Jakub Hlavenka a Michal Bílek, Zdroj: 2Bminer

O fungování české platformy 2Bminer, která pro stovky klientů po celém světě zajišťuje prodej a kompletní servis strojů na těžbu kryptoměn, jsme si povídali s Jakubem Hlavenkou. Ve společnosti zastává post CEO a za sebou má zkušenosti z podnikání v USA i ve Spojených arabských emirátech. Dále nám prozradil, jak vidí aktuální trh a podělil se s námi o svůj názor na jeho vývoj.

Dobrý den, Jakube, děkuji, že jste si udělal čas na rozhovor pro náš magazín. Možná trochu záludná otázka na začátek. Jak byste vysvětlil to, co firma 2Bminer dělá vaší babičce?

Dobrý den, Lukáši. Děkuji za pozvání. Babičce bych řekl, že 2Bminer je nejjednodušší vstup do světa kryptoměn, kdy klientům poskytujeme kompletní servis. Jejich stroj objednáme u prověřených dodavatelů a zajistíme jeho přepravu do jednoho z našich hostingů. Ty jsou umístěny v lokalitách se zbytkovou a dlouhodobě levnou energií i stabilní politickou situací. Stroj nainstalujeme a klientovi dáme přístup do jednoduché aplikace. V ní může v reálném čase sledovat, jak jeho stroj těží. Odměna mu chodí automaticky každý den na peněženku, kterou si zvolí. O provoz se staráme my a klient inkasuje odměnu poníženou o naše poplatky.

Jak jste se dopracovali k tomu, že vaše firma bude prodávat zařízení na těžbu bitcoinu

Byl to logický vývoj. Nejdříve jsme začali těžit sami pro sebe, a když jsme přišli na to, jak celý proces zefektivnit, dávalo nám smysl nabídnout naše služby i dalším lidem, kteří by se do těžby rádi zapojili. Díky tomu vznikl na trhu nový investiční produkt, a navíc velmi stabilní byznys model. Rozložení rizika mezi více majitelů a strojů i zajištění levné energie vedlo k plynulému a profitabilnímu provozu také v dobách, kdy byl bitcoin na svém dnu.

Máte nějaké odhady, o jak velký trh se jedná? A jakou část z něho zaujímá 2Bminer? 

Potenciál trhu je obrovský. Vznikl totiž úplně nový produkt, který je velmi jednoduchý na pochopení, a navíc stabilnější než čistá spekulace. Klient vlastní něco fyzického, co mu pravidelně vydělává peníze. Do těžby se ročně investují miliardy dolarů, a podle našich odhadů toto číslo dále poroste. Těžba kryptoměn se ukazuje být i skvělým nástrojem pro využití zbytkových energií a jejich snadnou monetizaci.

Co všechno 2Bminer klientům nabízí? 

Zajišťujeme nákup stroje, jeho přepravu do hostingu, zapojení a nastavení. K tomu klienti získají také přístup do unikátní privátní aplikace umožňující nonstop sledování výkonu všech strojů, které vlastní. Výplaty pak automaticky chodí na jejich peněženky. Samozřejmostí je také oprava strojů v záruce i po záruce, kdy má každý stroj roční budget na opravy v hodnotě deseti tisíc korun českých, a který hradíme my.

Kromě Česka už jste expandovali také do USA a Spojených arabských emirátů. Tam jsou zároveň umístěny těžařské stroje, které pro klienty spravujete. Proč zrovna tyto země? 

Pro umístění strojů našich klientů si vybíráme místa se stabilní politickou situací a nízkou cenou za energie. Právě tyto země kvůli své poloze a rozloze řeší problém s přebytkovou energií, kterou nelze poslat nikam jinam. Díky tomu můžeme zaručit dlouhodobě nízké ceny a zároveň se ze strany daných států setkáváme s velmi pozitivním přístupem.

2Bminer

Jakub Hlavenka a Michal Bílek, Zdroj: 2Bminer

Můžu si u 2Bminer těžařský stroj koupit a mít ho například doma? Je šance, že se mi to vyplatí?  

Doby, kdy dávalo smysl těžit doma, už jsou pryč. Z mého pohledu se celé odvětví velmi profesionalizuje. Když bych to přirovnal k těžbě zlata, tak je to jako koupit si bagry a chtít s nimi těžit na vlastní zahradě. Je to neekologické, neekonomické a lidem to nepřinese žádné benefity. Pokud se ale stejná technika použije na správných místech, může být profitabilní a užitečná pro ostatní.

Cena za jeden těžařský stroj se pohybuje v nižších statisících korun. Jaká je návratnost takového projektu při současných cenách bitcoinu (kolem 23 tisíc dolarů za BTC v době rozhovoru)? 

Náš nejsilnější těžařský stroj Antminer L7 zvládá – díky automatické směně z altcoinů na bitcoin – návratnost do jednoho roku, a to i při aktuálních cenách.

U těžby bitcoinu se hodně řeší energetická náročnost. Jak je na tom těžba při využití služeb 2Bminer?

Energetická náročnost těžby je vysoká. Proto naše stroje necháváme těžit tam, kde mají přidanou hodnotu. Těžbou zlepšujeme infrastrukturu a ekonomickou situaci celého okolí, protože využíváme přebytečnou energii, kterou by se jinak plýtvalo.

Minulý rok byl pro bitcoin a další kryptoměny těžký, letošní rok ale zdá se začíná optimisticky. Co myslíte, že nás na tomto poli v budoucnu čeká? A nazval byste se bitcoin maximalistou?

Minulý rok byl pro oblast kryptoměn velmi klíčový. Dalo by se říct, že se očistila, protože slabé společnosti založené na špatných základech ukončily svou činnost. Domnívám se, že letošek se ponese ve znamení růstu a předpokládám, že zažijeme i nová maxima. Co se týče vaší druhé otázky, tak za maximalistu bych se určitě označil. Sice využíváme stroje na těžbu altcoinů, ale současně řešíme jejich automatický převod na bitcoin. Ten je jedinou měnou, které z dlouhodobého hlediska věříme. Má promyšlený mechanismus a dodnes určuje pohyb celého kryptoměnového trhu.

V jednom z dřívějších rozhovorů jste zmínil, že je 2Bminer financován čistě z vlastních prostředků, ale že se do budoucna nebráníte vstupu investorů. Řešíte v tomto směru možný další rozvoj projektu? Jaké máte ambice?

Je to přesně tak. K růstu jsme nepotřebovali žádnou investici třetích subjektů a ambice máme globální. Aktuálně stavíme interní obchodní tým a připravujeme expanzi do sousedních zemí České republiky. Vstup investora by pro nás dával smysl jen v případě, že by nám pomohl s expanzí a do 2Bminer přinesl důležité kontakty.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.