Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku z kryptoměnového světa, ve kterém pro vás pravidelně píšeme o těch nejzajímavějších zprávách z předešlých sedmi dní. V dnešním vydání si v krátkosti řekneme pár slov o nové nejvyšší ceně bitcoinu a dosažení ATH, ukážeme si hned několik memecoinů, které trend poslal prakticky na měsíc, podíváme se i na ETF fondy, a v neposlední řadě rozbalíme informace přímo od FBI, které se budou týkat podvodů spojovaných s kryptoměnami. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.
Bitcoin má nové ATH po zveřejnění dat o nezaměstnanosti v USA
Největší kryptoměna na světě Bitcoin se minulý týden vyšplhala na novou nejvyšší cenu. Stalo se tak po několika letech od minulého býčího trhu. Co mohlo za prolomení rezistence, která se na této cenové hladině schovávala?
Tím posledním popostrčením přes minulé ATH bylo pravděpodobně vydání nových informací ohledně nezaměstnanosti v USA. Výsledky dopadly pozitivně, což mělo za následek pozitivní sentiment týkající se snížení úrokových sazeb. Jakmile se totiž sazby sníží, začnou být peníze levnější a investoři a podniky budou mít o něco volnější ruce.
Toto překonání ATH ukázalo ale i jednu věc, se kterou moc lidí z komunity nepočítalo. Bitcoin se totiž poprvé nezachoval podle cyklů, které dodržoval v minulých letech. Tehdy se bitcoin na ATH dostal vždy až po půlení, nikoliv před ním. Analytici z komunity jsou tak toho názoru, že jsme dnes na neprobádaném území a nemůžeme pořádně ani odhadovat, co by se snad mohlo s cenou v příštích měsících stát.
Více na stránkách Cointelegraph.
Kimchi Premium a cena bitcoinu na 72 000 dolarech
Svým způsobem vtipnou věcí je tzv. Kimchi Premium. Jižní Korea má poměrně složité zákony týkající se kryptoměn, které řeší praní špinavých peněz, remitence apod. Díky této situaci je pro tamní obyvatele poměrně složité nějaký bitcoin nakoupit. Nemyslete si ale, že se zde žádné kryptoměny nenakupují. Ba naopak. Kvůli hladu, který zde po nich je, jsou jihokorejští investoři ochotni zaplatit i vyšší cenu než za jakou se bitcoin standardně obchoduje.
V době psaní článku se cena bitcoinu na jihokorejském trhu vyšplhala na 72 000 dolarů, zatímco ve zbytku světa se pohybovala na 70 000 dolarech.
Více na stránkách Cointelegraph.
Blackrock Global Allocation Fund bude kupovat ETF na spotový bitcoin
Blackrock je společnost, která má momentálně pod správou největší množství kapitálu na světě. Jeden z jejich provozovaných fondů se jmenuje Global Allocation Fund, jehož cílem je investice prakticky do všech tuzemských i zahraničních akciových titulů, dluhových nástrojů a jiných produktů finančního trhu.
Právě tento fond, ve kterém je celkově uloženo necelých sedm miliard dolarů, plánuje nakupovat ETF na spotový bitcoin. Uhodnete jaké značky? No samozřejmě od Blackrocku! Jestliže tedy tento fond ve svém portfoliu vlastníte, pravděpodobně budete zanedlouho i nepřímými držiteli bitcoinu.
Více na stránkách Cointelegraph.
Memcoiny celebrit dělají skoky o tisíce procent za pár dní
Memecoiny jsou kapitola sama pro sebe. Dogecoin udělal díru do světa, SHIBA INU je na tom dost podobně. Momentálně jsou ale v módě prezidentské volby v USA a s nimi spojené tokeny na blockchainu Solana se jmény jako Jeo Boden, Doland Tremp apod. Nutno podotknout, že jejich zhodnocení za posledních pár dní je samozřejmě ve stovkách a tisících procentech.
Více na stránkách Cointelegraph.
Grayscale a Coinbase přesvědčují SEC o ETF na spotový ether
Prosadit ETF na spotový bitcoin byl celkem oříšek, který trvalo rozlousknout prakticky roky. Další na řadě by mělo být Ethereum. Minulý týden se ohledně této otázky sešli představitelé Komise pro kontrolu cenných papírů v USA a zástupci firem Coinbase a Grayscale. Nikoho asi nepřekvapuje, že z toho žádný velký výsledek není. Koneckonců – ether je z pohledu SECu skoro cenný papír vydávaný bez povolení, což může vyvolat řadu problémů. Na druhou stranu se to dá brát jako další krok k něčemu, co se dříve či později stejně povede.
Více na stránkách Cointelegraph.
Celková hodnota v DeFi překročila 100 miliard dolarů
Když roste cena bitcoinu, zvětšují se i tržní kapitalizace zbylých kryptoměn. Podle analytického serveru DefiLama, který se zabývá hlavně decentralizovanými financemi, se hodnota tokenů uzamčená v těchto protokolech dostala nad 100 miliard dolarů. Jen samotný stakingový protokol Liquid v sobě drží necelých 39 miliard dolarů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Podle FBI vzrostl v roce 2023 počet podvodů spojených s kryptoměnami o 53 %
I z takové agentury jako FBI občas vypadnou zajímavé statistiky. Jednou z nich je i množství podvodných investičních schémat, ve kterých hrály nějakou roli kryptoměny. Podle agentury mohly kryptoměny za celkem 86 % všech investičních podvodů v USA za rok 2023. Množství ztracených peněz se zvýšilo z 2,57 miliard dolarů na 3,94 miliard dolarů, zatímco celkový ztracený objem peněz z investičních podvodů dělá 4,57 miliardy dolarů za rok.
Zajímavým dodatkem je také rozdělení dle věkových skupin. Nejvíce byli zasaženi lidé mezi 30 až 50 lety a nad 60 let.
Více na stránkách Cointelegraph.