Když někdo zmíní bitcoin jako nové peníze či seriózní investiční nástroj, ve většině případů se člověku dostane odpověď taková, že je to naprostá hloupost. V podstatě v každé takové debatě najdete nějakou větu, která je podobná této – Bitcoin je extrémně nestabilní a riziková věc. Když se podíváme do historie, zjistíme, že je to dokonce pravdivé tvrzení. Při bližším zkoumání je ale možné na dlouhodobém horizontu vidět jistý trend. Skoky v ceně jsou stále méně drastické a období velkého růstu a propadů se vyhlazují.
Takto vypadá index volatility bitcoinu od roku 2012 do současnosti. Trend je vcelku jasný. Graf je na období 30 dní. Zdroj: https://buybitcoinworldwide.com/volatility-index/
Před několika dny (konkrétně v pátek 21.10.2022) se na 20denním grafu volatility ukázala jedna velká událost – Bitcoin se stal méně volatilní než světoznámý americký index S&P 500. Je asi pravděpodobné, že na této pozici nevydrží věčně, ale i tak se z toho dá soudit několik věcí. Právě ty si v dnešním článku postupně rozebereme.
Nestabilní trhy kvůli vyhlášení inflace v USA
Investory a finanční instituce obecně ve velké míře ovlivňují jednotlivé ekonomické ukazatele jako nezaměstnanost, hrubý domácí produkt, změna úrokových sazeb apod. Samozřejmě jedním z největších údajů je stav inflace, na který se pak vážou další očekávání.
13.10.2022 byla vydána nová data ohledně inflace. Jak můžete tušit, dobrá zpráva to nebyla. Index spotřebitelských cen USA, ve kterém nejsou započítané energie a jídlo, vzrostl na 6,6 %. Následovat by mělo rozhodnutí Fedu o přidání 75 bazických bodů na úrokové sazby při jejich dalším sezení v listopadu.
Z tohoto oznámení vznikla na trzích značná nestabilita. Jen na S&P 500 byl mezi začátkem a koncem obchodního dne 13.10. rozdíl 2,8 %. Ostatní americké indexy na tom byly s kolísáním hodnoty podobně.
Pohled na samotnou cenu pak ukáže lehký optimismus, neboť od začátku října vzrostla hodnota S&P o necelých 3,9 % a bitcoinu o 2,5 %.
Volatilita S&P 500 a bitcoinu
To nejdůležitější se ale stalo jinde. 20denní index volatility, který měří změny ceny na denní bázi, ukázal, že se bitcoin poprvé od roku 2020 dostal pod cenovou volatilitu obou hlavních amerických indexů S&P 500 a Nasdaq.
“Kapitálové trhy byly za posledních několik měsíců velice volatilní, a to kvůli vysoké inflaci, posilujícímu dolaru, zvyšujícím se úrokovým sazbám, pokračující válce a energetické krizi. Data naznačují, že jsou kryptoměnového trhy v tuto chvíli méně reaktivní na makroekonomické události než na počátku roku 2022, zatímco kapitálové trhy zůstaly velice citlivé”, Clara Medalie, ředitelka výzkumu ve společnosti Kaiko.
Volatilita bitcoinu klesá už od počátku července. To by mělo zhruba odpovídat času, kdy začal kolabovat stablecoin Terra. Clara Medalie dále říká: “Rozpor v aktivitě trhů kryptoměn a tradičních aktiv naznačuje, že jsou kryptoměny v tuto chvíli odolnější vůči makroekonomickým tlakům”.
Graf indexu volatility bitcoinu, indexu Nasdaq a S&P 500. Zdroj: https://decrypt.co
Je to zajímavý fenomén. Tradiční aktiva v podobě akcií jsou v tuto chvíli rizikovější nástroje než bitcoin. Ještě pár měsíců zpět by si tohle nedokázal nikdo představit.
Zároveň se dostává do hry korelační koeficient těchto dvou tříd aktiv. Ten se v tuto chvíli pohybuje na hranici 0,3. Tato hodnota se dá považovat za mírnou až střední korelaci. Pokud by se korelační koeficient udržel na tomto čísle, bitcoin by se mohl začít do budoucna považovat za aktivum, které může do portfolia přinést stabilitu.
Vidle do celého cirkusu hází ještě nejistota ohledně trhu nemovitostí v USA.
“Ačkoliv jsme viděli známky zhoršující se poptávky po realitách a pomalejší růst inflace, trh je stále ve střehu především kvůli zasedáním Fedu příští měsíc. Do té doby pravděpodobně neuvidíme žádné větší výkyvy v ceně. Oblast kolem 19 000 dolarů by měla držet jako oblast podpory i nadále”, řekl Yuya Hasegawa, analytik kryptoměnových trhů japonské burzy Bitbank.
Komentář Davida Stancela – Fumbi
Bude volatalita bitcoinu snižovat oproti S&P500 i v budoucnu? Dá se na tom vydělat?
Nedávno jsme mohli vidět, že 20denní průměr volatility na Bitcoinu poprvé od roku 2020 klesl pod úroveň akciového indexu S&P500. To je pozitivní zpráva pro některé stávající krypto investory, kteří věří, že nižší volatilita na trhu kryptoměn by do sektoru mohla přilákat investory nové. Je nutno podotknout, že nízká volatilita na Bitcoinu je v současnosti způsobena zejména nízkými objemy obchodů během posledních týdnů.
Data ukazují, že volatilita Bitcoinu je na vícero ročních minimech. Zatímco akciový trh a jeho hlavní reprezentant S&P 500 byly v posledních měsících volatilní v důsledku vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb či probíhající války a energetické krize, trh s kryptoměnami momentálně na tyto události reaguje méně citlivě, než tomu bylo například ještě začátkem letošního roku. To naznačuje, že na tradičních trzích stále převládá zvýšená nejistota, riziko a strach, zatímco krypto investoři se při aktuálních cenách již ponořili do fáze akumulace.
V krátkodobém horizontu lze očekávat, že volatilita Bitcoinu se bude mírně zvyšovat. Faktory, jako zvyšování úrokových sazeb či výsledky týkající se inflace (například CPI Index), mohou na Bitcoinu i na akciích způsobit vyšší cenové pohyby směrem nahoru nebo dolů v závislosti na výsledcích jednotlivých ukazatelů i na rozhodnutích Fedu.
V dlouhodobém horizontu, zejména s rostoucí tržní kapitalizací, však s vysokou pravděpodobností bude volatilita Bitcoinu v čase klesat, protože pokud bude v Bitcoinu uloženo obrovské množství kapitálu rozdělené mezi mnoho uživatelů a investorů po celém světě, prodeje ze strany Bitcoinových velryb již nebudou způsobovat tak vysoké cenové pohyby, jak jsme mohli sledovat dosud. Časem může dojít také ke snížení korelace mezi Bitcoinem a akciovým trhem, čímž by se Bitcoin mohl stát aktivem, jehož cenové pohyby nebudou rezistentní vůči cenovým pohybům na akciovém trhu.
Na cenových pohybech aktiv se určitě vydělat dá, ale je třeba být mimořádně opatrný. Pokud někdo uskutečňuje denní obchody založené na cenových změnách například prostřednictvím takzvaných Futures obchodů, je důležité se vyhýbat nadměrně přepákovaným pozicím a emočnímu obchodování. Jedná se však o vysoce rizikové obchodování, které vyžaduje zkušenosti a znalosti z této oblasti. Bezpečnější variantou je nákup aktiv na spotovém trhu a jejich následný prodej při růstu ceny v budoucnosti. V současnosti většina aktiv na krypto trhu včetně Bitcoinu klesla o 70-90 % ze svých maxim, což představuje velmi dobrou příležitost k nákupu těchto aktiv, ať už jednorázově nebo prostřednictvím pravidelného nakupování, například na týdenní nebo měsíční bázi.