Služba Roger Ověření umožňuje díky komplexnímu riskovému modelu a datům ze stovek tisíc účetních závěrek ověřit rating českých společností a předcházet riziku při obchodování. Současná nejistá situace na finančním trhu hýbe velmi dynamicky s ratingem společností a je čím dál důležitější ověřovat obchodní partnery. I firma, která byla dlouhá léta finančně zdravá se může potýkat s problémy. 

Fintech Roger službu Ověření bezplatně zpřístupnil na začátku března 2021. Kolik firem ji od té doby využilo?  Jaké hodnocení mají ověřované firmy nejčastěji? Shrnuli jsme aktualizované informace o společnostech zahrnutých v databázi i dotazech, které uživatelé za celou dobu existence Roger Ověření zadali.

Jak nástroj Roger Ověření funguje? 

Roger Ověření hodnotí finanční zdraví firem. Stačí vložit IČO ověřované společnosti a vyčkat pár vteřin na její hodnocení. Na základě toho se může podnikatel rozhodnout například o tom, komu poskytnout fakturu na splatnost a komu naopak vystavit zálohovou fakturu. 

Služba dokáže analyzovat ukazatele zadluženosti, likvidity, úrokového krytí, pracovní kapitál i ziskovost firmy. Sada finančních ukazatelů uživateli pomůže například při vyjednávání dodavatelských smluv nebo předcházení riziku platební neschopnosti. 

Jaká data jsme ve službě aktualizovali?

Na začátku letošního roku Roger  službu aktualizoval – rozšířil ji celkem o 50 tisíc firem a přidal data z účetních závěrek dalších českých firem za roky 2020, 2021 a 2022. Nyní databáze zahrnuje celkem  489 394 firem. Rating AAA–⁠D popisuje míru rizika finanční tísně v následujících 12 měsících. Nejčastěji mají nově přidané subjekty hodnocení AA (16 %), dále A (14 %) a BBB (12,9 %).

Jak je služba využívána?

Od zveřejnění služby Roger Ověření si uživatelé zobrazili analýzu ověřovaných firem celkem  21 319krát. Téměř 62 % uživatelů využilo službu opakovaně a více než třetina se na stránky Roger Ověření vrací pravidelně. 51 % uživatelů službu využilo prostřednictvím rejstříku na peníze.cz, kde se jedná o jeden z nejvíce využívaných doplňků. Průměrný obrat ověřovaných firem je 1,1 mld korun. 

Jsem rád, že službu využívá tolik uživatelů, kterým pomáháme předcházet spolupráci s nespolehlivými a rizikovými partnery. Naším cílem je vytvořit férové podnikatelské prostředí a dělat podnikání jednodušší,” okomentoval Adam Šoukal, CEO Rogera. 

Nejčastěji si uživatelé služby ověřovali firmy s hodnocením C a BBB, viz graf níže.

Proč službu využít? 

Pomocí Roger ověření si ověříte své obchodní partnery. Více než 33 % faktur je zaplaceno po splatnosti, vy tak díky ověření svého partnera předejdete problémům se špatnou platební morálkou. Zjistíte, zda není daná společnost v likvidaci nebo insolvenci. Díky tomu jste chránění před platební neschopností

Víte, jestli má smysl s danou firmou obchodovat, nebo jestli má smysl se ochránit větší zálohou. Pokud z ověření vychází, že je firma ekonomicky stabilní, může to pro vás znamenat i to, že má smysl přistoupit k delší splatnosti faktur a tím si i zlepšit svou pozici oproti konkurenci. A když už zmiňujeme konkurenci, můžete si pomocí této služby ověřit, jak se jí daří. 

Informace, které poskytuje Roger Ověření jste sice schopni získat například z portálu justice.cz, musíte si ale sami z účetních výkazů zjistit potřebné informace. To častokrát zabere spoustu času. Ten vám ušetří právě Roger Ověření, kde situaci svého obchodního partnera zjistíte během pár kliknutí.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!