Poslední dva roky ekonomika zažívá bouřlivé časy. České firmy trápí vysoká inflace, zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB i neustávající koronavirová krize. Podniky jsou nuceny vypořádat se s nepředvídatelnou situací na českém i celosvětovém trhu a hledají nové cesty k zajištění provozních financí.
Specializované fintechy pomáhají čím dál častěji řešit finanční potřeby firem. Jedním z největších v ČR je Roger který patří do skupiny Komerční banky a v roce 2021 firmám profinancoval už desátou miliardu.
Dostupný a účinný produkt
V roce 2020 zasáhly finanční trhy po celém světě neočekávané změny a podniky se musely vypořádat s novou situací způsobenou opatřeními na potlačení koronavirové nákazy. Dramatický byl pro finanční trhy i druhý rok pandemie, ke které se přidala zvyšující se inflace a s tím související zvyšování úrokových sazeb.
Se zdražováním úvěrů roste poptávka po alternativním financování a v roce 2021 došlo k výraznému oživení financování provozu firem formou faktoringu. Aktuální podmínky na trhu nutí podniky hledat nové cesty k zajištění provozních financí potřebných na mzdy, plnění skladů i běžný chod firmy. “Zatímco u nás projde ročně přes faktoring 3,5 procenta HDP, v Německu je to okolo 12 procent. Do budoucna vnímám v oblasti faktoringu na českém trhu velký potenciál a aktuální situace s inflací a úroky by mohla tempo růstu ještě víc zvýšit,” dodal Adam Šoukal, CEO fintech Roger.
Zkrácení splatnosti faktur v hodnotě 10 miliard
Platební instituce Roger funguje na trhu už devátým rokem. Rok 2021 patřil k těm nejúspěšnějším. Fintechu se za 2021 podařilo profinancovat 4,7 miliard korun, tedy téměř polovinu celkového objemu faktur za 10 miliard korun, které Roger firmám proplatil za celou dobu existence. Z celkového faktoringového trhu, který v České republice ovládají banky, dosahuje tržní podíl Rogera už přes 2 procenta celkových objemů a co do počtu klientů se řadí mezi největší bankovní poskytovatele faktoringových služeb v ČR.
Zdroj: Roger.cz
Nejzřetelněji se potřeba financování každoročně zvyšuje v předvánočním období ruku v ruce se zvýšenou poptávkou distributorů po spotřebitelských produktech. Podzim 2021 trend potvrzuje, viz následující graf.
Zdroj: Roger.cz
Odvětví e-commerce stále dominuje
Počet klientů stále převažuje v oblasti e-commerce. Klientů naopak přibylo v oblasti logistiky. V posledním roce Roger navázal nové spolupráce s logistickou společností ESA logistika a C.S.CARGO. Službu Invoice Financing využívají například také dodavatelé společností Datart, MALL, Pilulka nebo Rohlík. “Za inovativnost a úspěšnou spolupráci s lídrem české e-commerce Alza.cz jsme získali ocenění Treasury projekt roku,” dodal Jan Kotek, produktový manažer fintechu Roger.
Zdroj: Roger.cz
Efektivní fungování služby Invoice Financing je možné především díky rychlé a jednoduché výměně elektronických dokladů. Za tímto účelem Platební instituce využívá rozhraní ORiON EDI, které umožňuje snadné propojení s podnikovým systémem a vše je možné zařídit online na pár kliknutí. Detailní rozhovor s Janem Kotkem, jež má tento produkt na starosti naleznete zde.
Aby si zákazníci fintechu mohli ověřit potenciální obchodní partnery a předcházet riziku dlouhých splatností faktur a neproplacených pohledávek, Roger v roce 2021 zdokonalil službu Roger Ověření. Největší česká databáze na ověření finančního zdraví je bezplatná, zahrnuje vypočtený rating pro 386 212 firem a za první rok fungování ji využilo více než 70 000 uživatelů.
Pro dodavatele je zajištění provozu v období krize klíčové
V roce 2022 se mohou klienti Rogera těšit na modernější a uživatelsky přívětivější webové rozhraní s novými funkcemi. Další chystanou novinkou je investiční automat, který se postará o automatickou iniciaci plateb přímo z bankovního účtu pro investory. Uživatel nastaví individuální cíle, na základě kterých bude investiční automat zadávat nabídku. Platbu v jeho bankovnictví Roger automaticky vygeneruje a uživatel ji pouze potvrdí a autorizuje, například pomocí otisku prstu v mobilní aplikaci svojí banky.
Cesta k první profinancované miliardě trvala fintechu 4 roky, a to od založení v roce 2013 až do prosince 2017. Časové úseky k devíti nulám se postupně zkracovali. Od poloviny listopadu do poloviny prosince roku 2021 Roger profinancoval další miliardu. “V roce 2022 plánujeme profinancovat faktury v nominální výši za 7 až 8 miliard korun podle toho jak se bude celé ekonomice dařit,” řekl Adam Šoukal, CEO Platební instituce Roger.