Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme řadu novinek, které určitě stojí za pozornost. Jak jste si jistě z názvu všimli, dnešní vydání se bude často točit kolem Bitcoinu a překonání hranice 60 000 dolarů za kus. Podíváme se ale také na akcie těžařů a jejich propad, na chybu směnárny Coinbase, která mnohým uživatelům nahnala husí kůži, a třeba ilegální činnost týkající se Darknetu. Přejeme vám příjemné čtení, pojďme se na to vrhnout.

Bitcoin vystřelil nad 60 000 dolarů

Kryptoměnový trh, v čele s bitcoin, se zatím poměrně spolehlivě řídil podle čtyřletých cyklů. Vždy šlo o postupný nárůst ceny podporovaný halvingem, do toho začal stoupat i zbytek trhu, jen aby nakonec vše splasklo ve spektakulárním kolapsu o 80 %. Toto se opakovalo již několikrát. Teď se zdá, že do toho jdeme znovu.

Minulý týden bitcoin překonal hranici 60 tisíc dolarů, na které byl naposledy v roce 2021. Zhruba kolem ledna 2021 začala vlna padat, přišly kauzy jako Celsius, FTX, prohlášení kryptoměn za cenné papíry a mnoho dalšího. Nálada komunity byla značně ochlazená. Pak se ale něco překlopilo, trend se obrátil a úředníci v USA schválili první spotové ETF na bitcoin, což nalilo krev do žil snad všem.

Je to prakticky takový fraktál. Nezávisle na cyklu je průběh stále podobný, jen cenový rozsah se mění.

Více n stránkách Cointelegraph.

První měsíční svíce s hodnotou 20 000 dolarů

Na trzích teď pravděpodobně uvidíme i několik nových rekordů. Jedním z nich je například měsíční svíce s hodnotou dvacet tisíc dolarů, kterou bitcoin ukázal v únoru. Za třicet dní se hodnota jednoho coinu vyšplhala o 43 %, což jsme neviděli od roku 2020.

cointelegraph.com

https://cointelegraph.com/news/bitcoin-20k-monthly-candle-biggest-usd

Více na stránkách Cointelegraph.

Akcie těžařů spadly o 27 procent

Bitcoin je svým způsobem digitální zlato. Stejně jako do této komodity, i do bitcoinu se dá investovat nepřímo skrze těžařské společnosti. Jeden by tak řekl, že s nedávným růstem trhů půjdou nahoru i tyto firmy, nicméně opak je pravdou.

Akcie těžařů spadly za poslední týden o 27 %. Samozřejmě nikdo přesně neví, co za tímto ochlazením stálo, ale odhady se shodují na halvingu. Dává to koneckonců smysl, neboť půlení sníží jejich odměnu na polovinu, díky čemuž spadne zisk. To může některé aktivity úplně pozastavit, nebo dokonce ukončit fungování celé firmy z důvodu neefektivity.

Více na stránkách Cointelegraph.

Chyba v systémech Coinbase způsobila nulu na uživatelských účtech

Chcete vědět, jaké je to probudit se do zlého snu? Pak se zkuste vžít do kůže uživatelů Coinbase, kteří se jednoho krásného rána přihlásili do svého účtu k tomu, jen aby zde našli úplnou nulu. Co se tedy stalo?

Vše nasvědčuje tomu že šlo jednoduše o chybu systému. Uživatelský interface prostě nebyl nachystaný na takto strmé stoupání ceny. Coinbase se přesně nevyjádřila o chybě, která tento moment hrůzy způsobila, ale vše by mělo být již v řešení.

Více na stránkách Cointelegraph.

Tržní kapitalizace kryptoměn je znovu na 2 bilionech dolarů

Poslední statistická zpráva týkající se samotného kryptoměnového trhu bude poměrně krátká a bude se týkat tržní kapitalizace. Kryptoměny celkově mají již hodnotu přes 2 biliony dolarů, v době psaní článku konkrétně 2,4 bilionu.

Bitcoin sám o sobě tržní kapitalizaci 1,3 bilionu dolarů, díky čemuž přeskočil například firmu Meta (Facebook).

Více na stránkách Cointelegraph.

Nový rekord obchodních objemů u ETF fondů na spotový bitcoin

ETF fondy na spotový bitcoin překonaly další hranici, když prakticky zdvojnásobily objemy denních obchodů na 7,69 miliardy dolarů. Fond od BlackRocku iShares Bitcoin ETF může za 43 procent.

Více na stránkách Cointelegraph.

Ilegální činnost na Darknetu za rok 2023 dosáhla na obrat 1,7 miliardy dolarů

Darknet, darkweb či deepweb. Tato jména obecně patří internetovému obsahu, který není běžně dostupný skrze vyhledávače. Může jít o naprosto standardní obsah, ale také se zde dají najít stránky propagující nějak pochybnou či ilegální činnost.

Analytická firma Chainalysis vydala ve svém každoročním reportu statistiky týkající se kriminální činnosti spojené s kryptoměnami právě na těchto skrytých stránkách. Nejzajímavějším číslem je pak obrat tržišť, která zde působí. Částka se dostala na 1,7 miliardy dolarů, a to i poté, co se zavřelo jedno z největších tržišť se jménem Hydra

Více na stránkách Cointelegraph.

Nigérie odmítá jakékoliv zmínky o pokutě pro Binance za 10 miliard dolarů

Do veřejného prostoru se dostala zpráva o tom, že se nigerijská vláda rozhodla pokutovat největší kryptoměnovou burzu Binance. Před několika dny se samotní představitelé státu vyjádřili tak, že šlo pouze o nedorozumění a žádná pokuta tak neexistuje. 

Je pak otázka, zda to tak skutečně je. Nebylo by totiž nic divného, kdyby chtěl regulátor na burzu znovu zatlačit.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage