Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy pro vás máme přichystanou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním článku se budeme ve velkém věnovat firmám kolem Elona Muska. Co Elon Musk vymyslel nového? Podíváme se například na umělou inteligenci Grok, která oficiálně přešla do open-source režimu, ukážeme si na pokroky týkající se lodi Starship, ale povíme si třeba i něco o humanoidních robotech v Mercedesu. Přejeme vám příjemné čtení.
Elon Musk udělal z vlastní Grok AI open-source projekt
V minulém týdeníku jsme vám popsali nespokojenost, s jakou Elon Musk komentoval kroky OpenAI týkající se jejich systémů umělé inteligence. Musk firmu osočoval z porušení smluvních podmínek a slibu, ve kterém se zaručili k dodržování open-source principů. Vizionář očividně nechce být za pokrytce (nebo marketingový tým doporučil) a rozhodl, že přehodí vlastní AI s názvem Grok do open-source režimu.
Reakce na platformě X byla ve většině případů pozitivní. Od počátku minulého týdne tak již můžete volně nahlížet do kódu Grok AI, inspirovat se, nebo jej jakkoliv jinak využívat.
Více na stránkách Cointelegraph.
Třetí start lodi Starship z dílen SpaceX
SpaceX je z hlediska vesmírného průzkumu naprostým fenoménem, který možná udělá cesty do tohoto nebeského prostoru dostupné i pro širší masy v blízké budoucnosti. Firma dělá neustálé pokroky, které se dnes týkají hlavně obyvatelného modulu Starship. Ten má totiž dostat lidi na rudou planetu – na Mars.
Třetí vzlet lodi o délce 400 stop zaznamenal další pokroky. Všech 33 motorů bylo zažehnuto správně, odhození této části způsobem zvaný “hot staging” se povedlo na jedničku. Starship nakonec dosáhla orbitální rychlosti, ke které Elon Musk gratuloval celému týmu. Nové úspěchy pak nastaly při úspěšném otevření nákladového prostoru a testování přečerpávání paliva.
Nakonec se firma rozhodla, že již motory u Stashipu nezapne, čímž nechá loď spadnout zpět.
Více na stránkách Techcrunch.
Prodej zaměstnaneckých akcií SpaceX jen při dobrém chování
Poněkud úsměvná situace ve SpaceX se týká zaměstnaneckých akcií. Lidé, kteří chtěli nějakou část firmy získat, museli podepsat určité podmínky. Mezi nimi jsou naprosto standardní věci jako povolení zpětného odkupu ze strany firmy po odstoupení zaměstnance z firmy apod.
Kontroverze pak spočívá v dalších pravidlech, která pracovníky postihují za “špatné chování” a “neuctivé” jednání vůči firmě, stejně jako že v případě takových činů může firma odkoupit akcie za 0 dolarů.
Více na stránkách Techcrunch.
Stane se z Redditu meme akcie?
Firma Reddit začala plánovat vstup na burzu skrze IPO, které ale nebude úplně standardní. První věcí je, že někteří uživatelé dostanou akcie jen tak. Druhou zvláštností bude neexistence tzv. Lock-up agreementu. Vzhledem k tomu, jak pospolitě dokáže komunita v některých případech držet (pamatujete si na kauzu GameStop?) je klidně možné, že se z Redditu stane další meme akcie, která extrémně rychle vypumpuje, jen aby následně spadla do hluboké propasti.
Více na stránkách Techcrunch.
LinkedIn plánuje do svých služeb přidat i hry
LinkedIn je sociální síť, jejímž cílem je propojovat profesionály z všemožných oborů. Novinkou, kterou chce Microsoft do této aplikaci vpustit, je kupodivu gaming.
První aplikace by měly být klikacího typu, ve kterých se dá vytvořit každému uživateli skóre. To může sdílet, dá se s ním soutěžit atd. Microsoft tímto krokem cílí hlavně na zvýšení času, který uživatelé na platformě tráví.
Více na stránkách Techcrunch.
Mercedes začíná s pilotním testováním humanoidních robotů
Humanoidní autonomní roboti jsou dlouho očekávaným snem, který se postupně přesouvá do reality. Jednoho z nich má třeba Tesla, zajímavé ukázky pocházejí z Boston Dynamics, a nově se do této skupiny připojila i automobilka Mercedes v partnerství s Apptronik. Robotů půjde do firmy nejprve pár, avšak i tak se jedná o značný úspěch pro obě strany. Mercedes bude těžit z hávu futurismu, zatímco Apptronik získá do svého portfolia značku známou po celém světě.
Více na stránkách Techcrunch.
Evropský parlament schvaluje první ucelený zákon týkající se AI
Evropská unie je útvar, kterému většinou trvá roky, než se vůbec nějak rozhodne, a to ještě ne vždy dobře. Tentokrát se zdá, že se alespoň rychlost vylepšila, neboť se z bruselských úřadů zjevil zákon dávající rámec systémům umělé inteligence.
Soubor pravidel by měl směřovat k etickému používání těchto systémů a jejich součinnosti se základními lidskými právy. Jednou z věcí, které Ai Act vyloženě zakazuje, je využívání umělé inteligence při biometrických skenech.
Více na stránkách Cointelegraph.