Drazí čtenáři, vítejte u dalšího vydání již tradičního týdeníku z kryptoměnového světa. Jako vždy jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější novinky, které stojí za to sledovat. Na hlavním místě dnešního článku se podíváme na Twitter. Elon Musk znovu čeří vody, chce změnit jméno a zdá se, že by někde uprostřed toho mohl být zakomponovaný i Dogecoin. Pojďme se na to všechno společně podívat.
Bude Dogecoin základem “nového” Twitteru?
Když už se zdá, že hodnota internetového dramatu dosáhla vrcholu, přijde Elon Musk a do ohniště přileje trochu benzínu. Asi tak by se dal shrnout jeho poslední čin. Před pár týdny šlo o logo Twitteru, které změnil na ikonu Dogecoinu. Naopak teď je v plánu celý Twitter přejmenovat, přičemž to vypadá, že někde uprostřed celého toho cirkusu bude stát právě kryptoměna Dogecoin.
Proč vlastně k tomuto rebrandingu došlo? Původním záměrem Twitteru bylo vytvoření sociální sítě, kde budou uživatelé sdílet relativně krátké útržky textu. Jakmile však přišel Elon Musk, plány této platformy se značně změnily. Cílem je vytvořit “everything app”, což by se dalo přeložit asi jako “aplikace pro všechno”. Jméno Twitter, které vychází ze štěbetání ptáčků, tomuto grandióznímu cíli zásadně neodpovídalo. X je rozhodně univerzálnější jméno, které tomuto nápadu svědčí mnohem lépe.
Pro kryptoměnovou komunitu je pak zásadní Dogecoin. Již dlouhou dobu je Elon Musk velkým zastáncem tohoto projektu. V minulosti se spekulovalo o zakomponování dogecoinu do Twitteru. Tentokrát by se to ale mohlo stát skutečnou realitou, což reflektovala i cena za jeden coin, která po tomto oznámení vystřelila o necelých 10 % nahoru.
Více na stránkách Decrypt.
Dceřiná společnost Société Générale je první plně licencovaný kryptoměnový obchodník ve Francii
Znáte společnost Forge? Jde o dceru francouzské třetí největší finanční instituce Société Générale. Kromě toho se ale tato firma stala vůbec prvním plně licencovaným obchodníkem s kryptoměnami ve Francii na více služeb zároveň. Držitel této licence má kompletně rozvázané ruce k tomu, aby mohl poskytovat služby jako úschova digitálních aktiv, jejich nákup a prodej, a k tomu samozřejmě jejich vzájemné obchodování.
Pro Forge a SG to je jistě velký krok kupředu, který by mohl nabídnout šanci k útoku na menší, avšak dynamičtější společnosti. Samotná SG se v minulosti kryptoměnového sektoru rozhodně nebála. Mají historii s projekty jako Tezos či eurovými dluhopisy na ethereovém blockchainu.
Více na Cointelegraph.
Celsius dokázal usmlouvat cestu z bankrotu
Celsius byla kryptoměnová platforma zaměřená na půjčky. Projekt fungoval bez větších problémů až do chvíle, kdy se zřítila Terra, což bylo v červenci 2022. Zanedlouho poté Celsius zastavil veškeré vklady a výběry a v zásadě hned na to vyhlásil bankrot. Pro spoustu lidí se Celsius ukázal jako černá díra na peníze. Zázraky se ale občas dějí a teď to vypadá, že by se mohly nějaké prostředky vrátit.
Vracení majetku má dvě části. V té první jde jen o prostředky na účtech, které snad budou vráceny v plné výši. Druhým problémem jsou peníze uzamčené v protokolech Celsiu. Pro tyto nedobrovolné “věřitele” to bude fungovat tak, že část svých prostředků dostanou zpět v kryptoměnách a zbytek bude v akciích společnosti vzešlé z bývalé firmy.
Více na Cointelegraph.
Kuwait zakázal transakce s virtuálními aktivy
Regulátoři řádí nejen na západě, ale i v celém zbytku světa. Novou obětí státního šílenství je i Kuwait. Tento malý stát na pobřeží Perského zálivu potvrdil, že přistoupí na kompletní prohibici veškerých kryptoměnových aktivit.
Do toho se nezapočítávají pouze služby typu směnárny a burzy, nýbrž i těžba kryptoměn a platby. Oficiálním důvodem celé téhle šaškárny není nic jiného než ochrana uživatele před riziky digitálních aktiv a obrana před terorismem.
Více na Cointelegraph.
Zakladatel OpenAI spustil vlastní kryptoměnu Worldcoin
OpenAI jistě znáte – projekt umělé inteligence, ChatGPT atd. Co už ale možná nevíte, je fakt, že zakladatel této společnosti spoluvytvořil i svůj vlastní kryptoměnový token, který má být použitý při rozlišování mezi umělou inteligencí a člověkem. V komunitě se okamžitě objevili zastánci, kterým se nápad líbí, ale také hlasití odpůrci s argumenty o dystopii. Worldcoin je již zalistován například na burzách Binance a Bybit.
Více na Cointelegraph.
Pár v Tennessee prodával “požehnání od boha” skrze kryptoměny
A teď něco na odlehčení. Odpustky jsme u nás již měli. Co ale slova od boha v příjemném balení kryptoměn? Přesně s tímto nápadem přišel pár v americkém Tennessee. Přes 100 lidí uvěřilo pohádce s názvem “Blessing of God Thru Crypto”. Než bylo toto falešné investiční schéma zrušeno, stihlo do něj přitéct přes 6 milionů dolarů. Samozřejmě se jednalo o čistý podvod a pár byl zadržen.
Více na serveru Cointelegraph.