Raiffeisenbank, nový člen České fintechové asociace, uspořádala v březnu pro studenty Vysoké školy ekonomické v Praze hackathon se zaměřením na digitální budoucnost mobilního bankovnictví. Cílem bylo zjistit, jak si mladá generace představuje budoucnost a jak by mobilní bankovnictví mohlo usnadnit život. 

Hackathonu se zúčastnilo celkem deset čtyřčlenných nebo pětičlenných týmů a jejich finální nápady hodnotila porota složená jak z interních, tak i externích porotců. „Na akci panovala skvělá atmosféra se spoustou pozitivní energie. Všechny týmy, které se zúčastnily, mají můj respekt. Kvalita řešení, které studenti byli schopni během zhruba 24 hodin připravit, mě velmi příjemně překvapila. O to těžší bylo vybrat vítěze,“ říká Ondřej Knot, který usedl do porotcovské židle z pozice spoluzakladatele a CEO firmy Dateio.

 

„Hackathony vnímáme jako důležitou součást inovačních procesů u nás v bance. Zatímco se zaměstnanci v bance a studenty se nám ověřily právě hackathony, se startupy testujeme pilotní projekty a díky našemu Premium API dokážeme podpořit vznik nových fintechových řešení. Díky těmto aktivitám dokážeme urychlovat inovace a být tak bankou, která je blíže klientovi,“ vysvětluje Kristýna Minářová, Innovation & Partnership Manager v Raiffeisenbank.

Inovace jsou nesmírně důležité a pro budoucnost digitálního bankovnictví dokonce klíčové. Jak to tedy bude s tou digitální budoucností? Nápady studentů byly opravdu různorodé, ať už šlo o vylepšení systému spoření, nové investiční produkty, finanční vzdělávání, virtuální asistenty s hlasovým zadáváním nebo integraci třetích stran do bankovního prostředí.

A jak bude vypadat digitální budoucnost mobilního bankovnictví?

Porota měla nelehký úkol rozhodnout o vítězi; nakonec vyhrál tým Slovak Squad s nápadem integrace pravidelných plateb do jednotného ekosystému. „V průběhu hackathonu mě příjemně překvapilo hned několik věcí. Některé týmy ukázaly velmi dobrou technickou a designérskou připravenost, další zaujaly zajímavou businessovou myšlenkou nebo ověřováním svých hypotéz přímo se zákazníky, a prakticky všichni byli velmi profesionální v prezentacích svých výstupů. Zároveň se účastníci snažili o návrh takového řešení, které nebude sci-fi, ale pro banku i klienty přinese v blízké budoucnosti přidanou hodnotu,“ říká Michal Plzák, Head of Digital v Raiffeisenbank.

„Je obdivuhodné, s jakým nadšením a zápalem se studenti vrhli do řešení problému a nechali se vtáhnout do digitální budoucnosti bankovnictví,“ říká Dana Kováčová, Employer Brand Manager v Raiffeisenbank a doplňuje, že ji velice těší zájem studentů, kterých se přihlásilo zhruba třikrát víc,
než dovolovala kapacita.

bankovnictví

Zdroj: Raiffeisenbank

Hackathon pro studenty VŠE rozhodně nebyl tím posledním, co Raiffka chystá. A to i díky vstupu do České fintechové asociace, která vystupovala jako partner hackathonu. „Spolupráce České fintechové asociace s Raiffkou hackathonem pro studenty VŠE odstartovala a už se těšíme, na čem dalším kromě budoucnosti bankovnictví se budeme společně podílet,“ říká Ondřej Machač, výkonný manažer České fintechové asociace.


„V inovačních aktivitách nepolevujeme a hledáme nápady, které klientům nebo zaměstnancům budou usnadňovat život. Kolem takových nápadů jsou často postaveny fintechy, což je jedním z důvodů, proč jsme se stali členy České fintechové asociace. Chceme společně inovovat, protože věříme, že spolupráce fintechu a banky je přínosná pro obě strany,“ uzavírá Kristýna Minářová.

Zdroj: Raiffeisenbank

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!