Každý stát si musí hlídat své hranice a obyvatelstvo. Pokud se chce rovnat svým případným soupeřům, potřebuje k tomu špičkovou technologii, která v kritických momentech nezklame. Jedna z těchto firem, na které se spoléhá největší síla planety, je právě Lockheed Martin. Jde o jednu z největších akciových společností v sektoru bezpečnosti a letectví v USA. Firma se zaměřuje na všechny druhy techniky, které sahají od vody až po vesmír. Celý zástup těžké techniky pak doplňuje podpůrnými informačními systémy.

V tomto článku si rozebereme celé podnikání společnosti Lockheed Martin. Nejprve se podíváme na trochu historie. Od té se odrazíme k současnému podnikatelskému modelu a stavu finančních výkazů. V posledním části si pak prakticky ukážeme, jak do akcií Lockheed Martin investovat s pomocí akciového brokera RoboMarkets.

Historie společnosti – Od jednoduchých letadel k vesmírné technologii a tankům

Kořeny současného Lockheedu sahají až do roku 1912. Devět let poté, co bratři Wrightové úspěšně vzlétli, vytvořili sourozenci rodiny Loughead svou vlastní leteckou společnost. Loughead nabízel vyhlídkové lety pro běžnou populaci. Tento podnikatelský model fungoval dalších 8 let. Po první světové válce přišel extrémní růst nabídky letadel, který nakonec první pokus ukončil.

Šest let poté založil jeden z bratrů (Allan) nový projekt s názvem Lockheed Aircraft Company. S dalšími společníky se pustili do stejného oboru, vyzbrojeni vědomostmi z první firmy. Jejich vůbec prvním výrobkem bylo letadlo Vega Model.

Netrvalo to nijak dlouho a Lockheed produkoval několik letadel týdně. Postupně se přešlo na vývoj nových typů. Kromě jednomotorových strojů bylo navrženo i několik vícemotorových letadel, která později dala základ pro produkci válečných bombardérů.

I když není nutné, abychom vypisovali všechny modely letadel v historii firmy, určitě bychom měli zmínit takové legendy jako SR-71 Blackbird, C-130 Hercules a třeba P-80 Morning Star – první americká stíhačka s oficiálním sestřelením nepřátelského letadla.

nationalinterest.org

Kromě této “technické” části má Lockheed i svou politickou roli. Společnost například v roce 1971 čelila riziku bankrotu, který byl vyřešen půjčkou v řádech stovek milionů od americké vlády. Od padesátých let do konce sedmdesátek bylo odhaleno, že Lockheed zaplatil úplatky politikům po celém světě v hodnotě 22 milionů dolarů kvůli vyjednávání dodávek vojenské techniky.

V roce 1995 došlo na spojení s firmou Martin Marieta. Celý merger se vyšplhal na hodnotu 10 miliard dolarů, přičemž výsledkem je dnešní značka Lockheed Martin.

Podnikání společnosti Lockheed Martin

Současný Lockheed Martin je multioborová firma. Kromě letadel a vrtulníků vyvíjí i raketové systémy, informační systémy a velkou řadu prototypálních zbraní. Samozřejmě je potřeba myslet i na pokrok, který společnost udělala ve vesmírných systémech.

Abychom to měli vše černé na bílém, pojďme si teď projít všechny složky podnikatelského modelu Lockheed Martin.

Aeronautics

Aeronautics je segment zaměřující se na leteckou technologii. Nejde jen o stíhačky a jiné bojové stroje, nýbrž i o “pouze” logistické a přepravní prostředky. Společnost rozhodně nezůstává pozadu a soustředí se i na vývoj bezpilotních letounů a s nimi spojených technologií.

Hlavním tahounem celé této skupiny je program stíhaček F-35. Ten generoval v roce 2022 celkem 27 % veškerých tržeb a zastával 66 % segmentu Aerospace.

wikipedia.org

V této skupině figuruje i program nazvaný Skunk Works. Jde o výzkumnou divizi, která má za cíl prozkoumat nové technologie a jejich praktické využití. Skunk Works funguje již od Druhé světové války. Znovu – nejedná se pouze o bojovou techniku, ale i o průzkumné a informační systémy, drony, nadzvukové pohony apod.

