Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy pro vás máme velkou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnes se koukneme na partnerství mezi Coinbase a Lightspark, které umožní platby na Lightning Network. Ukážeme si statistiky týkající se memecoinů, které se staly nejprofitabilnějším odvětvím v kryptoměnovém průmyslu. Také se ale třeba podíváme na největší kryptoměnovou burzu na světě Binance, kde již brzy nenajdete bitcoinové NFT tokeny Ordinals. Přejeme vám příjemné čtení.

Partnerství mezi Coinbase a Lightspark umožní lightningové platby

Pokud má bitcoin v budoucnu uspět a dostat se do pozice standardního platebního prostředku, musí se ze všeho nejdříve vyřešit několik problémů. Jedním z těchto bloků jsou vysoké poplatky a příliš dlouho trvající ověřování bloků. Aby se tomu pomohlo, vznikla nadstavba nad základní sítí zvaná Lightning Network. Na té jsou poplatky prakticky nulové a transakce se dají vyřídit okamžitě.

Coinbase bude do svých systémů přesně tuto síť nasazovat. Díky tomu se dostane LN mezi zhruba 108 milionů jejich uživatelů. Vzhledem k tomu, jak velká a vlivná firma Coinbase je, by se mohla tímto krokem adopce druhé vrstvy posunout o další dlouhý krok.

Více na stránkách Cointelegraph.

Binance ukončuje podporu bitcoinových Ordinals

Binance je největší kryptoměnová burza na světě. Za svou existenci zažila hned několik zlomových okamžiků a povedlo se mnoho úspěchů. Velký boom zažil také marketplace s NFT tokeny, na kterém se obchodují miliardové objemy. 

Kromě pokroků se ale občas stane i nějaký ten krok zpět. Novinka, která mnoho lidí nepotěší, půjde v platnost 18. dubna – přestanou se zde totiž obchodovat bitcoinové Ordinals. Jediný důvod, který je doposavad znám, je snaha o zjednodušení produktové nabídky Binance. Realita však může být značně komplikovanější a nikoho by nepřekvapilo, kdyby se týkala i nějakých regulatorních pravidel.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nejprofitabilnější “odvětví” v Q1 2024 byly s přehledem memecoiny

Poslední report firmy CoinGecko nám ukázal nejprofitabilnější odvětví z celého kryptoměnového světa, kterým se staly memecoiny. Tyto projekty si můžete představit tak, že jde o coiny založené recesi a nějakém vtipu. V průměru se memecoiny zhodnotily za první kvartál v průměru o 1313 procent

cointelegraph.com

Jak můžete z grafu výše vidět, zbytek projektů se dostal nejvýše na hranici 330 procent, avšak i zde jde o trendové věci jako třeba AI. Standardní coiny mají zhodnocení kolem 30 až 100 procent.

cointelegraph.com

O jejich úspěchu vypovídá také počet vyhledávání výrazu “memecoin”, což můžete vidět na modré lince.

Celková tržní kapitalizace memecoinů se dokázala dostat již na 61 miliard dolarů, to v době psaní článku dělá zhruba 2,32 procent kryptoměnového trhu.

Více na stránkách Cointelegraph.

Tradingový objem na spotových ETF se za březen ztrojnásobil

ETF fondy na spotový bitcoin trhají jeden rekord za druhým. Investorský zájem leze konzistentně nahoru, protože za březen se celkový obchodovaný objem prakticky ztrojnásobil na 111 miliard dolarů

cointelegraph.com

Nejoblíbenějším produktem je zatím stále ETF od firmy BlackRock s tickerem IBIT, poté GBTC od Greyscale a FBTC z dílen Fidelity.

Více na stránkách Cointelegraph.

Na Uniswapu se ročně zobchodují přes 2 triliony dolarů

Decentralizované finance jsou dalším krokem v evoluci kryptoměn. Jde o aplikace, za kterými nestojí žádná firma či vedení. Není tak koho zavřít či jinak postihnout. I když mají tyto služby značné nevýhody a mohou být pro spoustu lidí příliš komplexní, stále rostou překotným tempem.

Uniswap byl spuštěný v roce 2018. První bilion v obchodních objemech trval na dosažení 42 měsíců. Pokrok na 2 triliony dolarů už jen 24 měsíců

cointelegraph.com

Jak jistě vidíte, graf má v jistém smyslu S-kovou křivku s počátečním pomalým růstem, následnou exponenciální částí a ustáleným růstem v dnešních dnech. Je tedy možné, že bude další růst spíše pomalejší.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nový soupeř USDC a USDT? Ripple bude mít svůj vlastní stablecoin

Ripple je téma, které je na hlavičkách článků posledních několik let. Spor mezi firmou a Komisí pro kontrolu cenných papírů v USA je legendární a k závěru došel teprve před pár týdny. I přes tyto problémy se firma ale stále rozvíjí.

Ripple chce do světa vypustit nový stablecoin, který by měl tvořit konkurenci zajetým značkám USDC a USDT. Vychází to hlavně z předpokladu o velikosti trhu stablecoinů, který má podle společnosti dosáhnout na 2 biliony dolarů v roce 2028.

Naneštěstí zatím nejsou známy žádné detailnější informace. Firma pro projekt nemá údajně ani jméno, ticker či cokoliv jiného.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage