Obsah:

 1. Co je CurrencyFair a jak funguje?
 2. Funkce a možnosti
 3. Výhody
 4. Nevýhody
 5. Celkové hodnocení

Co je CurrencyFair a jak funguje?

Společnost CurrencyFair založili v dubnu roku 2009 Brett Meyers, Jonathan Potter, Sean Barrett a David Christian s cílem umožnit snazší a levnější způsob bezhotovostního převodu měn. Platforma byla spuštěna v roce 2010, čímž se řadí k vůbec prvním peer-to-peer službám tohoto typu na světě. V současné době zde můžete směnit více než 20 různých měn a odesílat platby do více než 150 zemí světa.

CurrencyFair je v podstatě online tržiště měn. Tuto službu využijete ve chvíli, kdy potřebujete odeslat např. české koruny do země, kde se platí jinou měnou. Samozřejmě to můžete udělat přes svoje internetové bankovnictví a nemusíte kvůli tomu zakládat nový účet. Věděli jste ale, že poplatky na CurrencyFair jsou až 8x levnější než u běžné banky?

Sice to zní jako nemožné, ale skutečně je tomu tak. Je to možné díky mnoha bankovním účtům, které CurrencyFair vlastní v mnoha zemích a v mnoha různých měnách. Pokud tedy potřebujete směnit české koruny za dolary, jednoduše pošlete koruny na účet CurrencyFair, který je vedený v Česku v českých korunách a CurrencyFair vám zase odešle dolary na Váš účet vedený v dolarech. Tímto způsobem vůbec nedojde ke konverzi měn. CurrencyFair v podstatě jen přesouvá prostředky na svých účtech. 

Jak by to vypadalo v běžné bance? Banka by vám u takové konverze nabídla nevýhodný směnný kurz a ještě navíc k tomu připočítala nemalý poplatek. U bankovního převodu totiž musí ke konverzi měny dojít. U CurrencyFair reálně nedochází ke směně na jinou měnu. Pouze se mění majitel dané měny. CurrencyFair je v podstatě jen zprostředkovatel, který vám pomůže najít někoho, kdo s vámi výměnu provede. Pokud se nikdo takový nenajde, směnu provede CurrencyFair.

Zdroj: Saveontransfers.com

Funkce a možnosti

Nízké poplatky za mezinárodní platby

Platba přes CurrencyFair je sice levnější, ale malý poplatek přesto budete muset zaplatit. Důležité je, že bude mnohem nižší než u klasické banky. Poplatek je stanovený fixně 3 EUR za transakci v CZK + variabilní poplatek 0,1 – 0,6 %. Fixní poplatek se může měnit v závislosti na tom, jakou měnu chcete směnit.

Výše variabilního poplatku závisí na tom jakou měnu odesíláte a jakou chcete přijmout. CurrencyFair uvádí, že průměrný variabilní poplatek za transakci je 0,45 %.

Pokud bychom výši poplatků porovnali s konkurenční službou Wise (dříve TransferWise), zjistili bychom, že Wise nepožaduje fixní poplatek, nicméně variabilní poplatek má vyšší. Z toho vyplývá, že využít CurrencyFair se vyplatí především pro převod větších částek. Wise, díky absenci fixního poplatku využijete pro převod nižších částek.

Pokud byste v den psaní této recenze chtěli přes CurrencyFair provést převod 100 000 Kč na EURA, dostali byste 3 805 EUR. Při výpočtu poplatku narážíme na problém. CurrencyFair variabilní poplatek skrývá. Můžeme tedy jen přepočíst rozdíl v reálném kurzu koruny a EURA.

Aktuální kurz je 1 EURO za 26,09 Kč. Dostali byste tedy 3 833 EUR, pokud odečtete 3 805 EUR, které vám nabízí CurrencyFair, zjistíte, že rozdíl činí celkem 28 EUR, tedy 730,5 Kč. Celkový poplatek za převod je tedy 730,5 Kč.

Pro představu jsem vyplnil stejné údaje do online kalkulačky Komerční banky. Kalkulačka vypočítala, že za převod 100 000 Kč by měla druhá strana obdržet 3 724,5 EUR. Pokud od této částky opět odečtete 3 833 EUR, zjistíte, že takový převod by vás v Komerční bance vyšel celkem na 2 830,6 Kč. V tuto chvíli je tedy převod přes CurrencyFair téměř 4x levnější než převod přes klasickou banku.

Jestliže byste chtěli využít okamžitý převod prostřednictvím platební karty, bude poplatek o něco vyšší. Konkrétně za tuto variantu připlatíte 15 EUR oproti klasickému převodu. Celkový poplatek by tedy vyšel na 1 122 Kč. Stále by ale byl zhruba 2,5x výhodnější než přes klasickou banku.

CurrencyFair uvádí malé srovnání i přímo na svých webových stránkách. Podle tohoto srovnání byste měli za převod s běžnou bankou zaplatit o 117 EUR více.

Zdroj: CurrencyFair

Výhodou je i to, že se zde nesetkáte s tzv. víkendovými kurzy, jako je tomu u Revolutu nebo Curve. Tento poplatek slouží jako obrana proti náhlým výkyvům víkendových měnových kurzů. U Revolutu se o víkendu připočítává poplatek až 0,5 %. 

Marketplace

Kromě klasického převodu můžete využít i tržiště, kam umístíte svoji nabídku na směnu dané měny. Pokud někdo vaši nabídku přijme, směna se automaticky provede. Díky tomu máte možnost získat mnohem výhodnější kurz a zároveň i nižší poplatek. Poplatek za tento druh směny se pohybuje od 0,25 do 0,30 %.

Je pravdou, že může trvat dlouho, než se vámi zadaná nabídka uskuteční, tedy než ji někdo přijme. Někdy se nemusí konverze uskutečnit vůbec. Záleží, jak moc výhodná nabídka bude i pro druhou stranu. 

Automatická směna

Na CurrencyFair můžete využít i automatické směny v případě, že dosáhne kurz daných měn vámi zadané hodnoty. V takovém případě se konverze provede zcela automaticky. Vy se tak nemusíte vůbec o nic starat. Aby se směna uskutečnila, musíte mít samozřejmě dostupný dostatečný zůstatek v dané měně.

Toho se dá využít tehdy, když například plánujete vyrazit na dovolenou do země, kde se platí cizí měnou. Pokud plánujete dovolenou delší dobu dopředu, můžete si nastavit automatickou směnu a v případě, že kurz dosáhne vámi preferované hodnoty, získáte bez větších problémů velmi výhodný kurz.

Automatické upozornění na výhodný kurz

Kromě automatické směny, můžete přímo na webu CurrencyFair využít automatického upozornění, které vám přijde na e-mail v případě výhodného kurzu. Můžete si přímo nastavit, na jaký kurz chcete být upozornění nebo si nechat zasílat upozornění pravidelně 1x denně nebo 1x týdně.

Multi-měnový účet

CurrencyFair můžete využít zároveň jako peněženku na různé měny. Máte možnost držet více než 20 různých měn a přitom je ovládat z jednoho místa. Díky tomu nemusíte zakládat desítky účtů, stačí vám jeden. Vytvoření takových účtů a držení měn je zcela zdarma.

Opakovaná platba

Jedna z výhod, kterou má CurrencyFair oproti zmíněnému Wise je možnost nastavení opakované platby. V Česku ji známe spíš jako trvalý příkaz. Tuto možnost využijete tehdy, když například pravidelně potřebujete platit nájem v cizí měně.

Ověření účtu

U CurrencyFair i u Wise musíte projít verifikačním procesem. Tedy ověřením vašich osobních údajů. Obě společnosti jsou regulované, takže je nutné dodat kopii vašeho cestovního pasu nebo řidičského průkazu.

Mobilní aplikace

CurrencyFair má vlastní mobilní aplikaci, kterou mohou využívat majitelé telefonů s operačním systémem Android a iOS. Aplikace je velmi přehledná, snadno ovladatelná a intuitivní. 

Díky této aplikaci můžete mnohem snáz ovládat svůj účet. Umožní vám snadno fotit verifikační dokumenty, takže není nutné je skenovat. Velmi pohodlně zde můžete nastavovat opakované platby. Navíc si systém sám zapamatuje vaše poslední transakce a při dalším placení vám automaticky nabídne jejich opětovné využití.

Kromě toho můžete přes aplikaci snadno pozvat přátelé k tomu, aby CurrencyFair využívali také. Pozvat je můžete skrze SMS, e-mail, Facebook nebo Twitter. Proč byste to dělali? Protože za každé doporučení člověka, který provede platbu alespoň za 400 EUR, získáte 15 EUR jako odměnu.

Bezpečnost

Společnost je regulovaná a pojištěná. Webové stránky používají 256bitové šifrování pomocí SSL od VeriSign. Všechny informace o vašem účtu jsou uloženy v zabezpečeném zařízení, které je zabezpečeno 24 hodin denně, a k získání přístupu na servery se používá biometrické zabezpečení.Co se týče bezpečnosti vašeho účtu, máte možnost si zde zapnout dvoufázové ověření. 

Veškeré prostředky zákazníků jsou drženy odděleně od podnikových účtů, takže je společnost nemůže použít k vypořádání žádných vlastních závazků. 

CurrencyFair je na trhu už řadu let. Má tisíce spokojených uživatelů, kteří své nadšení sdílí na portálech jako je třeba Trustpilot. Právě tady mají více než 4 000 ověřených recenzí. Celkem 94 % uživatelů hodnotí službu kladně.

Zákaznická podpora

Webové stránky i zákaznická podpora je k dispozici v mnoha různých jazycích. Bohužel čeština prozatím chybí. Podpora reaguje poměrně rychle na to, kolik platformu využívá uživatelů. Obvykle se dočkáte odpovědi do 3 dnů. 

Navíc na stránce jsou i rozsáhlé FAQ’s, kde naleznete odpověď na většinu vašich otázek. Pokud zde nenaleznete odpověď, máte možnost kromě emailu i zavolat, a to prakticky kdykoliv. Zákaznická podpora totiž funguje v mnoha zemích a tak budete prakticky vždy spojení, ať už je den nebo noc.

Výhody

 • Nízké poplatky
 • Možnost multiměnového účtu
 • Možnost využít tržiště s ostatními uživateli
 • Automatická konverze měn
 • Opakovaná platba
 • Příjem financí ze zahraničí
 • Přehledná mobilní aplikace
 • Vysoká míra zabezpečení
 • Důvěryhodnost
 • Dobrá zákaznická podpora
 • Žádné víkendové kurzy jako u Revolutu

Nevýhody

 • Zákaznická podpora ani web není v českém jazyce.
 • Při převodu nižších částek je dražší než Wise.

Celkové hodnocení

CurrencyFair je velmi výhodou metodou pro zasílání plateb na účty v cizích měnách. Velkou výhodou oproti ostatním FinTechům má i v multiměnových účtech. Aplikace jako Revolut nebo Curve vám sice dovolí držet různé měny, ale účet v dané měně jako takový nemáte. Na platformách jako je CurrencyFair nebo Wise však ano.

Naše doporučení je CurrencyFair využívat pro platby do zahraničí s vyššími částkami. Díky nižšímu variabilnímu poplatku vyjde platba levněji než s Wise. Naopak u plateb nižších řádů se vyplatí více Wise. Jestliže potřebujete využívat opakované platby, pak je jasnou volbou CurrencyFair neboť Wise tuto možnost zatím vůbec nenabízí.

Jak založit účet

 1. Klikněte na odkaz zde, který vás přesměruje na web CurrencyFair.
 2. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko Sign Up.
 3. Vyplňte údaje, jako oslovení, jméno a příjmení, e-mailovou adresu, heslo a odpovědi na pár otázek.
 4. V dalším kroku doplňte ostatní údaje jako je datum narození, telefonní číslo a adresu.
 5. Následně budete požádáni o vyplnění údajů jako je průměrná výše příjmů a průměrná výše transakcí, kterou chcete odesílat. Jak často a do jaké země budete převody zasílat.
 6. Následně budete požádáni o provedení KYC verifikace.
 7. Po ověření dokumentů v KYC bude váš účet je zpřístupněný a můžete začít odesílat platby.
Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

CurrencyFair

Levné platby do zahraničí.

Hodnocení
Otevřít účet