Drazí čtenáři, vítáme vás u dalšího vydání našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Připravili jsme si pro vás jako vždy novinky, které podle nás stojí za pozornost. Dnes máme dvě hlavní témata. Tím prvním je projekt lendingové platformy z dílen Coinbase. Pokud víte, jak vypadá regulatorní prostředí a nálada vůči kryptoměnám, jistě uznáte, že je to poměrně odvážný krok. Tím druhým je vůbec první žádost o vytvoření burzovně obchodovaného fondu ETF na spotový ether. Pojďme na to, přejeme příjemné čtení.

Bláhovost, nebo odvaha? Coinbase spouští platformu pro kryptopůjčky

Sledujete-li kryptoměnové prostředí, regulace a kauzy posledních několika měsíců, určitě uznáte, že je nálada ponurá. Úřady po celém světě se s plnou vervou pustily do všech možných projektů a problematik, přičemž jen velmi výjimečně mají pozitivní úmysl vůči kryptoměnovému oboru. Je proto povznášející, ale zároveň i zvláštní, že se proslulá firma jako Coinbase pustí do úplně nového projektu.

Dalším přírůstkem do rodiny služeb Coinbase je lendingový protokol pro institucionální investory. Cílem projektu je vytvořit službu, která dodá stabilitu do prostředí s neustálými problémy. A že jich tu je. Pády BlockFi a služby Celsius stály zákazníky miliony dolarů.

První klient do programu přišel 28. srpna. Od té doby se skrze lendingový protokol vypůjčilo přes 57 milionů dolarů. To samozřejmě není žádná velká částka, ale je zde určitě potenciál na ohromné objemy půjček díky tomu, že vše zajišťuje tak velké jméno jako Coinbase.

Celý protokol bude prozatím dostupný pouze v USA, ale nikdo nevyloučil postupné rozšíření do ostatních regionů.

Více na Cointelegraph.

Cathie Wood s ARK Invest podala žádost o ETF na spotový ether

I když je celá komunita natěšená zejména na bitcoinové ETF z USA, pokroky se dějí i u ostatních coinů. Mediálně slavná investorka Cathie Wood v čele investiční společnosti ARK Invest je první na světě s podáním oficiální žádosti o burzovně obchodovaný fond na spotový ether. Produkt by se měl jmenovat Ark 21Shares Ethereum ETF. Správcovskou firmou pro digitální aktiva by pak měla být odnož Coinbase vytvořená přímo pro obhospodařování kryptoměn. 

investors.com

Novinka v době vydání podpořila cenu etheru. Nešlo o nic zásadního a vše se velice rychle vrátilo do normálu. I když se jedná o důležitý krok, určitě nejsou na místě velké oslavy. Komise pro kontrolu cenných papíru USA smetla ze stolu již desítky žádostí a je nemyslitelné, že by v blízké době povolila zrovna tento produkt.

Více na Reuters.

Visa začala spolupráci se Solanou

Visa je největším platebním procesorem dneška s globálním tržním podíle 40 %. V minulém týdnu vydala oficiální zprávu o tom, že navázala spolupráci s projektem Solana. Cílem je zjednodušit a urychlit vyrovnávání plateb ve fiat měnách (eura, dolary apod.) na síti VisaNet s využitím stablecoinů na zmíněném blockchainu. 

V tomto smyslu jde o první společnost, která takto přímo navázala protokol první vrstvy do svých systémů.

Více na Cryptopotato.

Binance NFT tržiště ukončuje podporu pro Polygon

Pokud používáte NFT tržiště od Binance a obchodujete na síti Polygon, bohužel pro vás máme špatnou zprávu. 26. září firma ukončí podporu tohoto blockchainu, díky čemuž už nebude možné NFT tokeny obchodovat.

binance.com

“Rozhodnutí jsme obezřetně zvažovali. Tento krok jde ruku v ruce s naší snahou o zjednodušení a streamlining nabídky produktu na Binance NFT Marketplace,” řekl mluvčí společnosti.

Více na webu Decrypt.

CEO turecké burzy Thodex odsouzen na 11 000 let

Když už chcete páchat zločin, rozhodně to nedělejte v Turecku. O něčem takovém se přesvědčil CEO burzy Thodex. 

Faruh Fatih Özer byl v roce 2021 šéfem kryptoměnové burzy Thodex. V tomto roce společnost implodovala s tím, že CEO utekl ze země s dvěma miliardami dolarů, které ukradl od klientů. Ačkoliv Özer tvrdil, že neudělal nic zlého a všech obvinění se zřekl, vše nasvědčuje tomu, že šlo o typický exit scam, kdy firma nabere prostředky a vypaří se i s penězi.

Özer byl původně zadržen v Albánii v roce 2022 a následně převezen do Turecka. Zde byl odsouzen se svými spolupachateli na 11 196 let, 10 měsíců a 15 dní.

Více na stránce Cointelegraph.

Swyftx spouští program “Uč se a vydělávej”

Australská kryptoměnová burza Swyftx vypustila do světa svou edukační platformu. Hlavním cílem projektu je informovat a varovat o různých typech kryptoměnových podvodů. 

Swyftx se snaží o nalákání “studentů” i skrze earningový program, ve kterém budou moct úspěšní absolventi získat i nějaké peníze. Například prvních 4 000 lidí, kteří dokončí kurz fundamentální analýzy, budou mít možnost získat odměnu 5 australských dolarů v bitcoinu. Po dalších 12 měsíců by se měly celkové odměny vyšplhat až na 100 dolarů.

Více na Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.