Co je AmityAge? Musím přiznat, že tento projekt mě natolik uchvátil, že by byla obrovská škoda se o něj nepodělit s vámi, čtenáři a bitcoinery.

Jedná se za mě totiž o veliký posun v edukaci a použití Bitcoinu v praxi, který rozhodně nezůstane nepovšimnut. Hlavním iniciátorem je přitom mladý a velice inspirativní Dušan Matuška. 

Pokud jste o Dušanovi zatím neslyšeli, tak vás ujišťuji, že zde to rozhodně nebude naposled. Dušan se primárně věnuje edukaci bitcoinu a nyní už tuto práci dělá na plný úvazek. Jeho začátky byly samozřejmě v rodném Slovensku a podílel se například na překladu knihy Bitcoinové peníze nebo přednášel na školách, kde o tento fenomén projevili zájem. Pro větší adopci Bitcoinu a šíření osvěty tak dělá opravdu hodně a rozhodl se vše posunout na další level.

Akademie AmityAge

Založením edukačního centra v červnu 2022 se tak Dušan se svým týmem upsal na nelehkou misi a rozhodl se, že bude vzdělávat širokou veřejnost na malebném ostrově Roatán. Nejspíš se ptáte, kde to vůbec je a není to nic překvapujícího (většina z nás o něm slyší poprvé). Roatán je ostrov ve střední Americe, konkrétně v Karibském moři jako součást státu Honduras. Velice půvabné a hlavně turistické místo, kde ročně proudí miliony turistů z celého světa. 

Proč tedy zrovna zde? Kvůli turismu?

Turisté nejsou hlavním důvodem. Pár let nazpět zde byly lehce poupraveny zákony a daly tak vzniknout autonomním zónám/městům, které mají za cíl nalákat zahraniční firmy a kapitál na rozvoj oblasti. Nás zaujala hlavně ekonomicky svobodná zóna s názvem Próspera. Daně pro firmy i fyzické osoby jsou zde minimální a místní na Roatáně jsou velice přívětivé k Bitcoinu a jeho přijímání v podnicích. Pro kryptoměnový byznys to znamená ideální místo, jelikož založení firmy vám zabere asi 15 minut po internetu.

Když se tedy Dušanovi naskytla příležitost mít zde daňovou rezidenci a založit akademii, rozhodl se toho využít. Zajímavostí je také česká komunita, která je zde druhá největší. To zejména kvůli nemovitostem, které zde byly a na naše standardy pořád jsou velice lákavé.

Zdroj: AmityAge

Jaký má akademie cíl?

AmityAge se věnuje především edukaci Bitcoinu, ale také se zabývá těžbou bitcoinu, což je nedílná součást pro zabezpečení celé sítě. Kromě již fungující těžby, kterou Dušan začal se svým kolegou dva roky zpět se také chystají do „nedaleké” Paraguaye, kde se nachází největší vodní elektrárna na světě. Zde najdeme tak velké přebytky energie, že by je mohli rozdávat na počkání. Jedná se tedy o dokonalý a levný obnovitelný zdroj, který se dá využít třeba pro zmíněnou těžbu bitcoinu. Není tak divu, že těžaři z okolních zemí se přesouvají právě zde. Vytěžené bitcoiny pak AmityAge zčásti využívá na financování celého projektu, jelikož pro budoucí vývoj je přísun kapitálu nezbytný.

Samotná akademie má tedy slibný potenciál, protože o studium Bitcoinu je zde velký zájem. Ti informovaní ho vítají s otevřenou náručí a zjišťují na vlastní kůži, jaký má do budoucna potenciál. Přijímají ho všemožné druhy podniků a dokonce jich je většina mimo Prósperu, což je ku prospěchu pro celou oblast. Koncentrace je však stále na Roatáně, ze kterého by se do budoucna mohlo stát centrum pro Bitcoinové nadšence a firmy působící v tomto sektoru.

V edukačním centru, které má dokonalý výhled na celý ostrov, se můžete setkat s různými workshopy, semináři, přednáškami, ale třeba si také jednoduše koupit svůj první bitcoin skrze automat od General Bytes. Zkrátka vše na jednom místě, tak jak má být, jelikož i útratu zde můžete zaplatit pouze bitcoinem.

Zdroj: AmityAge

Komunita na Roatánu se tak pomalu rozrůstá a my budeme dále sledovat, jakým způsobem se bude vyvíjet. Ostatně vy můžete také na jejich webové stránce (amityage.com), nebo na oficiálním účtu Twitteru, kde sdílí novinky ohledně akademie

Dušan si zároveň stanovil ne zrovna skromný cíl, a to edukovat 100 milionů lidí do konce roku 2030. Budeme držet palce, aby se mu to povedlo, protože našlápnuto má vážně skvěle. Teď jen otázka, jak přilákat pozornost více lidí do této malebné oblasti. Expandovat do dalších oblastí a dát o sobě vědět by se dalo považovat za impuls, a z AmityAge by se mohla vyklubat značka kvality globálního charakteru.

Autor Tomáš píše po večerech svůj blog kryptojezevec, jehož návštěvou jej podpoříte. Díky!

Avatar Autor
Tomáš Rychtařík

Zapálenec do všeho, co se týče financí a investic. Chce zvyšovat finanční gramotnost a zároveň šířit osvětu divokého světa kryptoměn.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!