Missiles and Fire Control

V tomto segmentu má Lockheed Martin své raketové a obrané systémy. Jde technologie určené proti letounům a raketám, o útočné systémy vzduch-země, o systémy podpory jednotlivých misí, ale také jsou zde například systémy pro management energie a utajované programy armády USA

Rotary and Mission Systems

Divize Rotary and Mission System navrhuje, vyrábí a udržuje všechnu možnou technologii týkající se vojenských a civilních helikoptér, lodí, pozemních obranných systémů, radarových systémů, kybernetické války atd.

V tomto segmentu můžeme najít také značku Sikorski, která obstarává právě vrtulníky. Například můžeme uvést modely Black Hawk, Seahawk a Combat Rescue Helicopter.

wikipedia.org

Space

Vesmírná divize má za cíl vývoj a produkci vesmírných transportních systémů a satelitů. Jelikož je Lockheed Martin v první řadě zbrojařská firma, přirozeně jsou zde i experimenty s útočnými a obrannými technologiemi. V první řadě jde ale o informační systémy v podobě různých senzorů, GPS satelitů apod. Lockheed ve své výroční zprávě přímo zmiňuje, že je zde mnoho utajených projektů.

V tabulce níže můžete vidět, jak se jednotlivé divize dělí podle celkových výnosů, které do společnosti přinášejí.

Daleko před ostatními je na prvním místě sekce Aeronautics s celkovými výnosy 27 miliard dolarů, tedy 41 % firemních výnosů. Druhé místo drží divize RMS s 16 miliardami dolarů, což je zhruba 24,5 procenta celkových výnosů. Následují sekce Space a Missiles and Fire Control, které jsou v zásadě na stejném místě, přičemž každá z těchto divizí přináší necelých 17,2 procent výnosů.

Rizikové faktory

Chápat podnikání společnosti, do které investujete, je naprosto zásadní. Kromě samotných produktů s tím ale souvisí i rizika, kterým firma čelí.

Pro Lockheed Martin je jedním z největších rizik vláda Spojených států amerických a její změny. Jakožto zbrojař je Lockheed Martin pod velkou kontrolou státu, který v roce 2022 přinesl 73 % celkových výnosů společnosti. I když se z pohledu armády a ekonomiky jedná o nejsilnější stát světa, rozhodně to není bez rizika. Dluhový strop USA může omezit investice do nových vojenských technologií. Může dojít k pádu vlády a k pozdržení rozhodování. Obecně je zde riziko toho, že se priority přesunout z obrany na jiné části země, což by pro Lockheed znamenalo značnou ztrátu.

S výše zmíněným samozřejmě souvisí i dodávky z programu F-35. Letadla F-35 přináší 27% všech výnosů společnosti, takže jakékoliv pozdržení dodávek či plateb apod. může významně ovlivnit finanční situaci firmy.

Není třeba zmiňovat, že společnost významně ovlivňuje celé geopolitické prostředí, systémy na výběr dodavatelů ve státních zakázkách apod.

Finanční situace Lockheed Martin

Pojďme se teď podívat na to hlavní, co žene společnost kupředu. Finance podniku jsou základem, na který by se měli soustředit všichni investoři. Jak je na tom náš zbrojař Lockheed Martin?

Nejprve si ukážeme začátek výsledovky. Firma potřebuje výnosy k tomu, aby mohla fungovat, takže je jen logické, že jde o jednu z nejsledovanějších metrik. V grafu níže můžete vidět výnosy za posledních 12 let, které jsou ještě ke všemu rozdělené podle jednotlivých firemních divizích.

Jak jsme si již řekli, největší sekcí je Aeronautics, a to za všechny zobrazené roky. Divize Aeronautics roste v kuse již od roku 2013.

statista.com

Z celkového pohledu není Lockheed Martin nijak slavný. Mezi lety 2010 až 2017 společnost v podstatě stagnovala. Následně přišla rychlá vlna růstu, která trvala až do roku 2021. Minulý rok celkové výnosy poklesly. Teď se můžeme pouze dohadovat o tom, jestli se tento propad stane trendem, či nikoliv.

