Kniha Coinstory poskytuje komplexní přehled o historii kryptoměn. Podrobně popisuje historii a vývoj základních technologií, myšlenek a komunit, které stojí za kryptoměnami. Autorem knihy je David Stancel se kterým si o knize promluvíme.

Ahoj Davide, jak tě napadlo napsat knihu?

Na úplném začátku jsem se snažil najít některé informace z historie kryptoměn a byl jsem překvapen, jak málo zdrojů a informací k tomuto tématu bylo k dispozici na internetu. Zatímco začátky Bitcoinu jsou zachyceny přes personální historii a příběhy některých výrazných osobností z komunity, relativně málo pozornosti bylo věnováno techničtějším tématům souvisejícím s Bitcoin protokolem a jeho vývojem. Ještě méně je toho v případě protokolů a digitálních peněz před Bitcoinem.

Poměrně dlouhou dobu jsem tedy tyto informace hledal a dával dohromady na internetu. V rámci intenzivního studia kryptoměn v té době mou pozornost upoutaly i časté konflikty vizí jednotlivých kryptoměnových komunit, které mi přišly mnohdy iracionální, zbytečně dramatické a hlavně škodlivé pro celý ekosystém jako takový. Mám na mysli spory typu tzv. Blocksize wars, debaty související s implementací Segwitu, ale i jiných protokolových změn, které se netýkaly Bitcoinu ale i jiných blockchainů.

V jednom bodě v roce 2018 jsem si řekl, že tedy napíši knihu, kde extenzivně zmapuji vývoj technologií, idejí a komunit ve světě kryptoměn skutečně od začátku až do konce. Chtěl jsem tímto pomoci lidem, kteří do krypta pronikají, zorientovat se v tomto chaotickém a komplikovaném světě. Zároveň jsem doufal, že ta kniha pomůže alespoň trochu vnést více porozumění mezi jednotlivé kryptoměnové komunity.

V té době jsem hodně cestoval i po různých krypto konferencích, kde jsem se setkával s předními osobnostmi z krypta, přišlo mi proto jako super příležitost využít toho a začít s nimi dělat rozhovory, které by byly v knize zahrnuté.

Můžeš nám pro čtenáře, kteří tě neznají rychle shrnout tvůj background?

Kryptoměnami jsem se začal zabývat někdy v roce 2012 během studia Ekonomie na Masarykově Univerzitě v Brně. Téma mě zaujalo až tak, že jsem v následujícím roce začal psát svou bakalářskou práci na toto téma a organizovat první meetupy zaměřené na Bitcoin a kryptoměny.

Po bakaláři jsem šel pracovat na nějakou dobu do Paralelní Polis v Praze, odtud jsem odešel dělat IT auditora do PwC, kde jsem skončil v roce 2017 a od té doby jsem se začal věnovat a živit kryptoměnami naplno. Pár let jsem pracoval na volné noze jako konzultant a advisor pro různé kryptoměnové projekty, mezitím jsem studoval první Master of Science program na kryptoměny, který vznikl na Univerzitě v Nikósii na Kypru. Vedle toho jsem rozbíhal 2 neziskovky v Bratislavě, Paralelní Polis v Bratislavě a Blockchain Slovakia. Následně jsem v roce 2019 začal učit celosemestrální předmět o kryptoměnách na slovenských univerzitách, Slovenské Technické Univerzitě a Ekonomické univerzitě v Bratislavě, kde i dosud učím.

Mezitím jsem se přidal jako CTO do Fumbi, kde jsme se stali market leaderem jako krypto broker na SK a CZ trhu, a občasně jsem konzultoval i nadále některé firmy jako významný slovenský fintech software house Vacuumlabs nebo londýnský Fund of Funds Aaro Capital.

Vedle těchto aktivit jsem se tedy věnoval i psaní knihy, což mi zabralo více než 4 roky.

Co je cílem knihy Coinstory?

Detailně zmapovat historii a vývoj kryptoměn, jakož i technologií, které jim předcházely. Důraz je kladen také na některé historické zajímavosti, které se z dnešní perspektivy mohou zdát absurdní. Kniha obsahuje například analýzu Satoshiho komentářů a příspěvků na fórech, a přestože je dodnes uctíván v Bitcoinově komunitě, některé jeho výroky by dnes pohoršily nejednoho Bitcoin maximalistu. Tady nebyl můj cíl ukázat, že Satoshi byl heretik, ale naopak, apelovat na dnešní Bitcoin komunitu k větší otevřenosti.

Jak dlouho trvá napsat takovou knihu?

Od momentu, kdy jsem se rozhodl knihu napsat, do momentu vydání uběhlo téměř 5 let. Knize jsem se většinou věnoval vedle jiných pracovních povinností, ale bylo i několik měsíců kdy jsem se izoloval, abych pracoval jen na knize a na ničem jiném.

Pomáhal ti někdo s psaním knihy? Revidováním?

Knihu jsem psal sám. Měl jsem pár „alfa“ čtenářů z okruhu mých známých a přátel, kteří mi dávali průběžně feedback na jednotlivé kapitoly. Když byla kniha hotová, tak prošla ještě jazykovou korekturou.

Coinstory

Zdroj: Coinstory.tech

Knihu jsi psal v angličtině, cílíš tedy na celou komunitu krypto nadšenců?

Ano. Kniha je poměrně náročnější a věděl jsem, že nebude úplně pro začátečníky, ale spíše pro lidi, kteří už mají základy, a chtějí jít hlouběji. Bylo mi jasné, že takových lidí nebude moc v našich geografických šířkách, a proto jsem to chtěl udělat globálně dostupné.

Kde mohu knihu Coinstory koupit?


Kniha je volně dostupná na mém webu Coinstory.tech, kde si ji každý může zdarma přečíst. Na webu je zároveň i e-shop, kde si může člověk koupit fyzickou kopii i Ebook. Ebook je dostupný i na Amazonu.

Chystáš vydat další knihu?

Ano, v budoucnu určitě něco takového plánuji. Přesné téma ještě nevím, ale pravděpodobně se to bude točit také kolem kryptoměn, případně i jiných technologií.

Zároveň bych rád Coinstory aktualizoval každých pár let, tak aby se tam postupně akumulovala opravdu celá historie kryptoměn.

Chtěl bys ještě něco zmínit? Feel Free

Kniha obsahuje také úryvky rozhovorů s předními kryptoměnovými osobnostmi jako jsou Bitcoin vývojáři Jimmy Song, Peter Todd, hlavní Monero vývojář Roberto Spagni, vynálezci blockchainu Scott Stornetta a Stuart Haber a mnozí jiní.

Zdroj: Rozhovor David Stancel a Coinstory

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Coinstory

UNDERSTANDING CRYPTOCURRENCIES

Číst knihu