Zdroj obrázku: Scott Graham na Unsplash
V prvním čtvrtletí roku 2023 získaly evropské FinTechy od VC investorů 2 miliardy dolarů. Jedná se o propad o 83 % oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku. FinTechové start-upy tak získaly méně financí než start-upy v oblasti klimatických technologií (2,6 mld. dolarů) a deeptech start-upy (2,9 mld. dolarů). Ukazuje to přehled sestavený magazínem Sifted s využitím dat z platformy Dealroom.
Investoři do všech technologických odvětvích v Evropě ve velkém snižují VC investice a FinTechové firmy jsou tímto sníženým zájmem poznamenány nejvíce. V prvním čtvrtletí roku 2022 tak evropské společnosti z tohoto odvětví získaly od investorů 9,7 miliardy dolarů, v prvním čtvrtletí roku 2023 už to byly pouze 2 miliardy dolarů.
V prvním čtvrtletí roku 2023 finančně technologické firmy zaznamenaly opravdu velký propad když bylo uzavřeno 212 investičních kol. Jedná se totiž o nejmenší počet od čtvrtého čtvrtletí roku 2015, kdy jich bylo rovněž 212. V posledních sedmi letech bylo standardem více než 300 kol v každém čtvrtletí.
B2C FinTechy už netáhnou
V prvním čtvrtletí roku 2022 proběhlo minimálně 10 takzvaných „megarounds“ (investiční kola v hodnotě 100 milionů dolarů a více). Například firma Checkout.com získala od investorů 1 miliardu dolarů, firma Qonto získala 552 milionů dolarů.
Naproti tomu v prvním čtvrtletí roku 2023 získaly megarounds pouze dvě evropské FinTech společnosti. V březnu získal britský poskytovatel půjček Abound přes 300 milionů dolarů a francouzský výrobce kryptopeněženek Ledger získal od investorů v březnu 109 milionů dolarů.
Business-to-Business (B2B) FinTechy získaly v prvních třech měsících roku 950 milionů dolarů, což je téměř dvojnásobek oproti jejich Business-to-Consumers (B2C) protějškům (596 milionů dolarů). Navíc číslo pro B2C je zkreslené výše zmíněnou největší transakcí celého čtvrtletí – investiční kolo poskytovatele spotřebitelských půjček Abound. B2B FinTech firmy uzavřely v prvním čtvrtletí roku 128 transakcí, zatímco B2C jen 35.
Zatímco se financování ve všech technologických odvětvích v Evropě oproti loňskému roku snížilo, FinTech je zatím zasažen zdaleka nejvíce.
Healthtech, který v minulosti nezískával od investorů tolik financí jako jiná odvětví, skončil na téměř stejné úrovni jako FinTech – Healthtech start-upy získaly v prvním čtvrtletí 1,9 miliardy dolarů.
Podle VC investorů je to částečně způsobeno širšími makro trendy. Celková nejistota zasáhla i akciové trhy. A právě obavy z budoucího vývoje velmi ovlivňují i ocenění malých začínajících start-upů. Určitou roli také mohou hrát poklesy ocenění u start-upů, ke kterým docházelo v minulém roce. Jako příklad snížení valuace se udává FinTech Klarna, u které došlo ke snížení ocenění o 85 %.
Zdroj: Sifted