Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního kryptoměnového týdeníku. Jako vždy pro vás máme připravenou nálož novinek, které stojí za pozornost. Ze všeho nejdříve se dnes podíváme jméno Craig Wright, který se chtěl pasovat do role Satoshiho, dále si ukážeme průběh ceny bitcoinu a následný vliv na spotová ETF, rozebereme si poměrně zajímavou statistiku týkající se bitcoinu v portfoliích a mnoho dalšího. Přejeme vám příjemné čtení.

Britské soudy rozhodují – Craig Wright není Satoshi Nakamoto

Bitcoin si skrze celou svou existence nese legendu o zakladateli, jemuž se přezdívá Satoshi Nakamoto. Jde pouze o přezdívku, pod kterou se mohou skrývat skupiny osob, organizace, nebo nějaký jednotlivce. A proč legenda? Neboť jakmile se bitcoin postavil na své vlastní chatrné nohy a udělal několik prvních krůčků, Satoshi se vypařil z povrchu zemského.

Kdyby se teď tato postava z nějakého důvodu objevila, byla by to obrovská událost. Vzhledem k této popularitě pak není nic divného, když se do této entity snaží vpasovat spousta lidí. 

bloomberg.com

Jedním z nich je například Craig Wright. Jeho jméno je v kryptoměnové komunitě známé, neboť již od roku 2016 vykřikuje, že právě on je Satoshi. Celá věc došla až před soud, který dostal akorát tak zfalšované dokumenty, lži a přetvářku. Minulý týden ale konečně došlo na lámání chleba, ve kterém se celé řízení otočilo proti Wrightovi, jenž byl následně prohlášen za lháře.

Více na stránkách Cointelegraph.

Na jakou cenu bitcoin dosáhl před poslední korekcí?

To, že se bitcoin znovu vzchopil, jste pravděpodobně postřehli. Jak by taky ne, když o tom hlásilo prakticky každé médium od profesionálů přes bulvár. Jak tedy průběh ceny vypadá?

Bitcoin se v minulých několika vyšplhal na nové ATH, kterému nastavil o tisíce vyšší laťku. V jednu chvíli jste si mohli koupit bitcoin za 73 738 dolarů, což je o 5 000 více než to minulé.

Více na stránkách Cointelegraph.

Trh se přehrál a padá zpět

FOMO bylo samozřejmě extrémně silné a nebylo nic divného, když jste na fórech a v diskuzích zahlédli optimismus s hodnotami kolem 100 000 dolarů do týdne. Jak už to ale bývá, většinou se vyplatí chovat jinak než jak to dělá masa.

Po dosažení nové nejvyšší ceny se trhy stáhly zpět a cenu srazily na zhruba 65 000 dolarů, tedy zhruba o 10 procent níže. Není to nic šíleného a rozhodně není třeba nějak extrémně panikařit. Bitcoin se v bullrunech pravidelně stahoval o desítky procent, takže nejspíš stačí jenom vydržet.

Více na stránkách Cointelegraph.

Čistý nárůst majetku ve spotových ETF spadl o 80 %

Společně s cenou splaskl i přítok finančních prostředků do všemi opěvovaných ETF fondů na spotový bitcoin. 14. března se čisté přítoky kapitálu do spravovaných fondů smrskly na 132 milionů denně, což znamená 80% pád z hodnot, které byly jen 24 hodin předtím. Krásnou show předvádí stále Greyscale, tedy bitcoinový fond, ze kterého investoři vybírají prostředky rychlostí 257 milionů za den.

Více na stránkách Cointelegraph.

CEO firmy Vanguard je stále proti Bitcoinu

Zatímco se společnost Blackrock pustila do kryptoměnových ETF fondů s plnou vervou, největší rival ve formě Vanguardu je zásadně proti tomuto aktivu.

Nevěříme, že se toto aktivum, tedy bitcoinové ETF, hodí do klientského portfolia určeného pro důchod. Jde o čistě spekulativní nástroj,” řekl CEO Tim Buckley.

Buckley také napadá myšlenku Bitcoinu jako spořícího prostředku, což odůvodňuje situací z roku 2022, kdy spadl akciový trh, se kterým šel dolů i bitcoin.

Buckley má v mnoha ohledech pravdu a je jen otázkou, jestli odolá tlaku ze strany zákazníků, kteří po spotovém ETFku jednoznačně touží.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoinu je v portfoliích zhruba 3,7krát více než zlata

Dnešní zajímavou statistikou je stavba portfolií a místo, které v nich zabírá bitcoin v poměru ke zlatu. Report sem k nám zavál ze dveří JPMorgan. Ve zprávě se uvádí to, že pokud bitcoin převážíte volatilitou, pak se v zákaznických portfoliích nachází ve zhruba 3,7krát větším objemu než zlato. Banka také předvídá, že se na trh do tří let dostanou prostředky v hodnotě 220 miliard dolarů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Starbucks bude ukončovat svůj NFT věrnostní program

Trochu nešťastnou událostí je ukončení NFT programu, který zahájil před nějakou dobou Starbucks. NFT tokeny od Starbucksu byly takovým věrnostním programem, skrze který mohli zákazníci soutěžit, tokeny vyměňovat a získávat za ně určité výhody a slevy. 

Žádné oficiální vyjádření týkající se důvodu k ukončení firma neuvedla, avšak jde o krok, který není zas tak zvláštní. Kryptoměny jsou vcelku rozporuplná tématika, která s sebou nese rizika jako neoprávněné vydávání cenných papírů, krádeže uživatelských prostředků s pomocí různých hacků, regulatorní nejistota apod. Jelikož byl program zahájen již před nějakou dobou a celá nálada kolem kryptoměn se významně posunula, není zas tak divné, že chce akciovka jako Starbucks celý systém překopat.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage