Rozvoj informačních technologií ovlivňuje všechny obory napříč celým světem. Dokonce i tak tradiční odvětví jako bankovnictví zažívá úplný přerod, a společně s ním i různě kvalitní sítě poradců-prodejců. Když chcete dnes skvělé služby, musíte jít za někým, kdo si účtuje za svůj čas. Na trh teď přišla fintech aplikace, která možná rozhodí i tento trh seriózních finančníků.

Orbi je finanční poradce do telefonu. Aplikace se prezentuje především tím, že sjednotí vaše finance a produkty do jednoho místa. Zároveň nabízí jejich aktivní optimalizaci pomocí srovnávače. Kromě jiného se aplikace chlubí tím, že interní zaměstnanci nejsou placeni z provizí, což by je mělo řadit do skupiny nezávislých.

Jak na tom Orbi skutečně je? Jde o uživatelsky dobrou aplikaci, nebo jen o marketingový výstřelek? Pojďme se na to společně podívat.

Aplikace Orbi – Základní popis služby

Jestli sháníte aplikaci, ve které dostanete služby celé banky, pojišťovny a nízkonákladové investiční  služby v jednom, pravděpodobně budete z Orbi nadšení. Zvládnete zde udělat všechny úkony, kvůli kterým by musel běžný člověk na návštěvu do pobočky nějaké finanční instituce. Aplikaci lze stáhnout na Google Play i App Store, takže si ji užijí majitelé jablíček i Androidů.

Z uživatelského hlediska je aplikace velice povedená. Prostředí je celkem přehledné a s úvodním seznámením pomáhá podrobný průvodce. Kdyby ani tohle nestačilo, má uživatel možnost začít s úvodními nastavováním produktů podle návodu Orbi. Konkrétně se nejdříve jedná o pojištění a průchod inspektorem smluv, který zhodnotí vaše staré uzavřené smlouvy. 

Především inspektor je na začátek skvělou věcí, neboť se nejedná pouze o kritiku, ale Orbi vám pak doporučí i výhodnější produkty než jaké máte uzavřené. A naopak vychválí, pokud máte nastavená rizika podle svých potřeb.

Co všechno lze přes Orbi sjednat?

To hlavní, co aplikace v jednoduchosti nabízí, je podepisování smluv na dálku a sdružování produktů na jedno místo. Uživatel, který zvažuje používání aplikace, se bude jistě zajímat o nabídku produktů. Je skvělé, že s Orbi lze zařídit všechny základní produkty, které by vám mohl běžný finanční poradce doporučit. Ještě lepší je to, že za každý sjednaný produkt vám Orbi nějaké peníze vrátí a zároveň vám dá ty nejlepší možné slevy. Jaké to jsou?

Pojištění

Pojďme na to pěkně od lesa. Nedává smysl šetřit pár stovek v případě, že nemáte pojištěné to největší riziko ve vašem životě. Nehody se stávají a jediná chyba vás může zahrabat do díry, ze které se bude lézt jenom těžko.

Abychom se chápali, rozhodně zde nejde jen o životní pojištění. Co když vytopíte sousedovi byt? Nebo jako podnikatel uděláte nějakou škodu? Pojištění dává smysl snad vždy.

Z konkrétního pojištění lze na Orbi zařídit pojistku na Auto, pojištění domácnosti a nemovitosti, pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost), cestovní pojištění a životní pojištění.

Jakmile se poté dostanete do nastavování smlouvy, otevře se vám většinou široká škála možností nastavení. U cestovního pojištění lze například zvyšovat a snižovat pojistné částky, můžete si nastavit pojištění pro sportovní činnosti, pojištění pro případ zrušení letu nebo ztráty zavazadel apod. Často je také potřeba vyplnit nějaké konkrétní informace o vaší osobě a majetku, o který se chcete postarat.

Investice

Orbi můžete používat jako typickou nízkonákladovou investiční platformu. Aplikace spolupracuje se společností Wood & Co., kteří stojí například za skvělou službou Portu.

Hlavní strategií je u Orbi co největší jednoduchost. Uživatelé mají možnost investovat už od 500 Kč v pravidelných měsíčních platbách nebo jednorázově od 1000 Kč. Cílovými produkty jsou burzovně obchodovatelné fondy ETF, mezi které se prostředky rozdělí podle individuálních preferencí. Orbi vám sice nastaví nějaký rizikový profil, ale také vám dá možnost tuto hodnotu změnit.

Na rizikovém profilu úrovně 5 má uživatel v portfoliu zhruba 60 % akcií, 30 % dluhopisů a zbytek je mezi komoditami a ostatními produkty, což bude pravděpodobně peněžní trh.  Naopak u rizikového profilu 10 je portfolio z 98 % akcie a 2 % jako hotovost na investičním účtu.

Pokud chcete být na trhu úspěšní, musíte znát hlavně dvě věci. Tou první je horizont. Čím déle plánujete investovat, tím vyšší riziko si můžete dovolit. To druhé je vaše psychika a emoční vyrovnanost. Nejhorší jsou totiž investoři, kteří si se svým žaludkem věří až přespříliš. Jakmile totiž přijde na trhu propad, zpanikaří a prodávají se ztrátou v tu nejhorší možnou chvíli. A to je železné pravidlo nezkušených.

Hypotéky a půjčky

S Orbi si můžete sjednat i půjčky. V nabídce jsou hypotéky, refinancování úvěrů, úvěry ze stavebka, spotřebitelské úvěry a konsolidace úvěrů

Zde asi není moc co řešit. U hypotéky bude potřeba vykonat kalkulaci, naopak spotřebitelské úvěry jsou skoro pro každého. U hypoteční kalkulačky Orbi reflektuje aktuální nabídky bank. A zároveň umí pracovat s různými typy příjmu, více nemovitostmi do zástavy nebo více žadateli, což vrací přesné nabídky. 

Jediné, co v úvěrech vybočuje z řady, je nutnost sjednat úvěr ze stavebka, spotřební úvěr a konsolidaci přes telefonní hovor. Samotná aplikace pak tvrdí, že se vše připravuje a v budoucnu by mělo být možné i tyto produkty uzavřít pouze přes aplikaci.

Spoření

Poslední produktovou kategorií je spoření. Na jednu stranu je to asi ta nejméně zajímavá skupina produktů. Na tu druhou jde ale o základní stavební kámen finanční stability a klidného života. Proč?

Představte si vojáka bez kevlarové neprůstřelné vesty. Může mít jakkoliv skvělý trénink, ale když výcvik selže, nic ho už nezachrání. Rezerva je právě touto ochranou. Ideálně by měl mít člověk našetřeno alespoň 100 000 Kč nebo ekvivalent 3 měsíčních výdajů, což Orbi spočítá přesně na míru klientovu v sekci Ochrana Rodiny, kterou naleznete ve Finančním zdraví. Za to už se dá vyřešit problém v domácnosti, najmout právník apod. Tato částka vás už prostě dokáže vytáhnout z průšvihu.

U Orbi jsou tři produkty – Penzijní, Stavebko a Orbi spořák. I zde je vše řešeno přes telefonní hovor, což aplikaci prozatím trochu ubírá na atraktivitě.

Inspektor – Kontrola a optimalizace smluv

Určitě víte, jak složité a nepříjemné je obnovování smluv a jejich průběžná správa. Po letech vlastně vůbec nevíte, jestli je máte stále nastavené správně, nebo jestli jste zaspali dobu a platíte za něco úplně zbytečného. Právě k tomu slouží tzv. Inspektor, který je podle nás jednou z nejlepších služeb celé aplikace Orbi.

Jak to celé funguje? Do aplikace jednoduše nahrajete nafocenou smlouvu. Služba ji následně začne digitalizovat. Jakmile se celý proces dokončí, Orbi vám ukáže smlouvu tak, jak by měla být nastavena podle jejich metodiky lépe (případně stejně dobře) pro stejný typ produktu. Nemusíte se bát o to, že by byly vaše smlouvy všem na očích. Orbi si drží dokumenty na chráněném úložišti, což je mnohem bezpečnější způsob než např. zasílání smluv emailem apod.

Pokud u sebe smlouvy nemáte, můžete dokonce pověřit Orbi k tomu, aby dokumenty získala od jednotlivých institucí. Jediné, co bude potřeba udělat, je podpis plné moci tak, aby za vás mohlo Orbi vyžádat smlouvy přímo od pojišťoven.

Finanční zdraví a cíle

Orbi aplikace vám zhodnotí i vaše finanční zdraví. Vše je závislé na tom, co do aplikace zadáte a co aplikaci prozradíte. Bude samozřejmě úplně jiný výsledek, když aplikace počítá s milionem na účtu a bez něj.

Jak můžete vidět, na  aplikaci se pracuje a připravují se další novinky, avšak zvládnete si nastavit například vaše cíle. Na zkoušku jsme zvolili automobil za 10 let v hodnotě 1 000 000 Kč. Aplikace cíl vzala, vložila jej do interní kalkulačky a nabídla nám cestu, jak se k cíli dostat. Nejde o nic pokročilého, ale jako doplňková možnost je to hezké. Detailněji otestujeme až po dokončení v dedikované recenzi.

Platíme s Orbi nějaké poplatky?

S Orbi to je celkem jednoduché. Jsou zde produkty, které mají pravidelnou platbu jako pojištění. U těch přirozeně žádný další poplatek není, neboť všechno je zahrnuto v konečné částce.

Poněkud jiná situace je u investičních produktů. Nemusíte se ale ničeho bát, jedná se o standardní nízkonákladové investování. Nenaleznete zde žádné vstupní poplatky. To, co bude z vašeho portfolia strháváno, je správcovský poplatek oficiálně ve výši jednoho procenta.

Je zde pak na stole otázka, jestli je tento poplatek jedinou a celkovou částkou, nebo do toho bude potřeba započítat ještě poplatky samotných fondů. Orbi v tomto bohužel není moc transparentní. V každém případě by byl rozdíl na poplatku maximálně ve výši několika desetin procenta za celé portfolio.

Vychytávky pro každého uživatele

Výše jsme si popsali hlavní služby Orbi. V aplikaci je ale mnoho detailů, které z celé služby dělají velice příjemnou záležitost a dokáží příjemně potěšit.

Rozsáhlá upravitelnost smluv

Orbi nabízí u smluv mnoho možností nastavení. Lze přehazovat pojistné částky, dobu pojištění, jednotlivé parametr každé smlouvy, doplňkové služby apod. Ačkoliv jsou investice vesměs automatizované, stále si můžete přenastavit svůj rizikový profil, čímž dokážete změnit celou skladbu vašeho portfolia. 

Cashback za uzavřené smlouvy

U mnoho typů smluv nabízí Orbi cashback. U určitých typů produktů jde o procentní cashback, zatímco u jiných se jedná o absolutní částku. Splatnost tohoto cashbacku je většinou stanovena na jeden až dva měsíce. Vracení peněz se také liší podle toho, jestli platí na smlouvu jako takovou, nebo třeba na počet pojištěnců ve smlouvě.

Vše si můžete podrobně prohlédnout na této stránce.

Investice už od 500 Kč

S Orbi můžete investovat již od 500 korun měsíčně. I když se to může zdát jako malá částka, je to skvělá cesta, jak se v investicích oťukat a zjistit, co všechno na trhu zvládnete a ustojíte. Kromě jiného si tak dokážete vybudovat i jistý smysl pro pravidelnost a disciplínu, která je pro úspěšného investora základní vlastností.

Podpora

Ať už budete mít jakýkoliv problém, můžete se spojit s podporou aplikace. To jde buď skrze email nebo telefonní hovor mezi 9 – 18 hodinou. Když v aplikaci naleznete nějaký problém, můžete nahlásit i ten.

Vzdělávací systém a rádce v jednom

Jednou z hlavních položek v základním menu je Rádce. To je rozsáhlá knihovna, ve které si můžete přečíst o všech nabízených produktech. Orbi zde ale také sdílí spoustu rad týkajících se osobních financí a chování.

Jestliže ještě ve světě finančních produktů neumíte chodit, může být tato záložka cenným zdrojem základních informací.

Orbi Vaše finance v jediné apce

Věnujme se teď na chvilku tématu finančního poradenství. Nebaví Vás kontakt s finančním poradcem? Nechcete dávat 20 kontaktů za to, že se o Vás někdo stará? Stejně jako vyřídíte nákup potravin z Rohlíku, tak můžete vyřešit své finance z jedné aplikace.  

Veškeré požadavky a nastavení můžete pohodlně vyřídit přímo v aplikaci, což vám poskytne kompletní přehled o všech aspektech. Pokud byste potřebovali cokoliv objasnit, Orbi odborníci jsou vám k dispozici jak emailem, tak telefonicky. Nejsou odměňováni provizemi z prodeje a tak je zajištěna jejich nestrannost. 

S aplikací Orbi se vše řeší online, takže není třeba navštěvovat pobočku či domlouvat schůzky. Kdekoliv to jde, postačí vám k tomu pouze chytrý telefon, bez nutnosti čekání ve frontách, zbytečných diskuzí a papírování.

Jak vypadá uzavření smlouvy prakticky?

Článek by nebyl v žádném případě kompletní bez toho, abychom si neukázali nějaký praktický návod na uzavření smlouvy. V tomto příkladu projdeme uzavření cestovního pojištění, neboť na něm je nejlépe vidět všechna uživatelská upravitelnost produktu. Orbi klade důraz na aplikaci, takže uživatel sjedná vše od začátku do konce v apce.

1. Výběr produkt

Vše začíná na hlavní stránce. Na spodní liště vybereme záložku produkty. Před námi se otevře seznam čtyř kategorií. Pro nás je zásadní pojištění, které také rozklikneme.

Rozbalí se nám celé další menu jednotlivých typů pojistek. My si vybereme cestovní pojištění a klepneme na produkt. Aplikace by nás měla přenést na úvodní obrazovku cestovního pojištění, kde můžeme najít například cashback, rychlý popis produktu a odkaz na detailní informace.

2. Nastavení parametrů

Úplně první volba, kterou musíme při sjednávání produktu cestovní pojištění rozhodnout, je “frekvence” našich cest. V možnosti je buď jednorázové pojištění, opakované výjezdy během roku nebo celoroční pobyt. My si vybereme jednorázovou cestu.

První vyplňované informace se týkají odjezdu, státní příslušnosti a rodného čísla. Na spodní straně formuláře je také možnost přidat do pojištění další osobu pro případ, že jedeme třeba s dětmi, manželem apod.

Když odklikneme tlačítko pokračovat, zeptá se nás Orbi na preferovaný způsob nastavení parametrů pojištění. V tomto bodě Orbi září, neboť nám přímo nabízí možnost automatického nastavení celého produktu, který vše dokončí za nás podle nejvýhodnějších podmínek na trhu.

My jsme samozřejmě šťouravý zákazník a chceme si všechno udělat po svém. Klikáme proto na na možnost “Vybrat si z balíčků” a pokračujeme dál. Jelikož jedeme po zemích Evropy, v dalším bodě zvolímena eurodovolenou letadlem.

Přichází na řadu nastavování samotných parametrů. V nabídce jsou celkem čtyři kategorie, se kterými si můžeme pohrát. Je zde pojištění zdraví, cestování, auta a sportu. Jako doplňková položka zde figuruje “manuální práce v destinaci”. 

Ve screenshotu výše je příklad položky pojištění cestování. Když rozvinovací menu rozklepneme, ukáže aplikace hned šest možností, a ke každé z nich dokonce dopočítá orientační ceny. Za pojištění domácích mazlíčků tak zaplatíme minimálně 45 korun, pojištění odpovědnosti připočte minimálně 11 korun atd. Často narazíme i na nastavení pojistné částky pomocí jednoduchého slideru.

3. Zaplacení a podepsání smlouvy

Jestliže je všechno nastavené podle našeho gusta, můžeme přejít na další krok. Aplikace Orbi všechny požadavky vezme a prožene je automatickým srovnávačem, ve kterém je zapojeno několik spolupracujících institucí. Je zde například AXA nebo pojišťovna Direct a další.

Výsledek je takový, že nám Orbi ukáže tu nejvýhodnější nabídku ze všech s klady a zápory, a kromě jiného můžeme zobrazit i parametry, podle kterých Orbi produkty vybírá.

Pokud se nám tato “optimální” nabídka nelíbí, lze si rozkliknout i zbytek možností a vybrat si tu, která je nejsympatičtější.

Aby bylo možné celou smlouvu uzavřít, požádá Orbi o doplňující osobní údaje jako jméno, příjmení, adresa trvalého bydliště apod. Posledním krokem je pak celková revize a zaplacení produktu.

Po podepsání smlouvy se v aplikaci vygeneruje QR kód a údaje k bankovnímu převodu. Je třeba upozornit, že smlouva je uzavřená až teprve ve chvíli, kdy platbu zaplatíme. Do té doby je možné na vše zapomenout. QR kód se dá buď naskenovat v mobilním bankovnictví, kde doplní údaje automaticky, nebo přepíšeme informace k bankovnímu převodu.

4. Kontrola v Orbi 

Jediné co zbývá udělat, je překontrolovat pojištění v aplikaci Orbi. Vraťte se na hlavní obrazovku a znovu zvolte záložku produkty na spodním menu. Rozklikněte tentokrát záložku sjednané. Pakliže vše proběhlo v pořádku, budete zde mít novou položku vašeho cestovního pojištění.

Orbi je v tomto ohledu skvělá služba. Ať už si vytvoříte jakékoliv smlouvy, nikdy vám nebude nikdo volat z call centra s tím, jestli náhodou nechcete další pojistku nebo životko. 

To stejné platí i u cen. Investiční produkty a ceny, které vám Obri ukáže v průběhu vytváření smlouvy, jsou finální a budete platit jen a pouze to, co si skutečně sjednáte.

Má Orbi nějaké nedostatky?

Doposud jsme pěli pouze radostné ódy. Má ale aplikace Orbi i nějaké nedostatky?

Začněme od podpisu smlouvy a placení. Když jsme dokončili nastavování našeho pojištění a aplikace po nás chtěla dokončit celou záležitost platbou, marně jsme hledali nějaký čudlík nebo platební tlačítko, přes který by šlo vše vyřídit z aplikace. Platba skrze bankovní převod je vcelku nepraktická, ovšem QR kód celou věc ulehčuje.  

Další věcí je fakt, že ačkoliv se Orbi snaží o co největší zjednodušení celého procesu a produktů, stále je toho mnoho. Uživatel, který si zas tak moc dobře nerozumí s technikou, se zde dokáže poměrně rychle ztratit. Naopak pro pokročilejší uživatele, kteří chtějí například nastavit jiný rizikový profil u investic, jsou tyto možnosti víceméně ukryté.

Poslední “nevýhodou” je to, že není aplikace plně dokončená. Je ale dostatečně funkční a v redakci se již těšíme na její nová vylepšení.

Recenze Orbi – Většinou maximální spokojenost

V Orbi dokážete zařídit většinu standardních produktů. V tomto ohledu má Orbi čtyři kategorie – pojištění, úvěry, investice a spoření. V každé kategorii je hned několik typů produktů, ze kterých si většina lidí vybere.

Ačkoliv jde skoro vše sjednat přes aplikaci, jsou zde i některé, u kterých je potřeba vyřídit telefonní hovor. Jedná se například o spotřebitelské úvěry, konsolidace a ze spoření se takto chová třeba stavebko a Orbi spořák.

ato aplikace nejenže umožňuje uživatelům sjednávat a spravovat širokou škálu finančních produktů z pohodlí domova, ale také nabízí jedinečné nástroje pro optimalizaci a zhodnocení finančního zdraví. Inspektor smluv a možnost nastavení finančních cílů jsou vynikajícími příklady, jak Orbi usnadňuje život svým uživatelům a pomáhá jim dosáhnout finanční stability a prosperitu.

Ačkoliv aplikace stále prochází vývojem a zdokonalováním, již nyní nabízí širokou paletu funkcí a služeb, které mohou uspokojit potřeby širokého spektra uživatelů. Orbi je tak ideálním společníkem pro ty, kteří hledají moderní a efektivní způsob správy svých financí.

Navíc, transparentnost a férovost jsou klíčovými hodnotami Orbi. Aplikace se pyšní tím, že její interní zaměstnanci nejsou placeni z provizí, což zvyšuje důvěru uživatelů v nezávislost a objektivitu poskytovaných rad a doporučení.

V budoucnosti můžeme očekávat, že Orbi bude nadále inovovat a rozšiřovat svou nabídku, aby vyhověla rostoucím požadavkům a očekáváním svých uživatelů. S Orbi se otevírají nové možnosti pro jednoduché, pohodlné a efektivní řízení financí, a to vše z dosahu vaší kapsy.

Často kladené otázky (FAQ)

Takto rozsáhlá recenze si žádá i krátké FAQ, ve kterém si odpovíme na ty nejpalčivější otázky.

Jaké jsou u Orbi poplatky?

Jediný poplatek, který je u Orbi přímo zmíněný, je správcovský poplatek u investic v hodnotě jednoho procenta. Zde předpokládáme, že i samotné produkty si strhávají své vlastní poplatky, takže bude nejspíš celkový roční poplatek vyšší

Zbytek produktů se musí přímo zaplatit, takže zde není co řešit.

Lze všechno zařídit přes aplikaci? Kolik je produktů?

V Orbi dokážete zařídit většinu standardních produktů. V tomto ohledu má Orbi čtyři kategorie – pojištění, úvěry, investice a spoření. V každé kategorii je hned několik typů produktů, ze kterých si většina lidí vybere.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Orbi

Vaše finance v jediné apce

Hodnocení
Vyzkoušet