V našich akciových analýzách jsme se v poslední době nechali unést k technologickým titulům různého typu. V dnešním článku se však vrátíme k našemu známému fintechu. Podíváme se totiž pod pokličku společnosti Payoneer, která se zaměřuje na zprostředkování platebních služeb po celém světě.
Mnozí z našich čtenářů jsou fanoušci fintechů a rádi by kousek takové společnosti vlastnili prostřednictvím svého akciového portfolia. Pojďme tedy zjistit, zda může být právě Payoneer tou správnou volbou.
Historie Payoneer
Idea na založení Payoneeru se zrodila v roce 2005 v hlavě Yuvala Tala, který měl již s oblastí mezinárodních plateb v té době zkušenosti. Frustrovaly jej pomalé, drahé a neefektivní bankovní systémy, které nebyly připravené na svět, který čím dál tím víc začínal pohánět internet. Identifikoval tedy potřebu efektivního řešení pro mezinárodní platby, které by snadno mohli využívat například freelanceři, lidé pracující v zahraničí nebo malé byznysy zapojené v globální digitální ekonomice.
Společnost začala s vydáváním předplacených debetních karet Mastercard, což jejich uživatelům umožňovalo využívat své finanční zdroje i bez nutnosti tradičního bankovního účtu. Tento model se osvědčil zejména v komunitách freelancerů, kteří mají často několik zákazníků z různých zemí. Payoneer se usadil v New Yorku a brzy získal seed investici o objemu 2 mil. $ od 83North a Carmel Ventures.
Již v prvních pěti letech fungování se firma stala nadějným hráčem v byznysu mezinárodních plateb a rozšířila také své produktové portfolio, díky čemuž se stala plnohodnotnou globální platformou. Svým uživatelům nyní nabízela možnost přijímat platby v mnoha měnách, přesunovat zdroje na lokální bankovní účty a spravovat příjmy z různých online platforem na jednom místě. Tyto možnosti přilákaly freelancery a malé a střední podniky napříč Asií, východní Evropou i Jižní Amerikou. Payoneer také zavedl precizní KYC a další procesy pro zajištění compliance, což z něj udělalo vhodného partnera i pro velké korporace.

Poptávka po řešeních tohoto tipu postupně rostla a s ní i Payoneer, který v roce 2016 získal 180 milionovou ($) investici od TCV, což podpořilo další škálování a tvorbu nových partnerství. Do roku 2019 společnost získala významné klienty, jako jsou Airbnb, Amazon nebo Fiverr. Později Payoneer spustil také službu Capital Advance, která společnost posunula více směrem do sektoru embedded finance. Tato služba totiž obchodníkům nabízela pracovní kapitál na základě jejich výsledků na různých e-commerce platformách.
V roce 2021 šel Payoneer na burzu prostřednictvím spojení se SPAC společností FTAC Olympus Acquisition Corp. a získal tak valuaci o hodnotě 3,3 mld. $. Společnost od té doby stále rozvíjí svůj byznys a nabízí podnikům profesionální a moderní finanční nástroje.
Byznys model – Poplatky na každém rohu
Fintechová řešení jsou známá tím, že oproti tradičním institucím, jako jsou banky nabízejí mírnější poplatkovou politiku nebo dokonce některé poplatky odstraňují úplně. V případě Payoneeru tomu tak úplně není a poplatků zde nalezneme opravdu hodně. Je však možné, že tento typ byznysu se jinak profitabilně dělat nedá.
Poplatky se odvíjí od toho, co chcete dělat a zda jste vy či protistrana již klienty Payoneeru. Pokud jsou obě strany klienty, je převod prostředků zdarma. V případě, že chcete přijímat platby od klientů, kteří na Payoneeru účet nemají, můžete počítat s náklady od 1 % do 4 % ze zasílané sumy na základě toho, zda klient zaplatí kartou, převodem nebo jinak. Pokud dostáváte platbu skrze tržiště podporované Payoneerem, poplatek se liší na základě daného tržiště.
Poplatky obdobné výše se platí, když naopak vy chcete někomu zaplatit. Pokud chcete peníze využít nějak jinak, jako si je například vybrat z bankomatu, můžete počítat s poplatkem cca 2,5 €.
Dále zde najdeme i fixní poplatky, jako je například poplatek za první vydanou kartu 30 $ ročně (další karty jsou zdarma) nebo roční poplatek za účet 30 $, který se však vztahuje pouze na účty, které přijaly za rok méně než 2 000 $.
Co se týče produktu Capital Advance, který jsme již popsali v části o historii firmy, tam si společnost účtuje procento z financované částky. Přesné procento však neuvádí, jelikož se nejspíše jedná o dynamickou hodnotu na základě rizikového profilu klienta.
Celkové příjmy společnosti za rok 2024 činily 977 mil. $ a jejich nezanedbatelnou část tvoří také úroky z vkladů klientů, které společnosti vydělaly 256 milionů $, což je poměrově k celkovým příjmům opravdu hodně. Oproti tomu Capital advance produkt vydělal jen 10,5 milionů $. Celkově pak přes platformu proteklo více než 80 miliard $.
Zajímavé je, že za více než třetinu příjmů (340 mil. $) je zodpovědný region Čína, Hong Kong, Macao a Taiwan. Důležitý je však také region EMEA, který vygeneroval 253 mil $ příjmů. Třetím nejdůležitějším regionem pro tuto společnost je APAC, kde získala 186 milionů $. Kolem 100 milionů $ pak společnosti přinesly severní i jižní Amerika.
Rizika
Jedním z rizik, které může snižovat profitabilitu tohoto business modelu je růst nákladů na dodržování legislativních požadavků. Vzhledem k tomu, že je Payoneer aktivní prakticky po celém světě, musí dodržovat regulace hned několika jurisdikcí. Současný trend je navíc takový, že požadavků neustále přibývá.
Dalším značným rizikem je rostoucí tlak konkurence, jelikož vzniká mnoho fintechů se stejným zaměřením, avšak zároveň i zavedení hráči jako Wise, Paypal, Stripe atd. neustále inovují své produkty.
Srovnání s konkurencí
Mezi konkurenty jsme vybrali v technologickém sektoru známá jména, jako jsou Wise nebo PayPal, avšak nezapomněli jsme ani na historického průkopníka v této oblasti Western Union. Srovnání jsme doplnili o Remitly, které jsme původně neznali, avšak v USA je údajně velmi populární.
Překvapilo nás, že Payoneer je ze srovnávaných společností z hlediska tržní kapitalizace, a vlastně i dalších hledisek nejmenší. To však není negativní a značí možný prostor k růstu.

Podíváme-li se na potenciální zisky při držení akcie, není až tak překvapivé, že WU pomalu umírá. Podobný scénář však vidíme i u PayPalu, což jsme již nečekali. V případě Payoneeru a dalších konkurentů se jim pak v časových horizontech delších devítí měsíců daří poměrně obstojně.

Růstovým metrikám jednoznačně kraluje Wise, pokud se podíváme na růst EBITDA. Co se týče obratu, tak se o prvenství přetahuje s Remitly. Slušné výsledky, avšak se značným odstupem od první dvojky, můžeme pozorovat i u Payoneeru. Výsledky Wester Union a PayPalu příliš oslnivé nejsou.

Příjmy může mít společnost jaké chce, důležité je alespoň nějakou jejich část přetavit v zisk. To se v čistých hodnotách nejlépe daří opět společnosti Wise, která má procentuálně víc než dvojnásobnou čistou marži než Payoneer. Naopak vůbec se to nedaří Remitly, které svůj byznys provozuje prakticky se ztrátou.

Při pohledu na rozvahy společností nás může zaujmout, že PayPal disponuje značně větším množstvím hotovosti oproti ostatním společnostem. Co se týče ukazatelů běžné a pohotové likvidity, tak ty má v pořádku prakticky jen Remitly. Ostatní společnosti se pohybují pod nebo blízko spodní hranici doporučených hodnot, což může značit potenciální riziko.

Akcie Payoneer – Cenový graf a shrnutí
Akcie této společnosti jsou kótovány na burze NASDAQ a aktuálně se obchodují za příjemných necelých 7 dolarů. Na cenovém grafu můžeme sledovat po začátku nového roku značnou výprodej způsobenou pravděpodobně strachem z cel, které uvaluje USA na ostatní země. Tato cla by totiž mohla omezit mezinárodní spolupráci a tím pádem i snížit objemy financí, které mezi nimi proudí mimo jiné přes Payoneer.
Zároveň se však blížíme k možné rezistenci naznačené trendovou linkou, od které by graf již mohl pokračovat opět nahoru. Aktuálně tak tedy máme možnost nakoupit tyto akcie možná ve slevě. To nám však ukáže až čas.

Ačkoliv Payoneer ve srovnání se svými konkurenty nevyhrál a dominoval tam především Wise, myslíme si, že se stále jedná o zajímavou akcii a vzhledem k relativně nízké tržní kapitalizace je tam ještě prostor pro růst. Před nákupem si však udělejte svůj vlastní průzkum.
Jak nakoupit akcie Payoneer
Celý proces nákupu je ve skutečnosti velmi jednoduchý a zvládne jej opravdu každý. Pro názornou ukázku využijeme platformu RoboMarkets, ale samozřejmě můžete zvolit i jiného brokera podle svých preferencí. Základní postup bude prakticky identický, jelikož všechny společnosti musí splňovat stejné regulatorní požadavky. Jediný rozdíl může být v grafickém uspořádání jednotlivých prvků platformy.
1. Vytvořte si účet na RoboMarkets
První krok spočívá v založení obchodního účtu. Navštivte webové stránky RoboMarkets a klikněte na zelené registrační tlačítko. Následně vyplníte jednoduchý formulář s vašimi osobními informacemi. Po dokončení registrace bude potřeba ověřit vaši totožnost pomocí oficiálního dokladu – může to být občanský průkaz či řidičák. Toto ověření není výmyslem brokera, ale vyžadují jej protiprání špinavých peněz (AML).

Po aktivaci účtu jej budete muset dobít peněžními prostředky. Vzhledem k tomu, že budete obchodovat americkou akcii, je nejvýhodnější vložit rovnou USD. Nicméně lze použít i CZK, které se při transakci automaticky smění na dolary.
2. Otevřete si profil akcie Payoneer
S připraveným účtem můžete přejít k samotnému obchodování. Spusťte platformu StocksTrader, která umožňuje obchodování s americkými akciemi.

V horním levém rohu hlavní obrazovky najdete vyhledávací pole. Zadejte do něj Payoneer nebo její burzovní symbol PAYO. Upozorňujeme, že RoboMarkets nabízí také CFD kontrakty, které se zobrazují vedle akcií. Dejte si pozor, abyste je nezaměnili s fyzickými akciemi.
Pokud jste postupovali správně, měli byste vidět zobrazení podobné tomu výše.
3. Zadejte objednávku a proveďte nákup
Na pravé straně obrazovky najdete obchodní panel pro zadávání příkazů. Klikněte na modré tlačítko Market, které otevře nové okno.

Market příkaz znamená okamžitý nákup za aktuální tržní cenu. Jediné, co musíte určit, je množství akcií, které chcete koupit. Samozřejmě můžete využít i pokročilejší typy příkazů, ty ale vyžadují hlubší znalost obchodování.