Celkový dluh LMT se zvedl skoro o 50 %, a to jen za poslední 4 roky. 

seekingalpha.com

V tomto ohledu je důležité zamyslet se především nad tímto – do jaké míry je vláda Spojených států amerických ochotná financovat a držet nad vodou podnik v případě, že by byla situace nezvladatelná. Celkový dluh stále roste, zatímco výnosy a čistý zisk stagnují. To není dobrá situace.

Kdykoliv chcete posoudit zdraví a kvalitu společnosti, vždy se hodí porovnávat metriky s ostatními podniky v oboru. Dá vám to obrázek o celkovém odvětví jako takovém a zjistíte, jestli je vaše akcie spíše podprůměrná, nebo naopak.

Do naší peer groupy jsme vzali evropský Airbus, zbrojaře Raytheon (který je jedním z největších na celém světě), světoznámý Boeing a další zbrojaře Northrop Grumman a General Dynamics.

Začněme pěkně popořadě – od toho, jak se vlastnictví těchto akcií vyplácelo akcionářům. Na grafu můžete logicky vidět zlomy, které jsou společné pro všechny akcie. Na začátku roku 2020 zde byla covidová krize, která měla velmi negativní vliv zejména na celý turistický sektor, na který je přirostlý i segment leteckých firem. Naštěstí se tento bouřkový mrak přehnal a letectví je dnes již v plném proudu.

Když celou skupinu zhodnotíme v konkrétních číslech, jednoznačným vítězem je Northrop Grumman se zhodnocením 435 %. Na druhém místě je Lockheed Martin, poté General Dynamics a zbytek firem následuje.

Jelikož jde o celkové akcionářské výnosy, započítávají se zde i všechny dividendy. Samozřejmě pokud vás zajímá krátkodobější horizont, můžete ho v tabulce výše najít také, ale pro akcie je vhodné zvolit alespoň pět let.

Teď už to zajímavější. Absolutní čísla jsou poměrně nevypovídající. Proto se budeme dále soustředit hlavně na relativní ukazatele. Na začátek růstové metriky.

Za posledních pět let rostly výnosy Lockheed Martin v průměru o 5,64 % ročně. Není to nic slavného, avšak podobně “neslavná” čísla lze najít i u jiných firem z našeho porovnání. Jediná společnost, která LMT předběhla, je znovu Northrop Grumman se 7% růstem. General Dynamics jsou třetí. Airbus a Raytheon se dokázaly vyšplhat lehce nad nulu a Boeing je v těžkém mínusu, který byl způsobený především kauzou s chybovostí letadel.

Růst čistého příjmu na tříletém horizontu je ještě horší. Northrop Grumman překonal LMT osmkrát, ale na druhou stranu je převážná část firem v pravidelné ztrátě a žádný růst se u nich nekoná.

Další na řadě je efektivita řízení podnikového kapitálu. Nejprve marže. Díky nim můžeme zjistit, jak ziskový je podnik na různých úrovních výsledovky. EBITDA Margin, či jinak řečeno marže na provozním zisku společnosti, je u Lockheed Martin třetí nejlepší, a to na úrovni 15,28 %. Naší akcie předběhl znovu NOC, a tentokrát se dostal do vedení i Raytheon. 

Dvě z nejznámějších a nejsledovanějších metrik jsou ROA a ROE, tedy rentabilita celkových aktiv a rentabilita vlastního kapitálu. Podle webu CSIMarket má průmysl Aerospace and Defense ROE a ROA na hodnotách 22 % a 3 %. Jak si oproti tomu stojí naše skupina?

Lockheed Martin má ROE oproti průměru průmyslu 3krát lepší. To stejné platí i u rentability celkového kapitálu. Ostatní konkurenti jsou většinou hluboko pod těmito hodnotami, takže zde LMT vyhrává na celé čáře.

