledních několik dní se začal kryptoměnový svět převracet naruby. Komise pro kontrolu cenných papíru v USA se očividně rozhodla, že vyjednávání už bylo dost, a pustila se s plnou vervou do největších kryptoměnových směnáren na světě. Co se stalo? Pojďme se na to všechno podívat společně.

SEC podal žalobu na největší kryptoměnovou burzu na světě

Každému člověku, který v posledních měsících sleduje kryptoměnové novinky, je jasné, že přichází doba temna. Tedy lépe řečeno – doba regulací. Všude v rozvinutém světě se kryptoměny dostávají do popředí zájmu regulátorů, kteří si brousí zuby na jejich omezování.

Možná jste si v minulém týdnu všimli, jak se v jeden den propadl kryptoměnový trh a bitcoin o několik procent. Důvodem bylo oznámení Komise pro cenné papíry v USA, která zažalovala Binance, největší kryptoměnovou burzu na světě z pohledu zobchodovaných objemů.

Údajným důvodem je podle SECu to, že kryptoměnová burza nedostatečně informovala své zákazníky o rizicích. Dále se mluví o nedostatečných opatření proti manipulování s trhem a je zde také podezření na to, že Binance nesprávně zacházela se zákaznickými finančními prostředky. Tato nařčení navazují na kauzu z března tohoto roku, která byla v režii Komise pro obchodování futures kontraktů.

Je otázkou, jestli jsou všechny tyto důvody oprávněné nebo ne. V komunitě se zvedla spousta nevole a teorií o tom, že je to všechno cílená snaha úřadů a regulátorů o ušlapaní svobodného kryptoměnového světa, a to kvůli tomu, aby se mohla prosadit kontrola pomocí centrálně řízených kryptoměn.

Více na stránce Cointelegraph.

SEC žaluje také Coinbase

Když válka, tak totální a na všech frontách. SEC si kromě Binance zvolil další cíl, kterým je Coinbase. Jedna z nejznámějších kryptoměnových burz na světě je již dlouhou dobu v hledáčku, nicméně doposud šlo spíše o menší problémy. Teď jde však o nukleární útok.

SEC v žalobě vůči Coinbase uvedl, že společnost provozuje nezákonné služby brokerské společnosti, vydavatele cenných papírů a clearingového centra. V podstatě tak označila celý business firmy za nezákonný, a to i přesto, že se Coinbase začala obchodovat na burzovních trzích v USA.

Coinbase se dokonce snažila o to, aby Komise pro kontrolu cenných papírů v USA konečně vydala nějaké stanovisko a pravidla, podle kterých by se mohly společnosti řídit. SEC dostal od firmy celou petici, ale ta asi skončila ve skartovačce.

Cena akcií po oznámení této novinky klesla o 15 %.

Více na webu Cointelegraph.

Podle žaloby je 61 kryptoměn na úrovni cenných papírů

Nemyslete si snad, že u Coinbase končíme. U obou žalob se totiž do hry dostávají jednotlivé kryptoměny, které SEC označil za cenné papíry, což znamená, že jejich obchodování, staking apod. může být označeno za protiprávní jednání ze strany společností.

Mezi těmito kryptoměnami najdeme například Cardano, Solanu, BNB, Polygon, Cosmos a mnoho dalších. Celkový seznam by měl obsahovat 61 jmen.

Seznam můžete najít na webu Cointelegraph.

Binance na své tržiště přidává bitcoinové NFT tokeny

Je dobré zmínit, že SEC má pravomoc pouze na území USA a rozhodně to neznamená, že by jednotlivé společnosti končily. Binance je toho zářným příkladem.

V minulém týdnu se do NFT tržiště konečně dostaly tokeny z bitcoinového blockchainu. Můžete tak nakupovat kolekce jako Bitcoin Bandits, Block Legends a mnoho dalších.

Více na The Block.

Farma na bitcoin s termální energie El Salvadoru – První kroky projektu

Když se El Salvador stal první zemí na světě s bitcoinem na pozici oficiálního platidla, strhla na sebe tato malá zemička skutečně hodně pozornosti. Ta se postupně rozpustila a přesunula jinam, ale posuny se v El Salvadoru dějí neustále.

Prezident Nayib Bukele měl od začátku v plánu stavbu geotermální elektrárny, která má sloužit k napájení těžařských stanic. Na projekt se začala shánět celkem 1 miliarda dolarů, a dokonce už se našel i první investor, kterým je Tether. Tuto firmu můžete znát především díky stejnojmenému stablecoinu.

Více na tether.to.

Hack mobilní peněženky Atomic Wallet

Kryptoměnová mobilní peněženka Atomic Wallet zažila hack, který stál uživatele přes 35 milionů dolarů. Nejvíce zasaženým blockchainem by měl být Tron, přičemž podle firmy bylo ovlivněno méně než 1 % aktivních uživatelů.

Více na Finbold.

Bitcoin má již přes 10 milionů Ordinals

Ordinals se staly velice rychle předmětem zájmu mnoha lidí. V podstatě nastartovaly novou vlnu zájmu o NFT tokeny a bitcoinový blockchain. Dnes je tokenů již přes 10 milionů a stále přibývají nové

Má to samozřejmě i jednu velkou nevýhodou. Pro každý úkon je potřeba transakce na blockchainové síti, což znamená méně místa v blocích a vyšší poplatky.

Více na Cryptopotato.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage