Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Novinek máme plnou náruč. V tomto článku se jako vždy podíváme do kouta k regulacím, ukážeme si nějaké technické novinky a zabrousíme i do businessové sféry. Není na co čekat, pojďme se na to vrhnout.

Litecoin prošel dalším halvingem. Co na to cena?

Velké kryptoměny jsou do oběhu uvolňovány podle různých schémat. Litecoin, společně například s Bitcoinem, to má tak, že se každé čtyři roky sníží odměna těžařům v podobě nových jednotek na polovinu. Cílem tohoto periodického snižování je zajistit postupný přechod na nulovou monetární inflaci (růst počtu jednotek). Zároveň se počítá s tím, že místo odměny pro těžaře budou stále více přebírat poplatky za transakce. Jedná se o pevné pravidlo, které v kryptoměně nelze žádným způsobem změnit, leda byste chtěli vytvořit úplně nový blockchain.

Litecoin touto změnou prošel minulý týden. Nově bude za každý uzavřený blok vypuštěno 6,25 coinů. Takový blok se vytěží v průměru za 2,5 minuty. Celkově už bylo do oběhu uvolněno zhruba 73,5 milionu litecoinů z celkových 84 milionů.

Většinou komunita očekává, že halving přinese i nový bull run. Důvodem je omezení nabídky, což by mělo teoreticky při nezměněné poptávce zvýšit cenu. Realita zatím vypadá takto.

Jak můžete vidět, litecoin doposud neudělal nic převratného. Drží se celkového sentimentu a společně s trhem klesá. Halving se často projevuje až po nějaké době, avšak v případě kryptoměnového trhu je vše stejně většinou taženo Bitcoinem, takže chování výše není nic divného.

Více na Cointelegraph.

PayPal spustil svůj vlastní stablecoin určený pro zjednodušení plateb

PayPal je jeden z největších platebních procesorů dnešní doby. Každý den přes něj projde zhruba 52 milionů transakcí. V roce 2021 byl například celkový počet 19 miliard plateb za rok. S tím souvisí i množství uživatelů, které je již nad 400 miliony.

PayPal nově oznámil, že oficiálně spustil svůj vlastní stablecoin napojený na americký dolar, respektive na produkty s vysokou likviditou denominované v USD. Měna se jmenuje PayPal USD a bude v tuto chvíli dostupná výhradně pro trh ve Spojených státech amerických.

Jde tak v zásadě o vůbec prvního skutečně velkého hráče, který celý mechanismus kryptoměn do svého systému integroval.

Více na Reuters.

X (Twitter) podle Muska prý nikdy nevydá vlastní token

Elon Musk je skvělý pro rozdmýchání velkých emocí a nálad. Nedávná změna celkové myšlenky Twitteru, která přinesla i nové jméno, je jen jednou takovou chuťovkou. S novým Twitterem očekávala komunita i nějakou kryptoměnu. Musk je velkým proponentem Dogecoinu, nicméně sám nedávno ohlásil, že X žádnou vlastní kryptoměnu vydávat neplánuje.

To nic nemění na faktu, podle kterého všechny indicie směřují k tomu, že X integruje samotný Dogecoin a začne jej používat jako nativní kryptoměnu.

Více na The Block.

Binance odhaluje své rezervy, tentokrát i pro několik tokenů

Skandál FTX přinesl do světa obavy a skepticismus. Bylo na to ale i něco pozitivního – ostatní burzy začaly velice rychle dokazovat skutečný stav rezerv. Slon jako Binance je přirozeně na očích celému světu, což dokazuje jak počet zákazníků, tak množství regulací a zákazů.

K prvnímu srpnu vydala Binance nový dokument, který odhaluje držené množství 24 tokenů a plnohodnotných kryptoměn. Najdeme mezi nimi BTC, ETH, ale třeba i LINK, USDT, MASK či XRP. Ve většině případech je množství rezerv lehce nad 100 %, pouze u stablecoinu USDC je množství skoro 55krát větší.

Celkový počet ověřitelných měn v systému Binance má hodnotu 63 miliard dolarů.

Zbytek celého seznamu si můžete prohlédnout zde.

Červený kříž začal přijímat kryptoměny

Adopce kryptoměn se děje pořád. Někdy dokonce v sektorech, do kterých byste to jen tak neřekli. Novým přírůstkem do této pokrokové skupiny je Červený kříž ze Singapuru. Tuto neziskovou organizaci je tak možné financovat i s pomocí několika coinů, kterými jsou konkrétně bitcoin, ether a stablecoiny USDT a USDC.

Singapur je obecně země, ve které se kryptoměnám a fintechům daří. Země vydala stovky milionů dolarů na investice do digitální struktury, čímž zásadně podporuje toto dynamické odvětví.

Více na stránce Cointelegraph.

KuCoin odstraňuje bitcoinové a litcoinové pooly

Regulatorní prostředí je dnes velice rozbouřené a každá společnost se snaží dostat z dohledu. Není proto nic zvláštního, když postupně omezují služby, které by mohly být v jakémkoliv rozporu s názorem státníků.

Tomuto tlaku podlehla i kryptoměnová burza KuCoin. Ta ze svých služeb odstranila bitcoinové a litecoinové těžební pooly. Například ten bitcoinový obsahoval zhruba 8 procent celkového těžebního výkonu. Prakticky se nejspíš žádná výpočetní síla neztratí, neboť pro těžaře není žádným problémem přejít pod někoho jiného. Je to ale další příklad z problémů, kterým musí čelit dnešní kryptoměnové podniky.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage