Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme připraveno mnoho novinek, které stojí za přečtení. Dnes se budeme zabývat především zprávami o kryptoměnových ETF fondech, ale zavítáme i do vládní a podnikové sféry. Pojďme se na to společně podívat.

BlackRock podal novou žádost o ethereové ETF

BlackRock je největší správcovská společnost na světě, která se stará o velkou řadu investičních fondů. I když je teď pozornost zaměřena na bitcoinové ETF, BlackRock rozhodně neplánuje přestat s vydáváním nových produktů. 

V minulém týdnu podala tato společnost žádost o schválení spotového ETF na ether. Pokud by snad došlo na schválení, byl by produkt pojmenovaný iShares Ethereum Trust. Efekt na cenu byl okamžitý, neboť grafy se po ohlášení zvedly o 8 %. BlackRock se o tomto produktu prozatím nijak nevyjádřil.

Více na stránkách The Block.

Falešná zpráva o spotovém ETF na XRP

Zajímalo vás, jak se dá vyšponovat cena nějakého aktiva za pouhých pár minut o naprosto nesmyslné procento? Stačí vydat falešnou zprávu o produktu, na který čeká celý svět. Je mnohem vtipnější, když se do této pozice dostane seriózní státní instituce.

Úřad pro korporace ve státě Delaware dostal dokument, který popisoval spotové ETF na ether. Organizace na své stránky vydala prohlášení se správnými číselnými údaji, avšak někdo udělal zásadní chybu – namísto ETH bylo vše směřováno pro XRP.

Po vydání této zprávy stačilo zhruba 30 minut na to, aby investoři vypresovali cenu aktiva o 12 % výše. Vše se vyřešilo poté, co BlackRock oficiálně oznámil, že je zpráva falešná a žádný spotový fond na XRP se v blízké době neplánuje.

Více na stránkách The Block.

SEC má možnost schválit všechna spotová ETF na bitcoin najednou

Komise pro kontrolu cenných papírů v USA má jedinečnou možnost – tento týden může schválit všechny žádosti o bitcoinová ETF dohromady, a to i včetně transformování Greyscale Bitcoin Trustu na plnohodnotný burzovně obchodovaný fond. Samozřejmě zde není žádná jistota toho, že se něco takového vůbec stane. Obecně se očekává, že bude bitcoinové ETF schváleno v prosinci až lednu 2024.

Více na stránkách Cointelegraph.

EU podpořila Data Act a kill switch na chytré kontrakty

Evropská unie se samozřejmě snaží o spoustu věcí. Jednou z nich je i synchronizace zákonů o kryptoměnách a digitálním prostoru. V tom má posloužit soubor pravidel zvaný Data Act.

Zdá se to jako dobrý nápad, avšak faktem je, že obsahuje i mnoho věcí, se kterými lidé zásadně nesouhlasí. Jedním z nejhorších opatření je tzv. kill switch na smart kontraktech, který má sloužit jako pojistka. V případě nějakého problému bude nástroj použit a aktiva uzavřená v kontraktu se uvolní. Hlavní kritika spočívá zejména v přílišné obecnosti, do které se pak dá přirozeně schovat mnoho věcí, se kterými nikdo předně nesouhlasil.

Bohužel se Data Act v Evropském parlamentu odhlasoval. Teď už se čeká pouze na schválení Evropskou radou.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměny jsou druhý nejoblíbenější investiční prostředek nových investorů ve Francii

O tom, že jsou kryptoměny oblíbená technologie, nemůže být pochyb. Zajímavé je ale i to, že úplně stejnou náklonnost dostávají i z investičního davu, což potvrdila studie od Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Podle výsledku jsou kryptoměny v 9,4 % portfolií nových investorů. Jediná třída aktiv, která kryptoměny předběhla, jsou nemovitostní investiční fondy. Ty vlastní zhruba 10,5 procenta investorů.

www.amf-france.org

Výzkum se zabýval i věkem respondentů. Zde se dle očekávání ukázalo, že kryptoměny drží především mladší dav. Poněkud úsměvné je to, že tato skupina se vyznačoval i značně pokulhávající znalostmi o finančním prostředí a často dávala nepřesné nebo nepravdivé odpovědi.

Více na stránkách Cointelegraph.

Austrálie zavádí daň na wrapping kryptoměn do tokenů

Kryptoměny se sice zastavit nedají, ale jejich použití lze zásadně znepříjemnit. To se očividně rozhodla dokázat vláda Austrálie.

Investoři v tomto státě budou mít nově povinnost platit daň za převod kryptoměn na jejich wrapped verze, které se používají v DeFi aplikacích. Podle regulátora je to stejné jako v případě směny kryptoměn za jiné, která je samozřejmě zdaněna úplně stejně.

Více na stránkách Cointelegraph.

Rubl už si u Binance neškrtne

Binance byla jedna z posledních celosvětových burz, které v Rusku fungovaly. Tomu bude za dva měsíce definitivní konec, neboť společnost plánuje zrušit možnost vkládání rublů na zákaznické účty. Uživatelé burzy, kteří nějaký rubl drží, mají na vybrání čas až do 31. ledna 2024.

V duchu odchodu byla ruská pobočka Binance před několika týdny předána do rukou CommEX. Některým lidem se však krok nezdál, začali pátrat a zdá se, že CommEX bude mít ve vedení bývalé zaměstnance ruské Binance. V tuto chvíli to tedy vypadá tak, že půjde o pouhou kamufláž, jejímž účelem bude splnění sankcí vůči Rusku.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage