Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Za těchto několik dní se stalo mnoho věcí. Samozřejmostí jsou události z reálného světa, ale komunitou teď cloumá především žabák Pepe, nebo spíše meme coin, jehož maskotem se tato postava stala. Pojďme se na to všechno podívat.

Pepe coin – Meme, který boří rekordy

Svět kryptoměn je jeden z nejdynamičtějších a nejsvobodnějších systémů dnešní doby. Tato otevřenost ale také znamená, že se čas od času objeví naprostá odchylka, která otřese celou komunitou. Přesně tím se stal v posledních dnech meme coin PEPE.

Tato kryptoměna se v minulých čtrnácti dnech vyšplhala na víceméně dvacetinásobek své hodnoty. Nemyslete si ale, že by šlo o nějaký maličký projekt, který takto skáče každý den. Coin se s tržní kapitalizací vyškrábal na necelé dvě miliardy dolarů, čímž se dostal na zhruba 30. místo v žebříčku kryptoměn. Zajímavý je i objem obchodů, který v jednu chvíli dosáhl na 2,8 miliardy dolarů za 24 hodin.

coingecko.com

Jak můžete vidět, cena se opravdu nedrží zpátky. Je třeba počítat s tím, že se jedná o pouhý vtip. V tomto coinu skutečně nehledejte žádný hlubší smysl. Dokonce i tvůrce v popisu uvedl, že nejde o nic jiného než o pouhou recesi.

PEPE již dokázal vytvořit několik milionářů, ale také se začínají objevovat investoři, kteří na drastických změnách ceny ztratili spoustu peněz. Jeden z nich například přišel o 600 tisíc dolarů po posledním pádu ceny. I když by se mohlo zdát, že je vydělávání s meme coiny hračka, jde ve výsledku o čistý gambling, který se může povést, ale také se dokáže šeredně vymstít.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Metriky bitcoinového blockchainu na maximech

Trh se začíná zahřívat a s ním i blockchainové metriky krále celého kryptoměnového trhu. Bitcoin se dostal na nové lokální maximum ceny transakčních poplatků za poslední dva roky.

cryptonews.com

Podle ceny bitcoinu by tyto poplatky sahaly až na 10 dolarů za jednu transakci, což je podstatný rozdíl oproti těm několika centům, které byly v minulých měsících standardem.

Může za to pravděpodobně hned několik věcí, přičemž růst ceny je jen jedním z důvodů. Nejspíš zde hraje roli hlavně technologie Ordinals, která umožňuje mintování NFT tokenů na Bitcoinu, a BRC-20 tokeny postavené nad bitcoinový blockchain.

Někteří zástupci komunity dokonce věří, že by mohlo jít o cílený útok na bitcoinový blockchain, který má síť zahltit a znepříjemnit odesílání malých transakcí.

decrypt.co

Více na stránkách Cryptonews.

Hydra – Vylepšení Cardana je v provozu

Cardano je vidět v podstatě na každém kroku. Článků vychází plno, vývoj jde kupředu a projekt je aktivní. V minulém týdnu se spustil takzvaný Hydra protokol, který má otevřít dveře mnohem většímu škálování. Protokol funguje jako druhá vrstva sítě, která staví na původním blockchainu. Každá “hlava Hydry” funguje jako samostatný off-chain ledger, který zpracovává jen určitou část transakcí.

Více na stránkách u.today.

Binance pozastavuje výběry bitcoinu

Zahlcená bitcoinová síť nezpůsobuje jen dražší transakce, nýbrž ovlivňuje i samotné firmy. Největší kryptoměnová směnárna Binance v neděli pozastavila výběry bitcoinu po tom, co se v mempoolu naskládalo přes 400 000 transakcí čekajících na potvrzení.

cointelegraph.com

V grafu můžete vidět, že je mempool kompletně zaplněný. Tato situace bohužel trvá i teď. Cenu transakcí si můžete zkontrolovat například na stránkách mempool.space. Dívejte se hlavně na transakční poplatky a jejich cenu.

Naštěstí pro Binance šlo skutečně jen o krátkodobou záležitost, která trvala zhruba hodinu. Je ale dobré uvědomit si, že něco takového se může stát, a to především později v průběhu velkých býčích trhů.

Více se můžete dozvědět na stránkách Cointelegraph.

Crypto.com zakomponoval ChatGPT do své asistentky

Crypto.com je společnost, která udělala v kryptoměnovém světě kariéru především díky svým platebním kartám. S jejich pomocí lze kryptoměny využít i v normálním světě, přičemž uživatel získá i mnoho výhod plynoucích z jejich vlastnictví. Mezi ně patří například cashback funkce, volné přístupy do služeb jako Netflix a mnoho dalšího.

Firma začala pracovat i s umělou inteligencí ChatGTP, se kterou vytvořila digitální asistentku Amy.

Více na stránkách Cointelegraph.

Sui se dostává na hlavní burzy

Nový token Sui se dostává na několik hlavních kryptoměnových burz. Konkrétně se bude jednat o společnosti OKX, Bybit, Binance a Kucoin. Jde o nový coin s ověřovacím algoritmem Proof-of-Stake z dílen Mysten Labs. Již tradičně se má token soustředit na vylepšení škálovatelnosti a rychlosti transakcí.

Více na stránkách The Block.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage