Advertorial

Nejvýznamnější kryptoměnová událost tohoto roku je konečně tady. Ethereum, dvojka mezi virtuálními mincemi a nejpopulárnější platforma pro decentralizované aplikace, po několika letech dlouhých příprav změní svůj mechanismus konsensu z Proof of Work na zelenější Proof of Stake, čímž sníží svoji energetickou náročnost až o 99,95 %. Jak a kdy k tomu dojde, na co by se držitelé ETH měli připravit a jaký vliv bude mít Merge na cenu a budoucnost Etherea, rozebereme v následujícím článku.

Co je to vlastně ten Merge?

Dle definice na stránkách Ethereum Foundation je Merge událost, při které se spojí stávající vrstva Etherea (execution layer) s již téměř 2 roky běžící Proof of Stake vrstvou zvanou Beacon Chain (consensus layer). Merge bude nejprve aktivován na Beacon Chainu pomocí upgradu zvaného Bellatrix. K tomu dojde 6. září v 11:35 našeho času. I potom však budou transakce na síti stále ověřovány mechanismem Proof of Work.

To se změní až 15. září v ranních až dopoledních hodinách, kdy se automaticky aktivuje upgrade Paris na mainnetu Etherea. Přesný okamžik přechodu na Proof of Stake bude záviset na aktuálním hash ratu sítě, tedy celkovém výkonu strojů zapojených do těžby.

Zdroj: Ethereum.org

Na co se připravit?

Pokud jste pouhým investorem, není třeba dělat vůbec nic, ať již držíte své mince ve vlastní peněžence či na burze. A nedělat nic je vlastně i to nejlepší. Většina burz, jako například Binance či Coinbase, bude mít v době přechodu na Proof of Stake pozastavené vklady i výběry nejen etherů, ale i všech ERC-20 tokenů. Pokud se tedy chcete vyvarovat čekání v nejistotě, převodu prostředků se raději vyhněte.

Pro těžaře je Merge bohužel konečná. Jejich strojů již nebude třeba, o bezpečnost sítě se začnou starat validátoři stakující své ETH v minimálním počtu alespoň 32 kusů. Svou troškou mohou však přispět i menší investoři a to delegováním svých mincí validátorům. Možnost velmi jednoduchého získávání úroků za staking nabízí i většina velkých burz.

Co bude dál?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že Merge sníží tzv. gas fees, tedy transakční poplatky. K tomu bohužel vůbec nedojde, jelikož přechod na Proof of Stake nemá nic společného s navýšením kapacity sítě, která je ke snížení poplatků potřeba. Na druhou stranu Merge otevírá dveře shardingu, který by měl ideálně již v příštím roce škálovatelnost Etherea jednou pro vždy vyřešit.

Krom dramatického snížení spotřeby energie bude mít Merge pozitivní dopad ještě na distribuci nových mincí do oběhu. Odměny pro těžaře činí aktuálně kolem 13 000 ETH denně, po přechodu na Proof of Stake budou validátoři odměňováni pouze 1 600 ETH denně. Přírůstek nových mincí se tak sníží ze současných 4,6 % na přibližně 0,5 % ročně.

Díky mechanismu pálení (odesílání malé části transakčních poplatků na nedostupné, tzv. mrtvé adresy), zavedenému přibližně před rokem implementací návrhu EIP-1559, se navíc inflace dostane na nulové, až záporné hodnoty. Pokud se poplatky budou pohybovat kolem hodnoty 16 gwei a více, bude totiž více ETH páleno, než vydáváno. Ethereum by se tedy nově mohlo stát deflačním aktivem.

Zdroj: TheBlock.com

Bude mít Merge vliv na cenu?

Z dlouhodobého hlediska určitě ano, jelikož cena je určována poptávkou a nabídkou a právě nabídka se díky snížení počtu nově vydávaných mincí sníží, což, jak praví základní ekonomická pravidla, povede k růstu ceny.

Z krátkodobého hlediska je spekulace na pohyb ceny velmi riskantní záležitostí jen pro ostřílené obchodníky. Pokud jste nikdy neslyšeli termín „buy the rumour, sell the news“, obchodování Etherea byste se v následujících dnech měli vyhnout obloukem. Do hry mezi býky a medvědy na kryptoměnovém trhu a trhu s rizikovými aktivy obecně navíc podstatně zasáhne i zveřejnění CPI, amerického indexu spotřebitelských cen, od kterého se bude odvíjet další zvedání úrokových sazeb americkou centrální bankou. Ohlášení CPI je naplánováno na 13. září, jen pár dní před finalizací Merge.

Závěrem

Přechod na Proof of Stake je nutným krokem pro budoucí vývoj a adopci ethereového blockchainu. Nadměrná spotřeba energie není ve 21. století žádaná a je jednou z hlavních nedokonalostí, do které se kritici kryptoměn rádi strefují. Nejvýraznější konkurenti Etherea a další velmi populární blockchainy, mezi které se řadí například Solana (SOL) či Avalanche (AVAX), již zelenější typ konsensu používají.

Drtivá většina vývojářů se navíc shoduje, že Proof of Stake rozhodně není méně bezpečný než Proof of Work. Merge byl připraven opravdu pečlivě, za objevení chyby v kódu byly vypsány milionové odměny, všechno by se tedy mělo podařit podle plánu.

Zdroj: Finex.cz

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat