Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn a blockchainových technologií. Jako vždy jsme pro vás připravili celou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Tentokrát se podíváme na Ordinals a jejich klesající obchodní objemy, další úpadek fondu GBTC a třeba na platebního zprostředkovatele Visa, který oficiálně spouští výběry kryptoměn ve 145 zemích po celém světě. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení
Visa a MetaMask spouští odkupy kryptoměn ve 145 zemích
Visa a MetaMask společně spustily možnost prodeje kryptoměn přímo v uživatelském prostředí peněženky. Pro uživatele to znamená, že mohou například skrze Visa kartu platit, přičemž se peníze budou strhávat přímo z peněženky MetaMask. Otevírají se tak dveře k více než 130 milionům obchodníků po celém světě, kteří přijímají platby kartou. Celosvětově pak půjde systém využít ve 145 zemích.
Více na stránkách Cointelegraph.
Služba Celsius se dostává mimo bankrot, bude vracet prostředky věřitelům
V roce 2022 se kryptoměnový svět dostal do poměrně velkých problémů, které nejprve začaly u společností soustředících se na půjčky, jen aby se později v roce naplno rozběhla kauza s burzou FTX, která kompletně vymazala poslední špetky optimismu na trhu.
Celsius je právě firma, která patří do první zmíněné skupiny. Organizace před 18 měsíci vstoupila do bankrotního řízení, ze kterého se teprve teď dostala. Oficiálně bude vrácen majetek v hodnotě 3 miliard dolarů. Z druhé strany pak bude vytvořena nová společnost, jejímž hlavním cílem bude těžba kryptoměn.
Více na stránkách Cointelegraph.
Fondy pozdržují investice do ETF kvůli nejistotě
I když si spousta lidí představovala, že se po schválení ETF na spotový bitcoin kompletně roztrhne pytel s firemním kapitálem a zvedne se tak cena do nepopsatelných výšin, pravda je trochu jinde. Jde sice o poměrně zásadní krok, avšak stále se zde bavíme o firmách spravujících cizí majetek, které si musí dávat pozor zejména na svou pověst.
Každá taková správcovská společnost si bude hlídat, do čeho své peníze investuje. Některé organizace dávají čas i samotnému trhu, aby ukázal, jak se bude vůči tomuto novému produktu chovat. Takovým příkladem je třeba LPL Financial Holding, která ve Spojených státech amerických zajišťuje služby pro 19 000 finančních poradců.
Co si z toho tedy vzít? Je to jednoduché – i podle analytiků z řad Bloombergu je pravděpodobné, že bude celý proces spíše pomalejšího rázu, ale kapitál vcelku jistě přijde.
Více na stránkách Cointelegraph.
GBTC fond byl již překonán i z hlediska denních objemů obchodování
Grayscale Bitcoin Fund byl ještě nedávno skoro jediným fondem, který nakupoval spotový bitcoin. Vidle do jeho fungování přirozeně hodilo schválení spotového ETF, na které se posléze i přeměnil. I když se tak dostal do technicky stejného stavu jako konkurence, stále mu jeho nepřátelé utíkají. V minulém týdeníku jsme si ukázali odliv kapitálu z GBTC. Tentokrát již padla i jiná metrika, kterou je denní objem obchodů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Prodeje bitcoinových Ordinals spadly v lednu o 61 %
Ordinals jsou bitcoinové NFT tokeny, které v komunitě vytvářejí spoustu rozporu. Jedna strana je zbožňuje a oslavuje jako vývoj jdoucí kupředu, pro jiné jde jen o zbytečnou věc zabírající místo v mempoolu.
Tato technologie je velkou horskou dráhou i z hlediska zobchodovaných objemů. Jen za leden byl naměřen pokles prodejů Ordinals o 533 milionů, což je 61% rozdíl oproti prosinci, který byl naopak rekordním. Společně s tím klesla i jejich průměrná cena o 25 %. Důvodem je údajně přesycenost trhu, který se rozšiřuje i na jiné blockchainy jako Solana či Avalanche.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ideální podíl bitcoinu v portfoliu je necelých 20 % – Ark Invest
Firma Ark je dnes jedním z nejznámějších správců kapitálu na investičním trhu. Společnost se často soustředí na nové technologie a firmy, které s nimi pracují. V minulém týdnu vydala zprávu o ideálním poměru bitcoinu v investičním portfoliu. Nutno podotknout, že z čísla padá brada.
Podle jejich vlastních analýz by mělo být každé institucionální portfolio z 19,4 procent v bitcoinu. Podle metriky risk-adjusted return, tedy výnos vážený rizikem, se bitcoin ukázal jako velice dobrou investicí, která za poslední roky vygenerovala oproti ostatním skupinám aktiv zásadně větší zisky.
Více na stránkách Cointelegraph.
Ve Španělsku začíná fungovat nový eurový stablecoin
Pokud byste snad chtěli držet eurový stablecoin, možná vás potěší nový projekt startující ve Španělsku. Coin s tickerem EURM bude spravován španělskou centrální bankou Bank of Spain. I když projekt vyvíjí soukromá společnost, státní správa z něj dělá prakticky centrálně řízený projekt.
Více na stránkách Cointelegraph.