Drazí čtenáři, vítejte u našeho pravidelného týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás nachystali celou řadu novinek, které byste neměli propásnout. Určitě jste si v minulém týdnu všimli ohromné svíčky, která se objevila na grafu ceny bitcoinu. Společně se na tento moment podíváme. Dále si rozebereme drahé poplatky na blockchainu Ethereum, koukneme se na další data ohledně bitcoinového ETF a ukážeme si třeba poměrně zajímavou studii, která ukázala zásadní problémy v celém odvětví tokenů. Přejeme vám příjemné čtení.

Ohromná svíce na grafu bitcoinu – může za to něco konkrétního?

Jestliže alespoň po očku sledujete graf bitcoinu, jistě vám minulý týden neunikl výstřel k úrovni skoro 50 000 dolarů, který tato kryptoměna předvedla. Bitcoin se se svou cenou dostal na 48 315 dolarů, což je nejvíce od prosince 2021. 

Možná se teď tedy ptáte na důvod, který za tímto neočekávaným růstem stojí. Pravděpodobně jde o shodu všemožných faktorů, mezi kterými jsou přitékající peníze do spotových ETF fondů, dále pak také třeba dosažení nového ATH na akciovém indexu S&P.

cointelegraph.com

Z pohledů grafů jde pak o testování naprosto klíčové rezistence 50 000 dolarů. Zajímavý je třeba ukazatel Percent Supply in Profit, jenž sleduje množství držených bitcoinů, které jsou již oproti své nákupní ceně v plusu. Ten teď dosahuje na 95 %, což může značit jistou nasycenost a tlak prodávat ze strany držitelů, což by mačkalo cenu zpět dolů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Gas na ethereovém blockchainu na nejvyšší úrovni za posledních 8 měsíců

Komunita si často stěžuje na to, že je Bitcoin příliš pomalý a pro běžného uživatele drahý na provoz. Mezi těmito nářky je pak jako argument používáno Ethereum se svým systémem Proof-of-Stake, který by měl být podstatně odlehčenější. Inu, i když má bitcoin své slabé chvilky, v tuto chvíli se potí ta druhá strana barikády.

Ethereum dosáhlo na nové ATH za posledních 8 měsíců v ceně za běžnou transakci. V průměru se poplatky vyšplhaly na 70 gwei, což je ve fiat měnách zhruba 60 dolarů za naprosto standardní transakci, s vrcholem 377 gwei.

cointelegraph.com

Podle všeho za to může testování a zájem o nový tokenový standard ERC-404, který je právě v testování.

Více na stránkách Cointelegraph.

V bitcoinových ETFkách je již přes 10 miliard dolarů prostředků

ETF fondy na spotový bitcoin rostou překotným tempem. Celkem devět produktů bylo schopno za minulý měsíc pozřít již přes 10 miliard dolarů. K tomu samozřejmě přispívá i nedávný růst ceny bitcoinu, o kterém jsme psali pár odstavců výše.

Více na stránkách Cointelegraph.

ETFka mohou za 15 procent veškerého obchodního objemu bitcoinu

Na předešlou zprávu ještě navážeme další informací, která se týká obchodních objemů. V nedávném reportu z trhů od firmy Coinbase se ukázalo, že nákupy a prodeje uvnitř ETF fondů mohou za zhruba 10 až 15 procent celkového obchodního objemu této kryptoměny.

Více na stránkách Cointelegraph.

Hledáte nové zákazníky? Zkuste Formuli 1 a UFC

Crypto.com je společnost, která udělala svou vlastní díru na trhu, neboť dokázala prorazit s kryptoměnovými platebními kartami na trhu, který byl ve své době podstatně uzavřenější a tradičnější. Často bylo možné vidět reklamy této firmy na různých sportovních akcích, mezi kterými je třeba soutěž bojových sportů UFC nebo Formule 1. Firmě tato pozornost stoprocentně pomohla, neboť na konci roku 2023 měla přes 80 milionů uživatelů a v roce 2024 se počítá se 100 miliony.

Více na stránkách Cointelegraph.

75 % všech tokenů je v riziku kvůli své governance politice

Analytická firma De.Fi vydala do veřejného prostoru report, ve kterém uvádí, že je 75 % všech tokenů rizikových, a to kvůli vlastní governance politice. Co to tedy znamená? Že 3 ze 4 tokenů nedodržují v této věci odzkoušené a správně nastavené postupy. 38 procent z nich je třeba řízeno z nějakého privilegovaného postavení, které může v praxi ovládat chytré kontrakty. Zhruba 7 procent tokenů má například skrytého vlastníka v pozadí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Kryptoměnové pluginy na WordPress mohou představovat bezpečnostní riziko

Jelikož je WordPress open-source platforma, může do ní přispívat každý. Tak může učinit třeba skrze vlastní plugin. Jedním z nich je i Cryptocurrency Widgets – Price Ticker & Coins List. Tento plugin může v překladu udělat to, že z interní databáze vytáhne citlivé údaje.

cointelegraph.com

Pluginy nikdo pořádně nekontroluje, takže pokud vlastníte nějaké webové stránky na této redakční platformě, dejte si pozor a vše si dobře překontrolujte.

Více na stránkách Cointelegraph.

Joe Biden dal na svůj účet X fotku s laser eyes

Takovou třešničkou našeho týdeníku je potom Joe Biden, který si dal na svém účtu X laserové oči. Ačkoliv je kryptoměnová komunita může brát jako podporu bitcoinu, realita je trochu jinde. Bidenův tým je na účet vložil jako odpověď na výsledek Super Bowlu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage