V předchozích analýzách jsme se věnovali inovativním letadlům a autům. V té dnešní se vrátíme k tomu, co je pro nás ve Fintree nejbližší – digitální technologie. Rozebereme si totiž společnost Palantir, která poskytuje software sloužící k analýze a zpracování velkých dat.

Palantir je v posledních letech v investorských kruzích hojně debatovaný. Jak si vede aktuálně a jaký je náš pohled na něj? Pojďme si to rozebrat.

Historie Palantir

Společnost Palantir Technologies byla založena v roce 2003 skupinou, která se skládá ze jmen Peter Thiel, Nathan Gettings, Joe Lonsdale, Stephen Cohen a Alex Karp s cílem vytvořit pokročilý analytický software pro vládní agentury, ale i soukromé podniky.

Ti z vás, kteří sledují svět businessu již delší dobu určitě zbystřili hned u prvního jména ze zakladatelů. Peter Thiel je totiž jedním z prvních investorů Facebooku. Je také přezdívaný donem PayPal mafie, jak se označují bývalí zakladatelé a zaměstnanci PayPalu, kteří nyní založili nebo řídí jinou technologickou společnost. Ukázkovým příkladem tohoto fenoménu je například Elon Musk. Zkrátka pokud vidíte ve vedení nějaké společnosti jméno, které již figurovalo v PayPal, můžete si být téměř jistí, že tato společnost stojí za pozornost.

PayPal mafia
PayPal mafia a jejich společnosti (Zdroj: https://fleximize.com/paypal-mafia/)

Úsměvnou zajímavostí také je, že název společnosti byl inspirován magickými kameny „Palantíri“ z Pána prstů. Tyto kameny umožňovaly svým majitelům mezi sebou komunikovat na dálku a získávat vize o budoucích skutečnostech.

Palantiru se podařilo již ve svých počátcích získat financování od In-Q-Tel, venture capitálové divize CIA, což jí pomohlo stát se významným hráčem na poli technologií využívaných pro národní bezpečnost.

Prvním produktem Palantiru byl Gotham, což je software navržený k tomu, aby bezpečnostní agentury Spojených států mohly analyzovat velká množství dat a vyhledávat v nich vzorce a možná bezpečnostní rizika. Tento software se brzy stal nepostradatelným nástrojem pro vládní agentury jako FBI nebo třeba i ministerstvo obrany, kde sehrává důležitou roli při bojování proti terorismu, vyšetřování finančních zločinů a dalších bezpečnostních záležitostech.

Později společnost představila i produkt Foundry, což je obdobný software, který je však zaměřený na komerční společnosti a analýzu businessových dat. Díky tomu se Palantiru otevřely dvěře ke spolupráci se společnostmi například ve zdravotnictví, financích i výrobě. Navzdory svému úspěchu a růstu čelila společnost v soukromém sektoru často i kritice zejména z důvodu obav o bezpečnost dat.

Palantir se stal veřejně obchodovaným v září roku 2020, kdy byl zalistován na NYSE. Od té doby se také významně zaměřil na umělou inteligenci a začal investovat do tvorby AI nástrojů pro podporu rozhodování.

Business model Palantiru

Firma prodává svůj software formou SaaS (Software as a Service), což je v dnešní době naprosto běžné. Důležitým rozdílem zde však je zaměření na ty největší klienty – vládní agentury, korporace atp. Díky tomu si může Palantir dovolit SaaS model využívat v takovém hybridním režimu.

Standardně se totiž využívá víceméně plug-and-play režim, kdy zákazník zaplatí poplatek a může software začít okamžitě využívat s tím, že disponuje identickou kopií, jako tisíce dalších zákazníků. Hybridní režim Palantiru je jiný v tom, že identické je jádro softwaru, avšak následně ještě probíhá další vývoj na míru přímo pro zákazníka.

Tento hybridní business model má samozřejmě několik nevýhod, mezi které patří zejména vyšší počáteční náklady z důvodu vývoje na míru, problémová škálovatelnost a menší schopnost prodeje menším a středním podnikům.

Mezi výhody však pak patří vysoké marže a vytvoření tzv. vendor lock-in. Pro tento pojem nejspíše neexistuje dobrý český ekvivalent. Jedná se o situaci, kdy je vám nějaký produkt přizpůsoben natolik, že si již nemůžete dovolit jej přestat používat, protože v něm máte veškerá svá data a neexistuje vhodnější alternativa. Díky tomu jste nuceni platit vysoké částky za využívání takového produktu.

Příjmy Palantiru na počátku pocházely 100% zakázek pro veřejný sektor, primárně vládní organizace USA. V průběhu času se však společnosti povedlo úspěšně diverzifikovat i do soukromého sektoru a dalších zemí.

Například ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 celosvětově pocházelo 55,02 % (455 mil. USD) příjmů společnosti ze zakázek z veřejného sektoru. Pokud bychom pro stejnou metriku vzali jen údaje z USA, dostaneme číslo vyšší a to 61,58 % (343 mil. USD). Z hlediska diverzifikace do ostatních zemí je na tom firma již také relativně dobře, jelikož 32,65 % příjmů pochází ze zahraničí.

Úspěch Palantiru v Q4 2024

Jedním z důvodů proč se Palantir dostal do našeho hledáčku jsou překvapivé úspěchy v posledním čtvrtletí roku 2024. Jelikož se jedná o technologickou společnost zaměřenou na AI, očekávání byly již tak vysoké, avšak i ty se společnost podařilo překonat.

Hlavním trhákem byl meziroční růst amerických tržeb o 52 % (Q4 2023 – 368 mil. USD, Q4 2024 – 558 mil. USD). Významně však rostly také celkové tržby (+36 % meziročně), které dokonce překonaly původní odhad 776 mil. USD o 52 mil. USD.

V prvním čtvrtletí roku 2025 společnost očekává tržby mezi 858 a 862 mil. USD a za celý rok pak mezi 3,741 mld. USD a 3,757 mld. USD.

Zdroj: Tisková zpráva o hospodářských výsledcích Palantir Q4 2024

Rizika

Jako jedno z hlavních rizik spatřujeme vznik nových či rozšíření stávajících regulací ohledně bezpečnosti a využitelnosti dat, jako jsou například GDPR či DORA. Tato nařízení by mohla zásadně ovlivnit s jakými daty a jakým způsobem může software Palantiru pracovat. Ku prospěchu společnosti hraje fakt, že USA jsou v implementaci takovýchto regulací zatím v porovnání třeba s EU zdrženlivější.

Dalším z významných rizik je vysoká koncentrace zákazníků ve veřejném sektoru v USA zejména v sektoru vládních organizací. V případě změn v politickém vedení země atp. by mohlo dojít k rozvázání některých klíčových smluv a tím pádem i snížením tržeb.

V neposlední řadě je nutné myslet také na tržní rizika, kdy spousta velkých technologických společností investuje do vývoje podobných nástrojů miliardy dolarů. Zároveň mohou vzniknout také open-source nástroje, které mohou do jisté míry substituovat produkty Palantiru.

Porovnání s konkurencí

Vybrat konkurenty pro Palantir je poměrně oříšek, jelikož jejich business je dost komplexní. Jasným konkurentem je snad pouze Snowflake Inc. a do jisté míry i Datadog, Inc. Alespoň částečně činností Palantiru pak vykonávají Cognizant a Leidos.

Z přehledu profilů je vidět, že je Palantir s velkým odstupem největší z porovnávaných společností z hlediska tržní kapitalizace. Zajímavé však je, že i navzdory této skutečnosti má nejmenší počet zaměstnanců.

Profily porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Porovnat musíme samozřejmě také na návratnost z pohledu ceny akcie. Zde můžeme vidět, že Palantir naprosto drtí své konkurenty, a to zejména pak na dalších časových intervalech. Kdybyste například nakoupili akcie Palantiru před třemi lety, investice by se vám znásobila téměř 7x. U ostatních konkurentů byste s výjimkou Leidosu vždy prodělali nebo by se investice téměř nikam neposunula, což prakticky znamená ztrátu.

Cenová návratnost porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Co se týče růstových metrik, boj probíhá zejména mezi Palantirem, Snowflakem a společností Datadog. Hodnoty ostatních konkurentů jsou poněkud slabé. První tři zmiňované společnosti vykázaly meziročí růst tržeb o zhruba 30 %, což je velmi hezká hodnota. Podobně kladných hodnot dosahuje složená roční míra růstu tržeb v průběhu pěti let, která u snowlaku atakuje hranici 100 %. Zde je Palantir bohužel nejslabší, avšak obecně se i jeho hodnota dá považovat za velmi pozitivní. Navíc to vypadá, že poslední data, která byla oznámena teprve nedávno na Seeking alpha ještě nejsou dostupná.