Na rozvaze nás zajímají především dluhy a likvidita. Ukazatel Total Debt to Equity porovnává celkový dluh k vlastnímu kapitálu společnosti. Je to v podstatě páka, kterou společnost využívá ke svému vlastnímu podnikání. V našem porovnání je LMT jednou z nejzadluženějších společností. Hodnota 189 % znamená, že společnost má skoro dvojnásobek dluhu k vlastnímu kapitálu. Faktem ale je, že průměr tohoto odvětví je 261 %

Jednoduchou úvahou můžeme dojít i k tomu, že tato čísla nejsou vlastně nic divného. Zbrojařský, respektive strojírenský průmysl je kapitálově velmi nákladný, přičemž funguje i na dlouho trvajících kontraktech. Firma má čas plánovat a pracovat s dluhem tak, aby ho zvládla a využila jeho plnou sílu. K ochraně pak slouží likvidita, která je u Lockheed Martin podle ukazatelů běžné a pohotové likvidity relativně v pořádku.

V poslední části této kapitoly si rychle zhodnotíme riziko podle Altmanova Z-skóre. Tento bankrotní model se snaží statisticky předpovídat to, jestli je firma v ohrožení finanční tísně a insolvence.

Hodnota od nuly do 1,8 znamená riziko finanční tísně, 1,8 až 3 je šedá zóna bez výsledku a hodnota nad tři značí finanční bezpečí. Z tabulky výše můžete tedy vyčíst, že je Lockheed Martin podle tohoto modelu v bezpečí, což už se rozhodně nedá říct o většině dalších firem, které jsou buď v zóně rizika nebo bez výsledku. Jediný další “kvalitní” podnik je zde General Dynamics.

Akcie Lockheed Martin – Cena, dividenda

Akcie jsou jedna z nejvolatilnějších tříd aktiv a Lockheed Martin tomu rozhodně nemá problém dostát. Na grafu ceny, který jsme přiložili níže, to může vidět naprosto skvěle. V roce 2020 přišel propad skoro 50 %. Ten je za posledních pět let tím největším, ale v žádném případě to neznamená, že by byly akcie nějak stabilní. O tom se ale můžete přesvědčit sami.

Pro některé investory může být naprosto zásadní dividendová strategie společnosti. Pro ty z vás, které toto téma zajímá, mohou být akcie Lockheed Martin tou správnou volbou, neboť firma dividendu vyplácí.

Lockheed Martin vyplácí při současné ceně dividendu zhruba 2,62 %. Zároveň je pravděpodobné, že firma dividendu navýší stejně, jako to dělali v posledních dvaceti letech. Pokud to vydrží ještě pár let, dostane se LMT do kategorie tzv. Dividendových aristokratů, což je prestižní označení pro akciové společnosti, které dividendu vyplácejí a každoročně zvyšují alespoň 25 let v řadě.

I z pohledu růstu a bezpečnosti dividendy je na tom Lockheed Martin solidně. Výplatní poměr je na hodnotě 42,5 %, což se považuje za optimální míru. Naopak růst dividendy je za posledních pět let v průměru o 8,5 % ročně.

Jak nakoupit akcie Lockheed Martin

Lockheed Martin je v první řadě zbrojařská společnost. Ve světě brokerů je to jeden z potenciálně problematických sektorů, ke kterému nemusí některé společnosti dávat přístup. Naštěstí pro nás existují stále firmy, které tuto svobodu podporují a svým zákazníkům umožňují nákup všeho možného. Společně se teď podíváme na to, jak akcie Lockheed Martin nakoupit. Použijeme k tomu brokera RoboMarkets, ale rozhodně to není jediná možnost a můžete si zkusit najít i svou vlastní cestu. Postup bude vesměs podobný všude.

1. Založte si u RoboMarkets účet

Finanční služby tohoto typu není možné poskytovat zákazníkům bez vytvoření uživatelského účtu. Firma potřebuje několik osobních informací k tomu, aby mohla vyřídit patřičné smlouvy. I u RoboMarkets si proto budete muset založit svůj vlastní účet. Nemusíte se ale bát, není to nic složitého a zvládnete to do pár minut. Připravte se také na dnes již tradiční ověření totožnosti, které uděláte tak, že do systému naskenujete fotografii vašeho dokladu totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz apod.).

Jakmile budete mít otevřený a aktivní zákaznický účet, přepošlete si na něj nějaké peníze, za které budete obchodovat.

2. Přesuňte se do obchodního systému StocksTrader

Broker RoboMarkets je firma, která nabízí mnoho možností a aktiv. Je to také skvělý systém pro obchodníky, kteří potřebují specifické nástroje a nechtějí se zabývat zbytečnostmi. Abyste mohli skrze RoboMarkets nakupovat akcie, budete se muset přesunout do obchodní platformy StocksTrader, která je určená pro obchodování amerických akciových titulů.

Pokud vidíte okno, které je podobné tomu výše, jste úspěšně v obchodním systému. V levém horním rohu máte vyhledávací lištu, do které můžete zadat buď název akcie nebo její ticker (zkratku), který je v našem případě LMT.

3. Vyplňte příkaz a nakupte akcie

Pokud jste se již přesunuli na “profil” akcie LMT, měli byste před sebou vidět grafy ceny. Na pravé straně se také nachází konzole, skrze kterou budete zadávat obchodní příkazy. Když se podíváte na pravou stranu nahoru, najdete zde tři modré nápisy s názvy příkazů. Pro nás je důležitý “Market”. Klikněte na něj.

Takto vypadá okno pro vyplnění příkazu. Tento typ, tedy Market, funguje tak, že se vše zobchoduje okamžitě za nejnižší možnou cenu. Lze zde proto vyplnit pouze množství.

Vybrali jste požadovaný počet akcií? Pak není na co čekat. Odešlete příkaz a počkejte, až vám systém akcie připíše. Nakupujete-li v jiné než obchodní hodiny, budete muset počkat na nový začátek obchodování. Teprve tehdy systém příkaz vezme a vyplní.

Často kladené otázky (FAQ)

Každý článek má svou sadu často se opakujících dotazů. Abychom vám hledání informací usnadnili, vytvořili jsme toto krátké FAQ, které by vám mělo na všechny základy odpovědět.

Vyplácí Lockheed Martin dividendu?

Pakliže hledáte dividendovou akcii, Lockheed Martin může být vaším favoritem. Společnost dividendu vyplácí a zvyšuje již 20 let v řadě, což z ní zanedlouho udělá Dividendového aristokrata. Dividendový výnos firmy se pohybuje kolem 2,6 % s výplatním poměrem pod 50 % a průměrným ročním růstem 8,5 %. To z LMT dělá skutečně dobrou volbu.

Jaká jsou největší rizika Lockheed Martin?

To nejhorší, čemu by mohl Lockheed Martin čelit, je změna politiky USA. LMT je zbrojařská firma, což je obor skutečně silně navázaný na vládu Spojených států amerických. Ve výsledku je přes 60 % výnosů z vládních kontraktů. Pokud by tedy tamní politická obec usoudila, že je potřeba dělat škrty ve vojenském rozpočtu, určitě by to LMT hodně odnesl.

Kde se Lockheed Martin obchoduje?

LMT je akcie kótovaná na burze NYSE. Pokud využíváte jiného brokera než RoboMarkets, je možné, že tuto akcii ve svém seznamu neuvidíte. Může to být z toho důvodu, že váš broker nechce podporovat toto konkrétní odvětví. V takovém případě není nic jednoduššího než vyměnit brokera za někoho, kdo nebude omezovat vaši svobodu.

Lockheed Martin – Má to smysl?

O ceně vám toho moc neřekneme, neboť nikdo nemá ani za mák tušení, kterým směrem kurz půjde. Můžeme se ale bavit o samotném businessu firmy.

Lockheed Martin je společnost se silnou vazbou na americkou armádu. Pro Američany jde o odvětví, které si plánují podle všech dostupných trendů a informací udržet. Dá se tak svým způsobem říct, že LMT může být tzv “Too big to fail” a v případě problémů by přispěchala americká vláda s finanční pomocí. Pokud nemáte se zbrojařským průmyslem morální problém, může být tato akcie jistě dobrým doplňkem vašeho portfolia.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Robomarkets

Broker pro nákup akcií Lockheed Martin

Hodnocení
Přečíst recenzi