Do dalšího rozhovoru jsme si přizvali Dominiku Vykydalovou, která je spoluzakladatelkou projektu #holkyvkryptu. Dominika má pestré zkušenosti jak z prostředí malé agentury, tak i korporátního prostředí, a také v oblasti technologického startupu. #holkyvkryptu představují cestu do světa financí a technologií. Kromě toho propojují komunity, tvoří obsah, eventy a workshopy pro širokou veřejnost, která se zabývá krypto oborem.

Jak si se dostala do Holek v Kryptu? Jaká je tvoje motivace komunitu podporovat?

Mělo to předchozí vývoj. Bitcoinmat v budově, kde jsem chodila cvičit, kluk s culíkem v telce se jménem Dominik, Paralelní Polis a ekologické přednášky (na cokoliv jiného jsem se styděla sama přijít) a první pokusy koupit krypto. Poslední zastávkou před HvK byla práce ve startupu Mytitle – vyvíjeli jsme službu pro nepřímé potvrzení digitálních souborů pomocí blockchainových záznamů. O blockchainu a tom, jak samotná služba funguje, jsem psala.

Na základě článku se mi zkraje roku 2021 ozvala Soňa Parke, že dává dohromady holky do týmu. Přišlo mi skvělé, že se můžu realizovat v tématu, které mě obrovsky zajímalo, a o kterém jsem pořád nevěděla všechno. Baví mě objevovat a přibližovat lidem složitý svět kryptoměn.

holky v kryptu - utxo

Co je hlavní cíl HvK? Jak se snažíte přispět ke vzdělávání o kryptoměnách v České republice?

Naším cílem je jednoduše a prakticky ukazovat, jak kryptoměny fungují a jak je používat. A hlavně, jak to dělat bezpečně. Snažíme se vytvářet neutrální a bezpečné prostředí na akcích a workshopech, kde se nikdo nemusí bát se na cokoliv zeptat. Většina z týmu zažila jaký to je nemít se koho zeptat nebo číst si hloupé narážky jako odpověď. Naštěstí se kultura kolem začátečnických dotazů v pár nejmenovaným skupinách kolem krypta celkem proměnila.

Ze začátku jsme hodně tvořily meetupy a akce jen pro holky. Je nám jasné, že větší část z nich prostě nechce přijít a být úplně sama mezi bandou chlapů. Často jde o vývojáře, kteří jsou v tom hluboko, že se přirozeně stydíš ptát na úplně triviální nebo základní dotazy. A často ta hluboká znalost ztěžuje odpovědět jednoduše a tak, aby to pochopil někdo, kdo nemá stejné znalosti.

Sama jsem řešila třeba to, že chápu definici slova decentralizace, ale nechápu ji v tom technickém a praktickém slova smyslu, vždyť přece vždycky existuje jeden člověk, který něco vymyslí a je to ten, kdo nakonec může cokoliv ovlivňovat. Proč je to teda u krypta tak jinak? Na úplném začátku jsem nevěděla nic o open-source, distribuovaných sítích nebo mechanismech k dosažení konsenzu.

Ale tohle byl kontext důležitý pro mě, ne každý potřebuje tohle pozadí znát, aby krypto používal. Je to stejné jako s emailem, všichni jej používáme bez ohledu na to, jestli rozumíme, jak vlastně funguje.

I to, že jsme šly s kůží na trh čistě jen ze zájmu o krypto, s realistickým pohledem, v sukni a se snahou toto téma zpřístupnit lidem nám pomáhá jej polidšťovat.

holky v kryptu - utxo

Jaké typy vzdělávacích aktivit a programů nabízíte? Můžeš uvést některé příklady?

Hrály jsme si s různými typy formátů i obsahů. Ze začátku jsme organizovaly online workshopy nebo meetupy s experty z kryptoměnové komunity na téma Lightning network, Jak investovat do kryptoměn, Základy krypta, DeFi, NFT, Bezpečnost v krypto nebo Co je to Bitcoin a Jak ho zdanit.