Růstové metriky porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Na Palantir bylo dlouho pohlíženo skepticky z důvodu obav o jeho ziskovost. Tyto obavy se podle posledních dat již zdají zbytečné. Čistá zisková marže 16,13 % je působivý výkon a relativně dobře jsou na tom i ukazatele návratnosti aktiv (ROA) a vlastního kapitálu (ROE). Společnost taky drasticky poráží své konkurenty v čistém zisku v přepočtu na zaměstnance.

Údaje o ziskovosti porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Pro posouzení rizik se ještě můžeme podívat i na data z rozvah. Zde můžeme vidět, že dluh společnosti je poměrně zanedbatelný a ukazatelé likvidity pohotová likvidity (quick ratio) a běžná likvidita (current ratio) jsou oba vysoce nad doporučenými hodnotami, které jsou 1-1,5 pro pohotovou likviditu a 1,5-2,5 pro běžnou likviditu.

Data z rozvah porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Akcie Palantir – cena, valuace a shrnutí

Ačkoliv byl Palantir původně kótovaný na NYSE, dnes jej najdeme na NASDAQ pod tickerem PLTR. Jeden kus akcie této společnosti se v době psaní tohoto článku obchoduje za 101,36 dolarů, což znamená, že i menší investoři si mohou dovolit koupit kusů hned několik.

K ceně nepochybně patří i informace o valuaci. Podíváme-li se teda na ukazatel P/E GAAP (TTM), což je poměr ceny a výnosů dle standardizovaných účetních postupů za posledních 12 měsíců, zjistíme, že je akcie dramaticky nadhodnocená. Tento trend však můžeme v poslední době pozorovat téměř u všech technologických akcií.

Valuace porovnávaných společností (Zdroj: https://seekingalpha.com/)

Pohledem na cenový graf zjistíme, že nějakou důmyslnou technickou analýzu provádět nemusíme a je zde jasný rostoucí trend. Hezky je také vidět, že cena téměř vždy reaguje na zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrtletí. Poslední dvě čtvrtletí se vydařila, což investoři soudě dle vysokých zelených svící vyhodnotili jako signál k nákupu.

Cenový graf akcie Palantir (zdroj: https://www.tradingview.com/)

Souhrnně hodnotíme Palantir jako velmi zajímavou akcii, pokud do svého portfolia hledáte technologický titul. Je třeba si však dávat pozor na to, že podle ukazatele P/E je akcie opravdu hodně nadhodnocena a může se vést na současném trendu investování do AI společností.

Návod na nákup akcií Palantir na RoboMarkets

Pokud byste si chtěli zakoupit akcie Palantir nebo jiného konkurenta, ukážeme vám jednoduchý postup, jak na to. Použijeme platformu RoboMarkets, se kterou máme dobré zkušenosti, ale obdobný proces můžete použít i u jiných brokerů.

1. Založte si účet u RoboMarkets

Pro nákup akcií je nejprve nutné si založit obchodní účet. Tento krok zvládnete snadno online během několika minut z pohodlí domova. Začněte návštěvou webových stránek RoboMarkets, kde kliknete na tlačítko „Otevřít účet“.

Poté se vám zobrazí formulář, který je třeba vyplnit. Součástí tohoto formuláře je také sekce pro nahrání osobních dokladů. Tento krok je standardní a vyžadují ho všichni brokeři v souladu s pravidly proti praní špinavých peněz.

Jakmile formulář vyplníte a vaše totožnost bude ověřena, stačí poslat na účet brokera peníze, které plánujete použít na nákup akcií.

Robomarkets otevreni účtu

2. Vyhledání Palantir v platformě StocksTrader

Po úspěšném dokončení prvního kroku se přesuňte do platformy StocksTrader. V levém horním rohu najdete vyhledávací pole, do kterého stačí zadat „PLTR“. Zobrazí se vám několik možností.

Pokud chcete nakoupit akcie Palantir, ujistěte se, že vybíráte skutečné akcie kótované na NASDAQ, nikoliv CFD.

Vyhledání ticker Palantir

3. Zadejte příkaz k nákupu

Po výběru správné položky se dostanete do sekce, kde můžete akcie Palantir nakoupit během několika kliknutí. Na pravé straně obrazovky uvidíte modře označené různé typy příkazů. Pro začátečníky je nejjednodušší příkaz typu „market“, který během obchodních hodin umožňuje nákup za aktuální tržní cenu.

Stačí na tento příkaz kliknout, zadat počet akcií, které chcete koupit, a vše potvrdit tlačítkem „Nákup“. Zakoupené akcie se během chvíle zobrazí ve vašem portfoliu.

Příkaz k nákupu Palantir
Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

RoboMarkets

Broker pro nákup akcií RoboMarkets

Hodnocení
Přečíst recenzi