Praha 17. srpen 2023 – Vykřesat z pouhého nápadu plnohodnotnou firmu – v tom začínajícím fintechům pomůže nový inkubátor Fintech Booster českého studia Applifting. Projekt Appliftingu je určen všem zakladatelům, kteří zatím mají pouze představu o startupu, případně svůj nápad v minulosti neúspěšně validovali. Součástí programu je intenzivní mentoring – jak online pro mimopražské účastníky, tak i osobně v pražských kancelářích Appliftingu. Na závěr Fintech Boosteru se startupy představí síti investorů a předním partnerům Visa, Deloitte či Česká spořitelna prostřednictvím svého programu SeedStarter. Ty nejlepší projekty budou mít možnost postoupit do akcelerační fáze. Projekt odstartuje 27. září a přihlášky do něj mohou zájemci podávat na webu Fintech Booster až do 30. srpna. 

Fintech nás v Appliftingu baví a v minulosti jsme aktivně přispěli k rozvoji různých projektů v této oblasti. Je to zajímavý obor, v němž dnes vzniká obrovské množství nápaditých projektů. Ve střední Evropě však nemají k dispozici žádné inkubační nebo akcelerační programy, které by byly zaměřené přímo na fintech. Proto jsme přišli s nápadem Fintech Boosteru coby programu, ve kterém zakladatelům pomůžeme s validací jejich nápadu a následně i s vývojem aplikace,“ komentuje Jiří Ettler, head of Fintech Booster.

České vývojářské studio Applifting spouští první ročník svého nového inkubátoru a akcelerátoru Fintech Booster, s nímž cílí na zakladatele fintechových startupů v raných fázích. Tedy na projekty, které jsou ve fázi nápadu či svůj rozjezd právě řeší. Foundeři ze střední a východní Evropy mohou přihlášky do programu posílat do 30. srpna, přičemž účast ve Fintech Boosteru je zdarma.

applifting

„Mimo samotný vývoj softwaru chceme české startupové komunitě dávat i něco navíc. Proto pořádáme eventy nebo přednášíme na různých konferencích. Jsem rád, že se Jirka s týmem právě do tohoto projektu pustili a že mohou mladým fintechům na začátku jejich cesty předat naše know-how a pomoci jim v rychlém startu,“ říká Vratislav Kalenda, spoluzakladatel a CEO Appliftingu. 

Z nuly na sto za tři měsíce

Cílem inkubátoru Fintech Booster je formou úkolů a mentoringových sezení pomoci zakladatelům zorientovat se ve startupovém světě jak po stránce produktu samotného, tak i s kroky, které předcházejí založení startupu. Mentoři účastníky naučí pohybovat se ve startupovém prostředí, s nastavením byznys modelu a managementu nebo také s marketingovou strategií.

Inkubátor Fintech Booster odstartuje 27. září v Praze zahajovacím dvoudenním workshopem Boostcamp. Samotný program pak potrvá 10 týdnů. Přihlášené projekty z Prahy a blízkého okolí budou moci po celou dobu inkubace využívat prostory studia pro mentoring a konzultace se zkušenými appliftery. Zahraniční startupy se budou moci programu účastnit vzdáleně online. Protože Fintech Booster začíná nejprve inkubací nápadů, není při přihlášení nutné mít založenou společnost. Program zakončí 8. prosince prezentace zúčastněných projektů odborné porotě. Ty nejlepší postoupí do druhého kola, kterým je akcelerátor. V něm Applifting mladým projektům pomůže s praktickým vývojem aplikací.

„Akcelerovat špatný nápad je ztráta času, energie i financí. Proto Fintech Booster začínáme inkubací, ve které si s foundery definujeme nápad jejich projektu a zda má projekt potenciál uspět na trhu. Jen ty nejlepší nakonec postoupí do druhé fáze akcelerace, v níž se zaměříme na praktický vývoj aplikace. Zároveň plánujeme jak inkubátor, tak i akcelerátor v budoucnu opakovat, a tím každý rok podporovat zajímavé projekty,“ doplňuje Ettler.

Mladé fintechy se silnou podporou Appliftingu

Inkubátor a akcelerátor Fintech Booster studia Applifting získal podporu společností, které samy s akcelerátory mají bohaté zkušenosti. Podporu programu tak přislíbily Deloitte, ČS Seed Starter a Visa.

„Naše společnost podporuje podnikání a inovace v řadě oblastí. Fintech je pro nás zcela přirozený segment, kde můžeme jak čerpat inspiraci, tak pomáhat. Rádi se podílíme na úspěšných příbězích technologických firem, což nás motivuje být součástí programu Fintech Booster, který má shodné cíle s těmi našimi, tedy rozvíjet a podporovat v úspěchu dobré fintechové projekty,“ komentuje za Seed Starter České spořitelny Jiří Skopový.

„Česká finanční scéna poskytuje služby světové úrovně. Máme u nás výborné produkty a hlavně špičkové experty. Chceme, aby tento našlápnutý finanční trh dokázal maximálně těžit ze společných synergií, a proto jsme se rozhodli do projektu Fintech Booster aktivně zapojit. Budeme podporovat lokální ekosystém skrz sdílení expertizy z tuzemska i ze zahraničí a propojíme komunitu ambiciózních fintechů se zavedenými finančními institucemi,“ komentuje Ivo Apetauer, vedoucí týmu specializujícího se na fintech v oddělení poradenských služeb společnosti Deloitte Česká republika.

Studio Applifting se v minulosti podílelo na vývoji řady fintechových aplikací pro mobilní či cloudové bankovnictví Erste Group Bank a mimoto stálo za vznikem aplikace BankID, kterou využívají české banky. Zkušenosti má české studio také na poli inkubátorů. Ve svém interním programu Voyager pomáhá applifterům s rozjezdem vlastních projektů pod záštitou mateřské společnosti. Z tohoto inkubátoru vzešel například projekt GetSnack pro správu firemních snack barů nebo web Dostupnost-léků.cz. 

Více o Appliftingu

Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, Komerční banka a mateřská společnost České spořitelny Erste Group. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na více než 170 pracovníků.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.