Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Připravili jsme si pro vás řadu novinek z posledních sedmi dnů, které rozhodně stojí za to vidět. Pro nás v Evropě je tou nejdůležitější zprávou odsouhlasení a spuštění prvního spotového ETF. V tomto případě předběhla Evropa dokonce Spojené státy americké, které jsou většinou v těchto věcech první. V článku se také podíváme třeba na bitcoinové Ordinals a úpadek aktivity. Není na co čekat, pojďme na to.

První ETF na spotový bitcoin v Evropě spuštěno

Rozhodně není zvykem, že by za velkou louží měli něco později než my. Neočekávané se ale stalo skutečností a Evropa předběhla Spojené státy americké se spotovým ETF na bitcoin. Rok poté, co bylo ETF schváleno regulatorními orgány, se vydavatel Jacobi Asset Management rozhodl pro uvedení na burzu. Je to skvělá zpráva, neboť se skrze tento fond otevřou dveře pro mnoho investičních společností, které by se jinak k bitcoinu vůbec nedostaly.

Nový burzovně obchodovaný fond je na burze Euronext Amsterdam se zkratkou BCOIN. Neméně důležitá je také firma, která se bude o nakupovaný bitcoin starat. Tou se stane Fidelity Digital Assets, což je odnož společnosti Fidelity Investments. Tento správce peněz má pod kontrolou 4,5 bilionu dolarů. To z něj činí třetího největšího správce majetku na světě.

Fond má kromě jiného certifikát REC, který se uděluje environmentálně šetrným produktům.

Více na stránkách Cointelegraph.

Budou ETF na ethereové futures v Americe?

I když se Amerika drží s bitcoinovým ETF pozadu, rozhodně nestojí na místě. Je možné, že v blízké době zde bude povolen prodej ETF na ethereové futures. Znamená to tedy, že fond nebude investovat přímo do skutečného etheru, nýbrž do kontraktů na něj navázaných. Zbytek finančních prostředků, které fond nespotřebuje, uloží do produktů peněžního trhu.

V jednání by mělo být dalších 6 podobných fondů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Cena Bitcoinu spadla. Co bylo důvodem?

Pokud trpíte stejnou profesní degenerací jako my a neustále sledujete grafy, jistě jste zaznamenali významný pád ceny bitcoinu, jaký neměl v posledních měsících obdoby. Bitcoin se dlouho plácal kolem ceny 30 000 dolarů za jednotku, přičemž jen výjimečně udělal nějaký větší pohyb. Když už se tak stalo, stejně se vrátil na původní hodnoty. Teď se však toto bezvětří prolomilo a cena šla strmě dolů.

Bitcoin se za pouhých 10 minut propadl o necelých 10 %, přičemž se teď pohybuje na hranici 26 000 dolarů. Co mohlo za toto zhroucení ceny?

Faktorů je pravděpodobně hned několik. Jedním z nich může být špatný sentiment plynoucí ze zprávy, že SpaceX možná prodala své bitcoiny (o tom později). Další mohlo být zvyšování úrokových sazeb na amerických dluhopisech.

Tím nejpravděpodobnějším je ale situace kolem čínského juanu a firmy Evergrande. Tato společnost byla největších čínským developerem, který nedávno odhalil svou ztrátu 81 miliard dolarů kombinovaně za 2021 a 2022. V minulých dnech firma dokonce zažádala o vstup do bankrotu. Trh se se svou náladou v tomto ohledu zaměřil na juan, který spadl vůči dolaru na nejnižší hodnotu za posledních 16 let.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinová NFT Ordinals v totálním úpadku aktivity

Ordinals, respektive NFT tokeny na bitcoinu, byly nedávno ještě velkým hitem. Tato euforie ale netrvala nikterak dlouho. Teď se totiž zdá, že zájem o Ordinals kompletně opadl.

Jak můžete vidět, v květnu byly skutečné Ordinals hody. Celkový objem obchodování těchto tokenů dosahoval 452 milionů dolarů, přičemž počet transakcí se vyšplhal na 832 648. Od té doby ale následoval strmý propad, který se opakoval i v dalších měsících. V tuto chvíli sedí aktivita Ordinals o 98 % níže, než tomu bylo v květnu.

Více na Cointelegraph.

Prodala SpaceX svůj bitcoin?

Již jsme na to narazili výše. Elon Musk se svou firmou SpaceX udělal skutečně velký poprask, když před pár lety nakoupil bitcoin do svých zásob. Bohužel to však vypadá, že společnost se začala nějakého bitcoinu zbavovat.

Podle posledního výkazu SpaceX v roce 2022 snížila hodnotu svých pozic o 373 milionů dolarů, avšak nebylo zmíněno, jestli se jednalo všechny coiny, nebo jen část z nich.

Více na Cointelegraph.

Děti v El Salvadoru se učí používat Bitcoin

A teď něco pozitivního. El Salvador šel jako první příkladem celému světu, když zařadil bitcoin jako plně zákonné platidlo. Země od té doby ušla skutečně velkou cestu, přečkala nepřízeň Mezinárodního měnového fondu a dokonce vydala bitcoinové dluhopisy.

Celé snažení významně podporuje i tzv. Bitcoin beach. Šéf této organizace potvrdil, že aktivně navštěvují školy, kde i teprve 12leté děti učí, jak odesílat a přijímat bitcoinové transakce. Jak sami uvádějí, jedním z důvodů, proč tento krok podnikají, je to, že dětem pak stačí počítač, angličtina a mohou pracovat pro kohokoliv na světě. To je pro spoustu lidí vstupenka k lepšímu životu.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage