Bezmála polovina českých firem a podnikatelů v loňském roce inovovala stroje a techniku nebo investovala do automatizace či robotizace. Firmy také využívaly dočasná omezení provozu v pandemii na dlouho odkládané rekonstrukce a údržbu, vyplývá z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.
„Výsledky jsou velmi příjemným překvapením a svědčí o tom, že firmy v pandemii rozhodně nezahálely. Nejčastější aktivitou byla modernizace strojového parku a vybavení, což se týkalo takřka dvou třetin firem s obratem nad 40 milionů korun. Těší mě, že podle sesbíraných dat se téměř pětina respondentů pustila do digitalizace a potvrdila tak covidový trend akcelerace inovací a technologických změn, z čehož bude těžit celá česká ekonomika,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.
Inovace a digitalizace
Čtvrtina podniků se vloni věnovala inovacím produktů a služeb. Každý pátý podnik se zaměřil na digitalizaci a každá sedmá firma na snižování ekologické zátěže (důležitou v rámci ESG). Mezi nejčastější příklady rekonstrukčních činností patřily opravy střech, počítačová údržba a přestavba nemovitosti nebo skladu.
Investice se vyplatily třeba společnosti SpoluWorks Perfecta. „Efekt změn byl epidemiologickými opatřeními podstatně zesílen. Jde zejména o důkladnou digitalizaci firemních procesů. Například bezpapírovost nám umožnila provést virtuálně něco, co bylo bez osobní návštěvy pro mnohé nepředstavitelné – zákaznický audit,“ poukazuje ředitel firmy Ota Horák.
Ziskovost a rezervy
Dopady pandemie a propad ekonomiky se na výsledcích firem citelně projevily. Meziročně horší hospodářský výsledek za loňský rok hlásí 56 procent dotazovaných, naproti tomu zlepšení jen pětina. „Úplně ve ztrátě jsme nebyli, ale o nějakých půl milionů obratu jsme přišli,“ uvádí Markéta Blažková z Penzionu Příbrazský.
Dvě třetiny firem sáhly do svých rezerv a v průměru z nich vyčerpaly 41 procent. O mnohem větší objem rezerv přišli živnostníci a malé firmy, zhruba o polovinu. „Vyčerpali jsme takových 50 procent,“ potvrzuje profesionální fotografka Edita Bízová z Černé u Bohdanče.
Hlavním přáním firem a podnikatelů je touha po rozvolnění a otevření ekonomiky, aby se firmy mohly naplno pustit do podnikání a začít napravovat škody způsobené covidem a dlouhým lockdownem. „Firmy si nepřejí žádné živelné rozvolnění, chovají se i nadále velmi zodpovědně, protože nechtějí přispívat ke zhoršení epidemiologické situace. Na druhou stranu už skutečně potřebují začít fungovat, protože kompenzace státu pomáhají jen částečně,“ uzavírá Pavel Prokop.
Zdroj: Tisková zpráva ČSOB