Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho již tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připraveno mnoho novinek, které podle nás stojí za pozornost. Jedním z hlavních témat posledních několika týdnů a měsíců je samozřejmě potenciální schválení bitcoinového ETF fondu. Ačkoliv SEC celé řízení stále prodlužuje, je možné, že už to nebude dělat dlouho. Co konkrétně se za oceánem stalo? Pojďme se na to společně podívat.
Správce aktiv GrayScale vyhrál u soudu odvolání vůči SECu
Za posledních několik týdnů jsme vás v týdenících postupně informovali o situaci týkající se spotového bitcoinového ETF fondu. Vždy se jednalo o vesměs negativní či neutrální zprávy, avšak protentokrát máme pozitivní novinku.
Komise pro kontrolu cenných papírů v USA neustále odsouvá schválení jednotlivých žádostí. Spoustu z nich také přímo odmítá či vrací k přepracování. To byl i případ největšího správce aktiv na světě. GrayScale již poněkolikáté upravovala svou žádost, doplňovala nedostatky vypíchnuté SECem, ale stále to nebylo dost. Žádost byla znovu odmítnuta.
V minulém týdnu toto chování SECu popudilo i soud, ke kterému se GrayScale odvolával. Soudkyně Neomi Rao rozhodla ve prospěch GrayScale s tím, že rozhodnutí SECu bylo naprosto nepodložené a důvody v zásadě smyšlené. Výsledek je takový, že SEC ztratil své právo odmítnout žádost z dílen GrayScale. Komise má tedy povinnost žádost skutečně projít.
Samozřejmě to neznamená vyhranou bitvu, avšak zdá se, že jednání SECu není trnem v oku pouze u kryptoměnových nadšenců.
Více na Cointelegraph.
Elon Musk a X získali licenci pro převod měn
Elona Muska určitě všichni znáte. Miliardář s hlavou génia, který zvedá vlny ve všech oblastech, ke kterým se jen přiblíží. To stejné platí pro X (bývalý Twitter). Musk s touto platformou plánuje velké věci. Mělo by se jednat o aplikaci pro všechno. Takový svět ale potřebuje i svou vlastní měnu. Vše směřuje k tomu, že tím vyvoleným bude dogecoin.
Musk je tomuto plánu o další velký krok blíže, neboť v minulém týdnu získala platforma důležitou licenci. která opravňuje k převodu měn. Držitel může měny přijímat a odesílat na účet klientů, přičemž se do této definice počítají fiat měny i kryptoměny.
Více na Cointelegraph.
Podle studie ConsenSys je Nigérie nejuvědomělejší země z pohledu kryptoměn
Většina zpráv přichází z velkých zemí, které jsou na prvních příčkách ekonomického žebříčku. Faktem ale je, že pokroky z pohledu adopce probíhají hlavně na místech, která většinu lidí moc nezajímají.
Z dotazníkového šetření firmy ConsenSys vyplývá, že nejvíce “krypto-uvědomělá” země je Nigérie. 99 % dotazovaných již o kryptoměnách slyšelo. Jednalo se o věkovou skupinu od 18 do 65 let, přičemž vzorek byl z celkem 15 zemí napříč všemi kontinenty. Na druhém místě stojí Jihoafrická republika. Tato čísla jsou tak dokonce vyšší než u Spojených států amerických, kde kryptoměny zná “pouhých” 95 % lidí. Stejně je tomu například ve Francii či Velké Británii.
Více se můžete dozvědět na stránkách Consensys.
Lufthansa spouští věrnostní NFT program
Lufthansa je jedním z hlavních hráčů na poli low-cost leteckých dopravců. Teď se stala novým přírůstkem do korporátní rodiny těch, kteří se snaží využít NFT pro svůj prospěch.
Celý program funguje na blockchainu Polygon. Zákazníci budou mít možnost získávat odměny v podobě non-fungible tokenů, pod kterými se budou schovávat například slevy na budoucí letenky, letecké míle zdarma či vstupy do letištních salónků. Vše je napojeno na aplikaci s názvem Uptrip. Aby mohl zákazník výhody za letenky čerpat, musí do aplikace nahrát kódy letenek. Druhou podmínkou je pak vytvoření kryptoměnové peněženky, ve které budou jednotlivé NFT tokeny mintovány a spravovány.
Hned po spuštění se do aplikace přihlásilo přes 20 000 zákazníků, kteří vymintovali více než 200 000 NFT tokenů.
Více na Cointelegraph.
Čínský soud prohlásil, že jsou kryptoměny pod ochranou zákona
Kryptoměny jsou v Číně relativně spornou záležitostí. I přes stálý zákaz se v zemi objevují instituce a soudy, které se snaží o prosazení něčeho jiného. Situaci ohledně digitálních aktiv zase více objasnil lidový soud, který uvedl, že i přes zákaz použití jsou kryptoměny a jejich vlastnictví pod ochranou vlastnických práv.
Více se můžete dozvědět na webu Cointelegraph.
V kryptoměnových podvodech byla za rok 2023 ukradena jedna miliarda dolarů
Nové technologie vždy lákají podvodníky, kteří se pasou na neznalých účastnících. Kryptoměny nejsou žádnou výjimkou. Podle reportu společnosti CertiK bylo v roce 2023 ukradeno 997 milionů dolarů, přičemž se do čísla zahrnují všechny exploity, hacky a přímé podvody.
Například takto vypadají největší incidenty za srpen 2023.
Více na portálu Cointelegraph.