Teď už rok máme ucelený a pravidelný workshop Jak na kryptoměny bezpečně a prakticky, kde jsme daly dohromady to nejdůležitější, co by měl začátečník vědět o bezpečnosti, o vzniku první funkční kryptoměny, tj. Bitcoin + plno praktických aktivit. Třeba jak vyhledávat na blockchainu, jak fungují platby, kde krypto držet a nakupovat či prodávat, co je to seed a jako odměnu odesíláme malou část BTC na vlastní peněženky účastníkům, ať vidí celý proces a vyzkouší si s tím zaplatit nebo jej jen držet.

Píšeme články na Patreonu, tvoříme návody nebo rozhovory na YouTube. Soňa vydala kryptokuchařku, já kryptohandbook pro úplné začátečníky nebo druhým rokem spoluorganizujeme konferenci UTXO pod záštitou Terky. Na dalších konferencích obvykle máme připravené zajímavosti z krypta nebo edukační kvízy.

workshop - holky v kryptu

Jaké jsou nejčastější otázky a problémy, se kterými se setkáváš v souvislosti s kryptoměnami? Jak je pomáháte s Holky v kryptu vyřešit?

Dotazy jsou různé. Obecně jsou ale cílené hodně na to, jak a kde vůbec začít? Jak má takový začátečník vědět, že existují krypto peněženky, kde je dobré krypto držet. Nebo že existuje česká burza a směnárny, na které ušetříš poplatky při nákupu či prodeji více než když použiješ zahraniční burzu a složitě převádíš peníze přes SEPA platbu.

Setkala jsem se s tím, že lidi neví, co je blockchain a zaměňují jej za společnost, která jim může zamrazit kryptoměny. A aby je získali zpět, musí zaplatit poplatek. To je jeden ze scamů, který v kryptu koluje a nedávno se nás někdo ptal, zda je to legit nebo ne. Je mnohem lepší se zeptat!

Nebo, že všechny kryptoměny jsou stejné, jen mají jiný název a pouští se do nákupu noname coinů nebo tokenů, o kterých si nic nezjišťují. Pak později zjistí, že některé tokeny nejde na trhu vůbec prodat.
Přizpůsobily jsme tomu náš workshop, kde ty základní věci ukazujeme a vysvětlujeme.

2021 meetup holky v kryptu

Jaké jsou největší výhody a výzvy, které přináší používání kryptoměn?

Existence krypta nabourává to, jak funguje fiat svět. Kryptoměny otevírají dveře do paralelního světa,

1) kde nefunguje jeden centrální objekt, který určuje veškerou monetární politiku,

2) který odstraňuje prostředníky zpomalující a ztěžující převody, a

3) kde tvé prostředky jsou opravdu tvé a neztrácejí hodnotu (tohle tvrzení je trochu v kontrastu s volatilitou, týká se především bitcoinu). Pro mnoho lidí, kteří zažívají obrovskou inflaci, je tenhle jiný svět více férovější a stabilnější.

Výzvy souvisí s jejich výhodami, které jdou proti zaběhnutému systému. Ten je úplně ignorovat nemůže a zasazuje je do legislativního rámce. To, že se může do krypta zapojit skoro každý, technicky zdatný člověk akceleruje vývoj a inovace, ale dává prostor i projektům, jejichž cílem je jen obrovský zisk. A často podvodným způsobem. Informací, celosvětových změn a technického vývoje v kryptu je hodně. Není vůbec jednoduché si udržovat o všem přehled.

Byť máme v názvu workshopu kryptoměny, vše vysvětlujeme na Bitcoinu a probíráme i Ethereum, které má jiný účel vzniku. Tím si trošku zužujeme kryptosvět jen na jeden, dva coiny, ale pro začátečníka, který se o to zajímá, je to vlastně ten důležitej základ.

Jaká je role HvK při osvětě v oblasti bezpečnosti a prevence při obchodování s kryptoměnami? Jak se snažíte minimalizovat rizika pro uživatele?

