Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Máme pro vás znovu připraveno mnoho novinek, které stojí za přečtení. V dnešním článku se podíváme například na patnáctileté výročí Bitcoinu. Dále si řekneme nějaké novinky k očekávanému kryptoměnovému ETF a ukážeme si, jak snadno můžete o kryptoměny přijít i za předpokladu, že vlastníte prvotřídní hardwarovou peněženku. Pojďme na to.
Bitcoin oslavil své patnácté výročí
Minulý týden jsme oslavili jedno výročí, které je pro kryptoměnový svět velice důležité, a to především jako připomínka cesty, kterou celý obor zvládl ujít za poměrně krátkou dobu. Bitcoinu bylo 31. října oficiálně 15 let. Tedy v případě, že to počítáme od vydání whitepaperu, který nápad detailně popsal.
Satoshi Nakamoto přišel v té době s nápadem, o kterém se v té době pouze snilo. Nezávislá, nezkorumpovatelná a decentralizovaná síť, ke které se může připojit každý na světě. Za těch pár let se tento výtvor stihl rozšířit do celého světa a odstartoval úplně novou třídu technologie. Nemyslete si ale, že jsou kryptoměny výsadou bohatých zemí. Právě naopak. Bitcoin společně s jinými blockchainy má největší míru adopce v objektivně zaostalejších částech světa, kde pomáhá jak jen může – boj proti inflaci, napojení na světovou bankovní síť atd. Stačí mít telefon.
Znovu to zopakujeme – pouhých patnáct let stačilo k tomu, aby se tento nástroj vyšplhal na tržní kapitalizaci největších společností světa. I kdybyste Bitcoin sebevíc nesnášeli, musíte uznat, že jde o úctyhodný výkon.
Více na stránkách Cointelegraph.
V Microsoft Store se objevila falešná aplikace Ledger Live
Nebezpečí číhá na každém rohu, včetně těch, které jsou pod přímým dohledem všemožných bezpečnostních systémů. O tom se přesvědčili i uživatelé hardwarových peněženek Ledger.
Microsoft Store je oficiální obchod Microsoft pro různé aplikace. Mezi nimi byl i program s názvem Ledger Live. Tato apka se tvářila jako oficiální platforma pro správu peněženek Ledger, ve kterých si mohou uživatelů tvořit vlastní adresy, peněženky a pracovat s jednotlivými obnosy. Bohužel se ukázalo, že jde o podvodný program.
Celkem bylo ovlivněno 38 transakcí, skrze které zloděj ukradl necelých 600 tisíc dolarů v bitcoinech.
Tento případ slouží jako výstraha – vždy si ohlídejte prostředí, se kterým pracujete. Kryptoměny přenášejí zodpovědnost jen na vás a pokud se cokoliv pokazí, jen málokdy se stane, že vám někdo dokáže pomoct.
Více na stránkách Cointelegraph.
Bitcoinové ETF od Invesco Galaxy se zařadilo vedle BlackRocku
V minulém týdeníku jsme si povídali o spotovém ETF na bitcoin od společnosti Blackrock, které se objevilo v adresáři depozitního a clearingového centra. Pakliže Komise pro kontrolu cenných papírů v USA neplánuje nějaký podraz, mohl by to být důvod k optimismu. Před pár dny se ve stejném smyslu zalistovalo i ETF od společnosti Invesco Galaxy, což by mohl být druhý uchazeč o tento výsadní post.
Více na stránkách Cointelegraph.
ProShares spouštějí shortovací ETF na ether
Jako kdyby toho nebylo málo, správce fondů ProShares naplánoval spuštění produktu Short Ether Strategy ETF, díky kterému budou mít investoři příležitost vydělat na volatilitě etheru. Samozřejmě podkladovým aktivem budou futures kontrakty a bude se obchodovat na burze NYSE Arca se symbolem SETH.
Více na stránkách Cointelegraph.
Sam Bankman-Fried je vinný
Už dlouho jsme si nepověděli o žádném updatu na případ FTX. Pokud si nepamatujete co se stalo, můžete si přečíst detailní článek zde. Shrňme to asi takto – FTX byla jedna z největších kryptoměnových burz co se týče objemu obchodů, začala dělat šarády s finančními prostředky a vše se nakonec provalilo. Od té doby se táhne dlouhý soudní proces s vedením a CEO, jehož jméno je Sam Bankman-Fried.
Novinkou tohoto případu je verdikt, který zní “vinen”. Porota se o CEO vyjádřila jako o podvodníkovi, který může za jeden z největších finančních zločinů v dějinách USA, ve kterém šlo o okrádání investorů, věřitelů, praní špinavých peněz atd. Zatím není znám trest, avšak maximální výše může být stanovena až na 110 let.
Více na stránkách BBC.
65 % Španělů nestojí o digitální euro
Taková perlička – kolik procent lidí má podle vás pozitivní názor na zavádění digitálního eura? V novém výzkumu, který byl proveden ve Španělsku, bylo zjištěno, že v průměru 65 procent obyvatel této země o digitální euro nestojí a používat jej nechtějí.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nejstarší bulharský fotbalový klub adoptuje bitcoin
Nejstarší fotbalový klub z Bulharska se připojil k celosvětové decentralizované síti Bitcoin. Obchody a stánky budou s okamžitou platností přijímat platby v bitcoinu, ale také na druhé vrstvě skrze Lightning Network. Kromě jiného má klub plány na rozšíření i do nákupu lístků a online obchod. Takto vypadá adopce.
Více na stránkách Cointelegraph.