Drazí čtenáři, vítáme vás u našeho dalšího vydání týdeníku z kryptoměnového světa. Za minulých sedm dní se stalo, jako vždy, mnohé. Pozornost se upínala především na padající cenu bitcoinu, která se sesunula o necelých 10 %. Jak jistě víte, cena je pouhým ukazatelem nálady investorů, kteří reagují na podněty z reálného světa. Právě o těch si teď povíme.
Možné stržení závitu? Fed plánuje dále utahovat šroubky
Americká centrální banka to nemá v žádném případě jednoduché. Rozjetá inflace stále řádí. Reakcí Fedu je zvyšování úrokových sazeb a stahování dolarové likvidity. Tyto kroky ale zároveň ochlazují ekonomiku a podporují příchod krize.
V minulých týdnech jste jistě zaznamenali zprávy o krachujících bankách v USA. Aby tamní vláda zabránila dalším problémům, nalila do systém stovky miliard dolarů. Nedělejte si iluze o tom, že by se Bitcoin nějak zásadně změnil a proto rostl. Byla to právě tato záplava nových peněz, která pohla s cenou ke 30 000 dolarů.
Zpět k otázce – proč bitcoin spadl?
- Takzvaný USD Liquidity Conditions Index měří množství dolarů ve světě. Právě jeho hodnota se dostala na zhruba 6,13 bilionů dolarů, což je nejnižší hodnota za poslední měsíc.
- Očekává se zvyšování úrokových sazeb o dalších 0,25 %, což by dále znesnadnilo půjčování a omezilo přísun nových peněz
- Obavy z dosažení dluhového stropu, který by znamenal nutnost dalšího ochlazování. Samotná Janet Jellenová (která je ministryní financí USA) uvedla, že stropu by mohla vláda dosáhnout již letos v červnu. Pokud by se tak stalo, vláda USA by již nemohla vydávat žádné další směnky či dluhopisy, přičemž účty by pak bylo možné platit pouze z daňových příjmů.
Stále se něčemu divíte?
Více na Coindesk.
EU vydává komplexní soubor nařízení ohledně kryptoměn
To, že EU vydává všelijaká prapodivná nařízení, je již zvykem (zákaz spalovacích motorů 2035?). Novým souborem pravidel z minulého týdnu je MiCa. Micka se soustředí na kryptoměnový trh. Obsahuje řadu pravidel týkajících se sbírání údajů o uživatelích, energetické náročnosti služeb apod. Zdá se také, že každý nově založený projekt bude muset prezentovat svůj whitepaper a environmentální zatížení.
Jediným štěstím je, že se pravidla prozatím netýkají soukromých peněženek.
Více na Cointelegraph.
Ředitel SECu je pod palbou
SEC se s nevídanou vervou pustil do celého kryptoměnového odvětví. Regulace létají vzduchem, přičemž jejich rychlost a agresivita se příčí dokonce i jiným členům vlády.
Gensler by osočen z toho, že až přespříliš zneužívá svoji moc, kterou směřuje proti kryptoměnovému odvětví. Kromě toho mu byla také vyčtena nerozhodnost a mlžení ohledně toho, jestli je ether komodita nebo cenný papír, a společně s tím i nedostupnost smysluplných instrukcí pro kryptoměnové společnosti.
V tuto chvíli se nad tímto člověkem sbíhají mračna. Někteří již požadují jeho odstoupení. Zástupce státu Ohio dokonce přednesl návrh na jeho nucené odchod.
Více na Finbold.
Chyba v Trust Wallet, uživatelé přišli o 170 000 dolarů
Důvěra se musí získat. O tom se přesvědčili uživatelé peněženky Trust Wallet. Vývojáři odhalili, že v desktopové verzi je chyba, která vedla ke ztrátě o celkové hodnotě 170 000 dolarů. Díra v kódu byla zatím využita jen dvakrát, přičemž postihla pouze uživatele, kteří svou peněženku vygenerovali skrze počítač.
Více na Beincrypto.
Uživatelé Telegramu již mohou kupovat, směňovat a odesílat bitcoin
V minulém týdeníku jsme si představili novinku, která se týkala Telegramu. Ta již vešla v platnost. Nově mohou uživatelé této aplikace nakupovat, prodávat, směňovat a odesílat Bitcoin. Tato funkce je vyvíjena třetí stranou, která pouze využívá API Telegramu.
Více na Finbold.
Opustí Coinbase USA? Rozšíření licence i do Bermudy
Tlaky ze stran regulátorů jsou naprosto oprávněným důvodem, proč některé firmy z USA odcházejí. To by mohl být případ i jedné z nejznámějších směnáren na světě.
Coinbase se již v minulosti stavěla na odpor agresivní legislativě. Ze společnosti dokonce přišla zpráva, že by se nebáli dostavit před soud. Teď se ale zdá, že by Coinbase spíše sáhla po úniku. V minulých měsících bylo již několik novinek o tom, že Coinbase rozšiřuje své podnikání do stále více států. Nově získala firma licenci v Bermudě, kde bude provozovat služby týkající se derivátů.
Mohla by to všechno být příprava na pomyslnou “katapultaci” z kolabujícího letadla?
Více na Cointelegraph.
Ethereum v monetární deflaci
Bitcoin se neustále chlubí maximálním počtem jednotek 21 000 000. Omezené množství je důležitá vlastnost, která ale rozhodně není jen u Bitcoinu.
Je to již přes 200 dní od toho, co začalo Ethereum přecházet na systém Proof-of-Stake. Od té doby se celková zásoba coinů dokonce snížila, a to o více než 100 000 jednotek. Ethereum je fakticky v monetární deflaci.
Více na The Block.
Partnerem týdeníku je Coinwage
„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“