Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připravenou nálož novinek, které stojí za to nepřehlédnout. I když se ve světě stalo mnoho, tím hlavním tématem celého článku bude bitcoinové ETF, které bylo v USA po letech čekání konečně schváleno. I když by se mohlo zdát, že jde o naprosto bullish zprávu, trh reagoval značnou kontrakcí ceny a propadem o desítky procent. Co všechno se tedy stalo? Nalijte si dobrou kávu a pojďme na to.

Bitcoinové ETF v USA schváleno

Drazí svatebčané, sešli jsme se dn… tedy, sešli jsme se, abychom konečně oslavili schválení burzovně obchodovaného fondu na spotový bitcoin ve Spojených státech amerických. Co se ještě před několika lety zdálo jako nemožné se stalo skutečností. Byla to dlouhá cesta a rozhodně se nedá říct, že by skončila nějak zásadně optimisticky. Co se tedy za posledních pár dní stalo?

Hack, nebo netrpělivá ruka? Zpráva zveřejněna den před schválením

Víte, co je nejvtipnější? Když regulátor mluví o kryptoměnách jako o nebezpečném nástroji, jen aby v jednom z nejdůležitějších okamžiků došlo na hack jeho vlastních stránek. Že se něco takového přece nemůže stát? 

Den před zveřejněním se z oficiálního účtu americké Komise pro kontrolu cenných papírů dostala na světlo světa zpráva o schválení ETF. Trhy popadla totální panika, celá komunita šílela, jen aby se vzápětí ukázalo, že šlo o falešnou informaci. Orgán se po půl hodině omluvil a odkázal na hack.

Více na stránkách Cointelegraph.

Spotové ETF konečně schváleno, rekordní objemy obchodů

I přes horu různých informací bylo nakonec ETF schváleno 10. ledna 2024. Tento historický okamžik provázela zejména vlna euforie a ohromných nákupních objemů na burzách, které dosáhly za pouhé dva dny na 7 miliard dolarů kumulativně.

Více na stránkách The Block.

Cena bitcoinu padá, co bude dál?

Pokud jste byli na optimistické vlně ohledně krátkodobého růstu ceny, možná máte teď oči plné slz. I přes očekávání velkého růsty zareagoval trh poměrně silnou kontrakcí, ve které se cena sesunula ze zhruba 48 000 dolarů za jednotku na 42 000 dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Zdá se, že některé finanční instituce nejsou ETFku nakloněné

V návaznosti na schválení tohoto kryptoměnového ETFka se skloňují i velké bankovní a investiční domy, které v celém systému fungují především jako prostředníci. Bohužel se zdá, že se podstatná část těchto institucí cuká a nechce své zákazníky k fondu pustit.

Jedna z největších správcovských firem na světě Vanguard například prohlásila, že na své platformě nehodlá bitcoinové ETF prodávat. Podobné chování přišlo například i ze strany Citibank, Merrill Lynch, Edward Jones nebo UBS. Některé tyto společnosti již problém vyřešily, avšak jiné si tuto politiku stále nechávají.

Jisté je zde jenom tohle – zákazníci kryptoměnové ETF chtějí a když ho nedostanou, nebojí se odejít ke konkurenci. Však on už si s tím volný trh poradí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Elon Musk zvažuje využití Bitcoinu na Marsu

Bude Bitcoin hlavní měnou Marsu? Tuto myšlenku probíral Elon Musk, který je dnes pravděpodobně největším průkopníkem vesmírné explorace na světě. I když byl zprvu nápad kompletně zamítnut kvůli příliš dlouhému ověřovacímu času u bloků, později se miliardář dobral k názoru, který je pozitivnější. V úvahu také připadá využití Lightning Network sítě, která je druhou vrstvou původního bitcoinového blockchainu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Počet obchodů přijímajících platbu bitcoinem se zvýšil o 174 %

Koukněme se teď na skvělou statistiku – kolik obchodů, které přijímají kryptoměny, nám přibylo za rok 2023. Celkově se jejich počet zvýšil o 174 procent na více než 6 300 obchodníků. Zajímavé je také sledovat pohled geografický, neboť většina těchto podniků se nachází v Evropě a Jižní Americe.

Více na stránkách Cointelegraph.

Vesmírná loď nese i bitcoinovou peněženku

Kryptoměnová scéna je plná perel, které nikde jinde nenajdete. Naší dnešní novinkou, která se nám urodila v minulém týdnu, je vesmírná raketa nesoucí bitcoinovou peněženku. Na cestu k měsíci se vydalo zařízení s celým jedním bitcoinem. Za akcí pak stojí burza BitMEX.

Podle mluvčího je peněženka jakousi časovou kapslí, která má zajistit přežití jednoho z nejdůležitějších vynálezů v lidské historii.

Celý příběh bohužel končí nezdarem, neboť loď nesoucí peněženku zaznamenala únik paliva, což znamená stopku při cestě na povrch měsíce.

Více na stránkách Cointelegraph.

Venezuelský petro coin po šesti letech fungování končí

Venezuela je země neomezených možností. Tedy alespoň ve smyslu neomezené pohromy. Třeba inflace se v této zemi šplhá například na skoro 200 procent, v minulých letech dokonce na vyšší stovky procent. 

Tato země měla i vlastní coin s názvem petro coin. Ropou podložený projekt měl sloužit jako obrana před americkými sankcemi, ale reálně zažil pouze skandál a opomíjení od světa i svých vlastních obyvatel. Vzhledem k tomu, že se v provozu nikdy nechytil, je projekt po šesti letech rušen.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage