Pomalý propad ceny kryptoměn po celý rok nebyl nic příjemného, ale byla to ještě relativně slabá káva oproti tomu, co přišlo potom. Bankrot a totální kolaps burzy FTX s sebou vzal i kryptoměnový svět, který se momentálně zuby nehty škrábe zpět na nohy. Už několik skutečně velkých projektů bylo nuceno skončit. Nedávno se dostala pod tento útok negativních zpráv také největší kryptoměnová burza na světě Binance.

Pojďme se společně podrobně podívat na to, co se vlastně děje a jaké to má důvody..

8.12.2022 – Drží Binance ve svých rezervách dostatečný počet kryptoměn?

Skandál FTX vyvolal mnoho otázek ohledně kryptoměnových společností. Zákazníci a experti se začali ptát, jestli se situaci nedalo předejít a zdali náhodou není nějaký systém, který by tomu mohl do budoucna zabránit.

Burzy jsou přirozeně entity, které chtějí důvěru klientů udržovat na maximum. Většina z nich začala sama přicházet s dokumenty a postupy, které by se daly dohromady nazvat jako Proof of Reserves. Tato kontrola měla ukázat množství rezerv a schopnost pokrýt závazky k zákazníkům a jejich vloženým prostředkům. 
Pro Binance vytvořila tento report společnost Mazars. Dle reportu vyšly rezervy Binance na 101 % vůči závazkům. Objevila se samozřejmě kritika poukazující na to, že k množství rezerv chybí detailní popis závazků, nicméně trh byl víceméně spokojený.

11.12.2022 – Pozastavení některých účtů

Binance oznámila, že na některých účtech zjistili neobvyklou obchodní aktivitu. Objevilo se několik nařčení, že účty byly kompromitované pomocí API klíčů a obchodují na nich útočníci.

Binance toto tvrzení vyvrátila. K problému se Changpeng Zhao vyjádřil následovně: 

Dle našeho vyšetřování se jedná o normální chování trhu. Na jeden účet byly vloženy prostředky a začalo obchodování. Ostatní účty následovaly. Žádnou spojitost v tom nevidíme.” 

I přes tento názor Binance podezřelé účty pozastavila a rozpoutala tak debatu o tom, jakou roli by měla centralizovaná burza hrát.

12.12.2022 – Prodloužené vyšetřování Binance ohledně praní špinavých peněz

V roce 2018 začalo federální vyšetřování Binance. Důvodem bylo podezření, že se s pomocí Binance perou špinavé peníze. Pod tímto útokem je burza už skoro 4 roky, přičemž vše mělo dojít konci velice brzy. Společně s tím se do hledáčku dostal i CEO společnosti Changpeng Zhao a další postavy ve vedení burzy. Právě na něj může být v příštích dnech podána žaloba.

Tato událost celému kryptoměnovému trhu připomněla, že Binance rozhodně nemusí být venku z problémů. Od této chvíle začalo jít vše z kopce.

13.12.2022 – Pozastavení výběrů USDC z Binance

Binance v úterý 13.12.2022 pozastavila výběry stablecoinu USDC do soukromých peněženek. Když si to sečtete se zmedializovaným vyšetřováním a potenciálními problémy CEO, jistě uvidíte recept na zemětřesení. 

Už za normální situace by tyto záležitosti vyvolaly paniku a nejistotu. Je ale třeba mít stále na paměti, že kroky začínající pozastavením výběrů v poslední době předcházely zániku několika služeb, kde měli lidé uložený svůj majetek. Jmenovitě se jednalo například o platformu Celsius či BlockFi.

14.12.2022 – Znovuobnovení výběrů USDC, odliv prostředků v miliardách dolarů

Výběry USDC byly v provozu již zhruba 8 hodin po jejich pozastavení. Důvod byl údajně interní swap tokenů. To však nic nezměnilo na sentimentu, se kterým zákazníci ke vzniklé situaci přistupovali.

Jednoznačným důkazem o nespokojenosti a nejistotě je metrika odlivu prostředku. Jen za dny 13.12. a 14.12. se z burzy odeslalo přes 5 miliard dolarů v kryptoměnách. Lidé čím dál tím více přesouvají coiny do svých soukromých peněženek a služby se začínají trápit. I přes to zahrál Changpeng Zhao zkušený tah, kdy na svůj profil zveřejnil status, ve kterém tento stress test vítal.

Asi nebude žádným překvapením, že v éteru začal tento “skoro bank run” vytvářet otázky týkající se kapacity Binance na zvládnutí tlaku ze strany zákazníků.

16.12.2022 – Smazaný report auditora Mazars

Třešničkou na dortu, která se objevila 16.12.2022, byl krok auditorské společnosti Mazars, která zkoumala velikost rezerv Binance a schopnost pokrytí závazků vůči klientům. Firma oznámila dočasný konec spolupráce s kryptoměnovým sektorem a odstranila ze svých webových stránek report o rezervách Binance. To se samozřejmě netýkalo pouze Binance, nýbrž i ostatních firem.

22.12.2022 – Vyjádření Binance k celé situaci

Poslední aktualizace se objevila 22.12. ve zprávě přímo sepsané v dílnách Binance. Burza v něm reaguje na celou situaci a znovu zmiňuje několik věcí.

První z nich je, že nejsou veřejně obchodovanou společností a tak nemají povinnost zveřejňovat plnohodnotné zprávy o majetku. Dále čtenáře ujišťuje o tom, že jsou operační náklady financovány čistě z běžných operací uživatelů a společnost se nemusí zadlužovat kvůli běžnému provozu. Binance také ujišťuje o faktu týkajícího se rezerv – všechny prostředky na účtech zákazníků skutečně existují a rezervy jsou nastavené minimálně 1 ku 1.

Poslední zmínka se týká konkurence FTX. V dopise Binance tvrdí, že rozhodně nebylo záměrem potopení kryptoměnové burzy FTX.

Závěr – Je, či není FUDem

Možná vás teď zklameme, ale žádné rozuzlení není. Je potřeba, aby si každý udělal svůj vlastní obrázek o celé situaci. Binance rozhodně může něco skrývat, ale stejně tak se může jednat o velmi dobře řízenou společnost bez nějakých hluboce zakořeněných problémů.

Tak či tak, máme pro vás jednu radu – kryptoměny nabízejí možnost skutečného vlastnictví pro každého. Stačí mít vlastní kryptoměnovou peněženku a umět s ní zacházet. Tato svoboda s sebou sice přináší i osobní odpovědnost, ale je to jediná cesta, jak se skutečně pojistit před podobnými problémy, které v posledních týdnech postihly kryptoměnový svět a tisíce zákazníků problémových společností.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!