Bezpečnost je téma, které je extrémně důležité neustále zmiňovat. A nejen těm, co jsou v kryptu. Krypto je digitální svět, vše se v našem světě digitalizuje, schopnosti hackerů se zlepšují. Zlepšují se ale i naše schopnosti podvody odhalit? Neřekla bych. Nachytat se totiž dokážou i ti technicky gramotnější.

Pevnou součástí našich workshopů jsou základy bezpečnosti, které probíráme ještě před samotnými informacemi o kryptoměnách. Upozorňujeme na časté podvody. Máme skvělý rozhovor s Martinem Hallerem o bezpečnosti, článek o scamech nebo posty o bezpečnosti, případně sdílíme informace od expertů nebo influencerů právě na tohle téma. Doporučuji shlédnout sérií videí Triky & Podvody na YouTube kanále Jirka vysvětluje věci nebo zkouknout sérii o Digitální sebeobraně na Paralelní Polis.  

holky v kryptu - utxo

Jaké jsou největší změny a trendy, které pozoruješ v oblasti kryptoměn? Jak se snažíš udržet svou komunitu informovanou o novinkách a inovacích?

Rozhodně máme za sebou drsnou část kryptozimy – podvody, válku, ekonomickou situaci, pád FTX, regulace, žaloby SECu a samotný cenový propad nejen krypta, který zažilo velké množství lidí. Ti bohužel kvůli FOMO většinou nakoupili na all-time-high a zažívají svůj první bear market. Není to nic příjemného. Mezi lidmi to zanechalo hořkou pachuť a nechuť o kryptu vůbec slyšet.


Hodně pozornosti se upíná na regulace, které s kryptem a různými projekty můžou dost zahýbat. Ale vznikají i pozitivních zprávy. Mnohem více lidí používá Bitcoin jako uchovatel hodnoty, banky vzdělávají o kryptu (například  španělská Banco Santander ), v Německu si Deutsche Bank AG požádala licenci na držení kryptoměn, francouzská CACEIS Bank ji už letos získala, BlackRock chce z BTC udělat ETF.

Osobně teď hodně sleduju, jak se rozšiřují místa, kde krypto lze používat. Vznikají projekty decentralizovaných sociálních sítích nebo ty, jejichž cílem je soukromí uživatele. Takže už nemusíš nikde registrovat svůj email a poskytovat osobní údaje, které třetí strana nebude schopna při bezpečnostní chybě ochránit.

Pravidelně jsme tyto informace sdílely každé pondělí na našem Patreonu, minulý rok jsme tyto informace přesunuly do našeho newsletteru nebo je sdílíme na sociálních sítích.

Jakou roli hraje HvK při budování sítě a propojování profesionálů v oblasti kryptoměn?

Spolupráci a sdílení mezi členy komunit se nám troufám říct daří na konfereci UTXO – je neutrálním místem, tvořeným komunitami pro komunity. Je místem, kde se může nováček, ale i pokročilý návštěvník dozvědět o oblasti, která unikala jeho pozornosti. Je místem nahuštěným těmi nejdůležitějšími tématy, velkým množstvím obsahu a přednášejících. S těmi se může setkat na přednáškách, workshopech nebo na neformálních debatách. To je koncept, který nikde na jiných konferencích není. Od Bitcoinu, po Etherum až k Polkadot, regulacích, AI, daních nebo workshopech o bezpečnosti.

Byť nám na všechno v Holkách v kryptu nezbývá tolik času a máme málo ruk, tak se nám za poslední tři roky podařilo seznámit s mnoha profesionály v celé kryptoměnové šíři. Spolupracujeme s nimi buď v rámci workshopů, meetupů nebo odkazujeme na jejich obsah, který řeší některé palčivé otázky ve skupině.

Jaký je tvůj pohled na budoucnost kryptoměn v České republice?

Já a pohled na budoucnost? Nerada definuju něco, co obsahuje tolik možných scénářů, i těch, které si ani neumím teď představit. Z matematiky vím, že čím více proměnných má rovnice nebo vzorec, je pro mě mnohem náročnější se dostat k výsledku. Takže zatím “počítám rovnici” a doufám, že u toho s Holkama v kryptu budeme.


Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!