Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání novinek z kryptoměnového světa. Jak je již zvykem, přinášíme vám nálož těch nejdůležitějších za poslední týden. Máme zde několik zpráv z podnikového sektoru, ale to nejzajímavější se odehrává na geopolitické scéně. Je možné, že v blízké budoucnosti vznikne měna, která bude znovu navázaná na zlato. Tentokrát to však nevypadá, že by tento projekt přišel z USA. Pojďme si nápad představit.

Nový zlatý standard? Státy BRICS zvažují tvorbu globálního platidla

Historie peněz je velice zajímavé téma. Nejprve jsme měli směnný obchod (barter), následně přišly různé materiály jako mušle či látky. Vývoj pak pokračoval přes bimetalismus (zlato a stříbro). Následnou etapou byl tzv. zlatý standard, ve kterém byly bankovky směnitelné za zlato v určitém poměru. Tato možnost byla různě pozměňována, a to až do roku 1971, kdy byla plně zrušena. Od té doby zde máme fiat měny, které jsou podložené skutečně jen a pouze důvěrou. Již dlouhou dobu je americký dolar hlavní světovou měnou. Svět je ale stále globalizovanější a začínají se objevovat hráči, kteří by mohli Americe konkurovat.

studysmarter.us

Jednou z těchto skupinou jsou státy BRICS. Jde o uskupení složené z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. S těmito jmény se dnes již začíná počítat, a i když se momentálně nejedná o špičky žebříčků, rozhodně je v těchto zemích velký potenciál. Podle jejich slov je tvorba na zlato vázané měny střednědobý až dlouhodobý cíl.

Více na stránkách Cryptoglobe.

Nasdaq odeslal další žádost o bitcoinové ETF

V minulých týdnech se za oceánem znovu rozpoutala debata o přivedení bitcoinového ETF na svět. Spousta firem o licencování tohoto produktu žádala, ale žádná prozatím neuspěla. SEC všechny žádosti smetla ze stolu. Nemyslete si ale, že tohle někoho zastavilo.

Nasdaq odeslal další žádost z dílen BlackRock o bitcoinový ETF fond. BlackRock opravil námitky které komise u minulé žádosti uvedla. Jednou z nich bylo například to, že ETF potřebuje nějaký dozor od kryptoměnové burzy, přičemž BlackRock do této role vybral Coinbase.

Více na webu The Block.

Většina Kanaďanů chce používat státní kryptoměny

CBDC, neboli státní kryptoměny. Komunita se jich bojí a lidé, kteří o tématu nic netuší, je přijímají s optimismem.

Společnost WealthRocket provedla v Kanadě studii, která byla zaměřená právě na CBDC. Výsledky jsou až strašidelné. 59 % lidí by bylo ochotno tyto měny používat, 25 % by s nimi dokonce nahradilo hotovost. Ačkoliv se většina bojí o své soukromí, 51 % účastníků studie má důvěru v to, že by je centrální banka dokázala ochránit.

wealthrocket.com

Projekt je strašidelný především z důvodu ochrany soukromí. Odstranění hotovosti a přenesení všech plateb do digitálního prostoru znamená, že je vaše finanční situace, údaje a pohyb plně v rukách entity, která může vše zneužít.

Více na Dailyhodl.

SEC tvrdí, že firma Coinbase věděla o porušování zákonů

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA dělá kryptoměnovému světu v posledních měsících problémy. Ačkoliv se objevují pozitivní zprávy, rozhodně se nedá říct, že by se situace nějak uvolňovala. Ve sporu SEC vs. Coinbase, který již nějakou dobu trvá, se momentálně objevily nové dokumenty. Podle Komise si byla Coinbase plně vědomá toho, že porušuje pravidla. Údajným důkazem je tvrzení, že Coinbase investory přímo varovala před tím, že některá aktiva mohou být považována za cenné papíry. To stejné údajně říkala samotným projektům.

Více na The Daily Hodl.

Binance plánuje snižování stavů v USA

Regulatorní prostředí je jako rozbouřené moře, přičemž kryptoměnové firmy jsou lodě, které se snaží udržet na hladině. Binance, jakožto největší kryptoměnová burza na světě, je přirozeně první na popravčím špalku státníků. Burza se jen těsně vyhnula úplnému zákazu pohybu s majetkem, což by fakticky ukončilo celé jejich podnikání.

Z výše uvedeného asi není žádným překvapením, že chce firma omezovat své působení v USA. Binance již propustila desítky zaměstnanců, a ačkoliv se CEO “CZ” brání, musí být každému jasné, že nejde jen o běžnou optimalizaci nákladů.

Více na The Daily Hodl.

Podvodníci používají doménu Coinbase

Setkali jste se již na své kryptoměnové pouti s nějakým podvodem? Na Twitteru se začaly objevovat příběhy lidí, kteří podlehli novému phishingovému útoku. Často tvrdí, že to byl jeden z nejpropracovanějších pokusů, které ve svém životě zažili.

Podvodník údajně zavolá, přičemž se vydává za podporu Coinbase. Na emailovou adresu oběti zároveň přijde zpráva z adresy [email protected], která je dokonce na stránkách Coinbase uvedena jako důvěryhodná. Útočník získal nějakým způsobem jméno, email, a dokonce i adresu postižených lidí. Zde je jeden příběh

Více pak na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage